Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

NH4NO3

Creat de ghetemihai, Mai 21, 2009, 04:06:58 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ghetemihai

Am o intrebare:
Azotatul de amoniu (folosit ca ingrasamant) poate fi folosit ca eXplozibil primar(daca da, cu ce?)
stiu ca este higroscopic,
dar...................in rest ???

Stilicho

#1

ghetemihai

stiu la mihailesti..............da zic numa asa in cantitati cat decat egale nu?

ghetemihai

ii dau foc(probabil) sa reactioneza(improbabil)

Stilicho

Citatstiu la mihailesti..............da zic numa asa in cantitati cat decat egale nu?
Întreb şi eu ... pe tine de ce te interesează ? Ce vrei să detonezi ?  ;D

ghetemihai

Intreb si eu deoarece:
Pocnitori,petarde si si artificii INTERZISE :'((teoretic ca practic, in piata la tigani gasesti :o)

asa de distractie(da sa stii ca nu sunt nebun sa zbor cu, casa ca Samantha pe matura)
;)

Stilicho

Mai ghetemihai, vezi să nu-ţi arunci în aer blocul şi jumatate de cartier. :)

ghetemihai

In primul rand stau la casa cu o curte mare  ::)
In al doilea dupa cum am spus nu sunt nebun
In al treila rand l-as folosi doar pe camp
PUNCT! ;)

chimistul

#8
Incepand cu data intrarii Romaniei in UE tot azotatul de amoniu trebuie produs astfel incat sa nu mai fie detonabil. Asa ca nu mai gasesti in ingrasamintele chimice o sursa de explozibil. Doar daca stii sa il separi din acel amestec. Sau il poti obtine direct din fabrica din procesul tehnologic cu puritate de 98%. Legat de evenimentul de la Mihailesti moartea celor de acolo a fost inutila si din pura prostie umana. Taranii s-au dus la furat de azotat iar reporterii sa fie in miezul problemei sa poata transmite o stire "bomba". Si niste pompieri si politisti din aia facuti la norma sau la apelul de seara.

ghetemihai

Eu am azot de vreo 5 ani in sopron!!! ::)

chimistul

Salut!

Azotatul de amoniu folosit ca ingrasamant este amestecat cu sulfat de aluminiu care inhiba e eventuala explozie. Pentru a se forma acele "boabe" substanta pura este amestecata cu ipsos si azotatul in cantitatea finala este de aprox. 20%.

Pentru a obtine o cantitate de azotat pura este nevoie de dizolvarea ingrasamantului in apa. In felul acesta se depune sau se filtreaza ipsosul si ramane o solutie de azotat  care evident ca trebuie concentrata. Urmeaza o etapa de racire cand o parte din azotat ar trebui sa cristalizeze . Se repeta procesul de cateva ori si ar trebui sa obtineti o cantitate de azotat pura. Urmeaza inca cateva recristalizari din solutii saturate si se poate obtine azotat de puritate apropiata de 100%. Si se poate folosi ca si combustibil solid pt rachete! Bafta! Si grija mare!

PS. Apropo stie cineva cum este dizolvarea azotatului in apa din punct de vedere energetic?Exoterma?Endoterma? 

silvi

#11
temperatura scade la dizolvarea azotatului de amoniu in apa ----> proces endoterm

Citat din: ghetemihaiEu am azot de vreo 5 ani in sopron!!!  :)

o precizare: e impropriu sa spui "azot" in loc de azotat de amoniu. azotul este un gaz (N2). Mda, stiu, in limbajul popural se spune "azot" deoarece persoanele respective (mai inculte) nu stiu chimie, ci considera ca daca ingrasamantul din sac are ca substanta "activa" azotul, este chiar azot. Am facut aceasta precizare deoarece am vazut ca sti cum se numeste, si de aceea trebuie sa eviti folosirea termenului popular.

1epi

Citat din: chimistul din Mai 24, 2009, 08:46:43 PM
Salut!

Azotatul de amoniu folosit ca ingrasamant este amestecat cu sulfat de aluminiu care inhiba e eventuala explozie. Pentru a se forma acele "boabe" substanta pura este amestecata cu ipsos si azotatul in cantitatea finala este de aprox. 20%.

Pentru a obtine o cantitate de azotat pura este nevoie de dizolvarea ingrasamantului in apa. In felul acesta se depune sau se filtreaza ipsosul si ramane o solutie de azotat  care evident ca trebuie concentrata. Urmeaza o etapa de racire cand o parte din azotat ar trebui sa cristalizeze . Se repeta procesul de cateva ori si ar trebui sa obtineti o cantitate de azotat pura. Urmeaza inca cateva recristalizari din solutii saturate si se poate obtine azotat de puritate apropiata de 100%. Si se poate folosi ca si combustibil solid pt rachete! Bafta! Si grija mare!

PS. Apropo stie cineva cum este dizolvarea azotatului in apa din punct de vedere energetic?Exoterma?Endoterma? 

Superba explicatie ! :)

radhoo

Citat din: ghetemihai din Mai 21, 2009, 09:56:06 PM
ii dau foc(probabil) sa reactioneza(improbabil)

amestecul exploziv de NH4NO3 cu diversi compusi organici (motorina, ulei) poarta numele de anfo.

pentru detonare se foloseste o capsa (400*C). simpla aprindere nu are nici un rezultat.

1Q-D3XT3R

Am incercat si eu sa fac , dar nici un rezultat ... Amestecul de detoneaza cu peroxid de acetona sau cu fulminat de mercur ! ...Sper ca nu faceti practic... :o