Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

am nevoie de o rezolvare pt maine la scoala pls

Creat de mauss, Mai 26, 2009, 12:34:57 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mauss

imi trebuie pentru maine la scoala, ma poate ajuta cineva...?

Doua corpuri de mase m1 si m2, asezate pe un plan orizontal, sunt legate printr-un fir ideal care are tensiunea de rupere Tm.Coeficientul de frecare cu planul este acelasi pt ambele corpuri.Aflati cu ce forta orizontala maxima Fm poate fi tras cirpul m1 pt a nu se rupe firul. m=3kg/m2=2k/ Tm=100N.


Multumesc anitcipat


mauss

daca e cineva dispus sa ma ajute, sa lase mesaj , ca mai scriu si eu ce imi dau seama din problema.... pana acum cred ca se rezolva cu principiul al 2-lea

b12mihai

Problema e clasica si usor de facut, intrebarile mele sunt urmatoarele:

1) Ai incercat ceva? Daca nu incearca sa reprezinti fortele care actioneaza asupra tuturor corpurilor si revino cu un desen (eventual facut in paint - ziceai tu ceva de principiul 2 si ziceai bine, arata-ne ca noi aici explicam pana intelegi si faci tu singur, nu dam mura in gura  ;D) si apoi spune-mi daca Tm actioneaza asupra ambelor corpuri si cum.

2) Cum tragi de primul corp? Cu mana sau printr-un alt fir inextensibil? Caci conteaza :D.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

mauss

pai nu specifica, cu ce trag de corp, si tm cred ca actioneaza la firul dintre corpul 1 si 2

Mihnea Maftei

#5
Desenul e bun (dar lipsesc fortele de frecare). Nu conteaza daca tragi cum mana sau printr-un fir, atata timp cat se stie forta cu care tragi (nu inteleg la ce se refera gothik12).

Mauss, exprima, te rog, acceleratia corpului 2 in functie de fortele care actioneaza asupra corpului 2.


Mihnea Maftei

Te rog sa folosesti doar notatiile cu litere (F, m, a etc.) si inlocuiesti la sfarsitul problemei.

Ai gresit ceva (imi dau seama din felul in care ai scris cu numere). Care este forta totala care actioneaza asupra lui m2? E si tensiune, dar exista si frecare.

Mihnea Maftei


mauss

nu il da, daca il dadea foloseam Ff= coeficientul de frecare x N

Mihnea Maftei

Ok, nu conteaza, pentru ca se simplifica.
Deci, care este acceleratia lui m2 in functie de T, miu (coeficientul care nu se da), m2 si g ?


Mihnea Maftei


mauss


Mihnea Maftei

Ok, ti-am mai zis, scoate acceleratia lui m2 in functie de acesti parametri, adica scrie:    "a=...".

Apoi, stii ca acceleratia lui m2 este si acceleratia lui m1, pentru ca cele 2 corpuri sunt legate intre ele.

Te rog sa scrii acceleratia lui m1 (care este egala cu cea a lui m2) in functie de forta cu care tragi (adica aia al carei maxim se cere in final) , T, miu, m1 si g.