Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

ajutor

Creat de viorel, Mai 26, 2009, 09:57:53 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

viorel

Un corp este aruncat de jos in sus pe un plan inclinat cu o viteza initiala v0 = 40m/s.Coeficientul de frecare este = 0,2 ier inclinarea planului este
= 30 grade. Sa se determine:
1)Dupa cat timp t ajunge corpul la distanta maxima fata de pozitia initiala?
2)Care este aceasta distanta?
3)Dupa cat timp t2 de la momentul initial ajunge corpul din nou in punctul initial?
4)Cu ce viteza ajunge in acel punct?
5)Masa corpului fiind m = 50 g,cu ce energe cinetica revine in punctul initial?

Va rog ajutati-ma cu aceasta problema

Adi

Nu rezolvam mura in gura, dar oferim sugestii. Trebuie sa spui in ce clasa esti, pentru ce iti trebuie (tema, meditatie, etc) si ce ai incercat deja sa rezolvi si unde te-ai impotmolit.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

viorel

Am 42 ani si sunt tatal unui elev de clasa a 9-a.
Intru-cat profesoara lui nu a reusit sa-i explice rezolvarea acestei probleme incerc eu sa substitiu acest neajuns.

Electron

Bine ai venit, viorel.

Sper ca vei fi de acord cu noi, ca a lua de pe un forum o rezolvare gata facuta nu constituie o solutie optima pentru lipsa de explicatii ale profesoarei de la clasa a 9-a.

Aici suntem dispusi sa ajutam pe cei care doresc sa inteleaga fizica, dar nu oricum, ci in urma unui dialog din care sa se poata ajunge la solutie pas cu pas, pentru a asigura intelegerea fenomenelor implicate.

Cel mai indicat ar fi sa vina elevul de clasa a 9-a sa participe la acest topic si sa vedem unde s-a impotmolit si cu ce-l putem ajuta.

e-
Don't believe everything you think.

Alexandru Rautu

Problema este clasică, poate fi găsită în orice culegere de fizică pentru liceu (vezi Probleme rezolvate de fizică, Mecanică de Anatolie Hristev). Propun elevului să meargă puţin şi pe la bibloteca şcolii; că nu strică deloc! :)

Adi

Viorel, apreciem mult ca vrei sa iti ajuti elevul. Trebuie revizuita lectia despre planul inclinat, apoi te rugam sa revii cu intrebari despre ceea ce ai incercat. Este o problema simpla, clasica, de aceea trebuie sa incerci tu intai.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro