Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

mesaje diverse de la sandokhan

Creat de zen, Mai 20, 2009, 06:11:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

zen

Citat din: graethel din Mai 28, 2009, 06:57:08 PM
Zen, jignesti fara motive.

Un citat nu e un argument. Ce spune badea gheorghe nu e un argument. Cand vei vedea cu ochii tai ce zic astia atunci sa vii sa imi spui si mie.



Nici nu mi-as permite sa te jignesc; parerile tale sunt binevenite si le citesc cu toata placerea.

graethel

Citat din: graethel din Mai 28, 2009, 06:57:08 PM
Zen, jignesti fara motive.

Un citat nu e un argument. Ce spune badea gheorghe nu e un argument. Cand vei vedea cu ochii tai ce zic astia atunci sa vii sa imi spui si mie.

Mai fac o incercare de a comunica cu tine, Zen, si iti pun o intrebare. De ce ar fi cineva interesat sa ne ascunda acest adevar al unui pamant plat? Poti sa imi dai un motiv concret, sa te referi la un efect al necunoasterii acestui fapt, care sa ma afecteze vizibil? Te rog, raspunde-mi scurt si pe tema intrebarii.

Ca sa fiu sigura ca citesti.

b12mihai

#47
Citat din: zen din Mai 28, 2009, 06:25:33 PM
Eu cred ca ti-am raspuns, cu toata dorinta placerilor tale lingvistice, provocata de orice sau de altceva; cu exceptia pozelor Nasa tu nu ai nimic la dispozitie pe care sa-ti bazezi credinta (falsa), stai linistita ca pozele postate de mine sunt reale, te rog sa intri din nou pe acele linkuri si sa-mi spui care poza crezi tu ca ar fi falsa, te astept.

Zen, iarta-ma, dar am impresia ca ori nu intelegi, ori te prefaci, ori refuzi sa nu intelegi. Imi pare rau ca trebuie sa spun asta. Nu ma bag in discutiile despre TRG si alte chestii pe care le-am vazut pe aici, eu ma refer la modul in care te comporti cu cristi.

Poza la care tu ai dat link, asa e, spune la descriere "Varful omu (In dimineti senine de la Vf. Omu se putea vedea Dunarea sau chiar marea neagra)", dar asta nu inseamna ca eu ma urc pe varful omul intr-o dimineata senina si vad TOATA Marea...o zaresc asa. Ori, cristi tocmai asta iti spune ca in poza aia nu se vede nici o Mare Neagra si el nu vrea vorbe, vrea DOVEZI!!!! Si, sincer, vreau si eu dovada: arata o poza facuta de oricine care confirma teoria ta!!!!!

CitatLinkul se refera la acel citat, NU la poza; inca o data, daca poza era pertinenta, o aduceam in discutie.
Pai inseamna ca nu ai inteles ce vrea cristi (discul fara procesor). El vrea dovada!!!

CitatOricum, continua sa te uiti pe Discovery si poate sa citesti niste carti de fizica. Daca vrei pot sa iti dau bibliografie.

Absolut accidental il cunosc pe cristi (e drept, nu personal) si iti pot spune ca nu stii cu cine ai de aface...s-ar putea sa stie!

CitatNu, cristi, ai calculat gresit, nu poti vedea Marea Neagra de pe Omu...pe un pamant rotund...pe unul plat cu siguranta, nici un fel de piscuri care sa-ti blocheze privelistea, citeste din nou citatul, si lasa indoielile, daca vrei sa fii campion/erou iti trebuie si geniu in afara de competenta...

Ah, iarta-l atunci daca ti-e inferior...Eu nu stiu de ce te mai cobori la mintea lui si insisti, daca e asa. Acum cred ca l-ai ambitionat sa iti demonstreze ca e ca el (desi nu cred ca are timp pentru asa ceva).
Citat
Deci, acei pasionati de calatorii pe munte, au vazut Marea Neagra de pe Varful Omu, fapt binecunoscut la noi in tara, dar, se pare, neacceptat de tine cristi.

Te rog sa imi arati citatul in care cristi spune ca Marea Neagra nu se vede de pe Vf. Omu! Arata-mi: "Uite, cristi zice clar aici: citat"

P.S.: Am vazut ca si pe graethel ai lasat-o cu ochii in soare...Am impresia ca tu ai alte scopuri aici decat discutii civilizate si dezbatere pe subiecte stiintifice, si nu e mult pana intra un admin sa te baneze...Eu zic sa ai putina grija.
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Am citit si eu azi evolutia discutiei si ma minunesc cum Zen afirma ca a studiat temeinic fiecare lucru, dar de fapt nu are nicio dovada pentru ce vorbeste. Nu am timp acum, dar ar fi interesat de calculat daca marea neagra este dincolo de orizont pentru inaltimea varfului Omu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

zen

De pe Varful Omu nu se poate vedea nimic sub 804 metri, la distanta dintre acest pisc si Marea Neagra.

Iata ce ne spun cei de pe infomontan, care declara: Varful omu (In dimineti senine de la Vf. Omu se putea vedea Dunarea sau chiar marea neagra)

Asta au vazut acei oameni; poza de acolo este de decor, nu am amintit niciodata nimic despre vreo poza, daca ati fost pe faza.

Nu cred ca cristi e atat de tare la fizica, mai are de invatat, zic eu.

Nu am lasat pe nimeni cu ochii in soare; doar am prezentat dovezile clare care ne arata ca nu exista curbura la suprafata, ai deja la dispozitie si pozele, si filmele video, si explozia de la Tunguksa.

Confuzia de idei din mesajul tau este destul de mare; cristi a declarat chiar el ca nu a vazut Marea Neagra de pe Omu, cand a fost acolo, mai citeste o data.

De ce aduci in discutie banarea? Ce altceva facem decat sa discutam civilizat, cu exceptia mesajelor semnate cristi si gothik12 care pierd timpul pretios.

zen

Citat din: Adi din Mai 28, 2009, 07:28:09 PM
Am citit si eu azi evolutia discutiei si ma minunesc cum Zen afirma ca a studiat temeinic fiecare lucru, dar de fapt nu are nicio dovada pentru ce vorbeste. Nu am timp acum, dar ar fi interesat de calculat daca marea neagra este dincolo de orizont pentru inaltimea varfului Omu.

Ai cifrele in mesajul precedent; dovezile le cunosti deja Adi, dar esti prea ocupat sa le cercetezi, intra te rog doar pe acel site cu dovezile despre existenta dinozaurilor doar acum cateva mii de ani, sau sa-ti vezi astronautii favoriti cum sunt suspendati de cabluri in Apollo 16...te mai minunezi si tu...pozele de pe lacul Ontario nu iti spun nimic Adi?

Adi

Citat din: zen din Mai 28, 2009, 07:28:38 PM
Iata ce ne spun cei de pe infomontan, care declara: Varful omu (In dimineti senine de la Vf. Omu se putea vedea Dunarea sau chiar marea neagra)

Asta au vazut acei oameni; poza de acolo este de decor, nu am amintit niciodata nimic despre vreo poza, daca ati fost pe faza.

Fraza asta de pe site pare scrisa intr-o doara, de tip reclama. Nu isi asuma raspunderea pentru ce afirma. Nu inseamna ca ei si-ar da viata pentru a demonstra ca e adevarata. In plus, un citat din altcineva nu e dovada.


Citat din: zen din Mai 28, 2009, 07:28:38 PM
Nu am lasat pe nimeni cu ochii in soare; doar am prezentat dovezile clare care ne arata ca nu exista curbura la suprafata, ai deja la dispozitie si pozele, si filmele video, si explozia de la Tunguksa.

Tocmai, ti s-ar cerut dovezi nu le-ai oferit. Ofera o poza de pe Omu unde zici tu ca se vede Marea Neagra. Iar pentru Graethel, explica ce crezi tu ca s-ar schimba in viata noastra de zi cu zi daca Pamantul ar fi de fapt plat. Adica cine ar avea interes sa propage acest fals ca Pamantul ar fi rotund?


Citat din: zen din Mai 28, 2009, 07:28:38 PM
De ce aduci in discutie banarea? Ce altceva facem decat sa discutam civilizat, cu exceptia mesajelor semnate cristi si gothik12 care pierd timpul pretios.

Cine aduce in discutie banarea? In schimb vad ca ai trimis un mesaj jignitor lui Gothik si mie unul in care ziceai ca el a vorbit urat fata de tine. Nu am vazut ca el sa fii vorbit urat fata de tine. Iar Graethel a vorbit chiar impecabil.

Ai grija cum vorbesti ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

#52
CitatDe ce aduci in discutie banarea? Ce altceva facem decat sa discutam civilizat, cu exceptia mesajelor semnate cristi si gothik12 care pierd timpul pretios.

Atunci eu te las sa iti faci numarul in continuare. Nu e nimeni vinovat ca cere discutie civilizata si argumentari ale afirmatiilor sustinute. Tu esti "Warned" eu nu sunt (si nici cristi)...asta inseamna ca eu am fost cuminte si tu nu. Poate daca nu o sa mai fiu cuminte voi fi si eu "Warned"...

CitatAi cifrele in mesajul precedent; dovezile le cunosti deja Adi, dar esti prea ocupat sa le cercetezi, intra te rog doar pe acel site cu dovezile despre existenta dinozaurilor doar acum cateva mii de ani, sau sa-ti vezi astronautii favoriti cum sunt suspendati de cabluri in Apollo 16...te mai minunezi si tu...pozele de pe lacul Ontario nu iti spun nimic Adi?

Va cerceta si Adi, stai linistit. E site-ul lui si e normal sa nu lase lucrurile nelamurite. Dar mai are si alte lucruri de facut. Rugam putina intelegere, zen.

CitatCine aduce in discutie banarea? In schimb vad ca ai trimis un mesaj jignitor lui Gothik si mie unul in care ziceai ca el a vorbit urat fata de tine. Nu am vazut ca el sa fii vorbit urat fata de tine. Iar Graethel a vorbit chiar impecabil.

Eu am adus-o, scuze. Dar ziceam ca nu e mult pana va fi banat pentru atitudinea necorespunzatoare...Au mai fost oameni care au sustinut teorii la noi pe forum si jigneau sau ne tratau asa cum ne trateaza zen si care au fost banati, deci eu doar i-am atras atentia, sa nu fie dezamagit intr-un viitor apropiat sau indepartat.

Eu nu vreau cearta, vreau doar sa discutam ca oamenii normali. I-am spus lui zen nu prea frumos ce e drept ca niste oameni de pe aici (cristi si graethel) cer niste lamuriri, iar zen a continuat cu mistourile si ne-a lasat cu ochii in soare. Si sincer, eram si eu curios ce vrea el, de fapt, ca nu mi-e clar...
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

zen

Pai gothik a adus in discutia banarea deja, acuzandu-ma de fel si chestii...a scris: Am impresia ca tu ai alte scopuri aici decat discutii civilizate si dezbatere pe subiecte stiintifice, si nu e mult pana intra un admin sa te baneze...Eu zic sa ai putina grija.

Cat despre mesaje pe privat, asta e sunt private; gothik nu are de ce sa se planga, cuvintele injurioase de pe mesajul sau au fost sterse, iti multumesc pentru asta Adi.

Daca aveam poze cu Omu - Marea Neagra cu siguranta le-as fi postat Adi.

Nu cred ca vorbeau in doara, dar respect parerea ta.

Ce zici de asta Adi?

Hai sa facem niste calcule...

Varful Toaca - Mangalia

h = 3 metri, sAB = 400 km, BW = 12.177 km (12177 metri), adica daca ne aflam pe puntea acelor corabii, nu vom putem sa vedem nimic sub 12.177 km, iar varful Toaca are 1.904 metri inaltime.

Ceahlaul nu se ridica, nici pe departe, la altitudinea altor piscuri muntoase din România sau din tarile vecine. Cu toate acestea, in mod paradoxal, el este singurul masiv care poate fi vazut de la sute de kilometri departare. in anumite conditii atmosferice si de luminozitate solara, piscurile Ceahlaului se zaresc cu o deosebita claritate de pe tarmul Marii Negre si de pe malurile Nistrului. Gheorghe Asachi scria despre acest fenomen inca din anul 1859: ,,Corabierul de pe Marea Neagra vede piscul cel inalt al acestui munte, de la Capul Mangaliei si pâna la Cetatea Alba. Locuitorul de pe tarmul Nistrului vede soarele apunând dupa masa acestui munte, iar pastorul nomad, dupa ce si-a iernat turmele sale pe câmpiile Bugeacului, se intoarce catre casa având in vedere vârful Pionului, sau Ceahlaului".

http://www.gardianul.ro/2007/09/30/actualitate-c24/misterele_ceahlaului_fenomene_paranormale_pe_muntele_lui_zamolxis-s102000.html

Vom lua trei distante posibile pentru locuitorii de pe malul Nistrului:

200km

10 metri = h, obstacol vizual de 2792,5 metri

225km

10 metri = h, obstacol vizual de 3582 metri

250km

10 metri = h, obstacol vizual de 4469 metri

Corect ar fi sa luam h = 2 metri, pentru observatorii de pe malul Nistrului.

Iata o dovada clara ca pamantul este plat, pe distante apreciabile, chiar la noi in tara Adi.

Nu poti nega aceste relatari, facute de cel mai serios istoric al sec. XIX de la noi.

Adi

OK, facui si eu calculul, sa vad si eu cu ochii mei. Concluzia? De pe Omu nu se poate vedea Marea Neagra, chiar daca nu ar fi nici un obstacol acolo.

Raza Pamantului R = 6.400 de km
Inaltimea varfului de munte h = 2,5 km

Duci din varf tangenta la suprafata Pamantului rotund. Acel punct reprezinta punctul de la orizont. Orice e mai departe de acel punt nu se poate vedea, oricat de bun telescop ai avea si chiar daca nu ar fi nici un obstacolo. Acest punct face cu varful si cu centrul Pamantului un unghi teta

[tex]\theta = \arccos(\frac{R}{R+r})[/tex]

Distanta de al baza muntelui pana la punctul acesta de la orizont este

[tex] d = R \cdot \theta [/tex]

Punem valorile acestea intr-un calculator (eu am folosit Wolfram Alpha) si obtii rezultatul:

d = 179 de km. Ori distanta de la Omul pana la mare este mai mare decat atat. Pentru a vedea distanta, am folosit tot Wolfram Alpha, apoi am apasat pe buton de a imi arata in km. Rezultatul este ca Predeal-Constanta este 284 de km.

284 de km > 179 de km cu mult mai mare, deci Marea Neagra nu se vede de pe varful Omu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

#55
Am ajuns si eu acasa si am avut timp sa verific daca de pe Omu se vede Marea Neagra (am copii la TV, stiu, nu e bine....). In schimb nu am facut calcul ca Adi, ci am desenat scara! Mai simplu, nu? Am folosit Corel Draw, unde am pus un grid la fiecare 5 milimetri, iar 1 milimetru l-am luat de kilometru. Iata rezultatul mai jos:



Marea Neagra este in stanga, la pozitia 0. In dreapta, la 300 de Km (300mm) am pus un munte inalt ca varful Omu (2.5 Km, jumate din grid). Cercul cel mare este Pamantul, am verificat, are o raza de 6300Km.
Dupa cum se vede, varful Omu cade la jumatate sub orizont!
Cu alte cuvinte, exact acelasi rezultat ca si Adi: Marea Neagra nu are cum sa se vada de pe varful Omu!
Dupa cum se vede, lipseste un factor de 3, ceea ce inseamna ca daca varful Omu ar fo fost 7Km inalt, am fi vazut Marea Neagra!
Deci imi corectez afirmatia precedenta, care a fost facuta la un calcul rapid, si afirm: Marea Neagra nu are cum sa se vada de pe varful Omu! Desigur, elimin efectele de miraj optic, care, cine stie, mai joaca feste cateodata... Sa ne gandim numai ca vara aerul este foarte clad, si traiectoria luminii poate fi curbata...

Deci, acestea fiind spune, nu raman decat cu intrebarea:

Mihai (Zen) : POTI PUNE POZA CU MAREA NEAGRA CARE SE VEDE DE VARFUL OMU, DESPRE CARE SPUI CA AU VAZUT-O ZECI DE MII DE OAMENI????

Ai odata curaj cu tine insuti, fie vin-o cu POZA aici si continua discutiile sa te credem, fie inceteaza cu minciunile catre tine, si ia o bere... Iti promit ca atunci cand ajung in Romania te invit la o terasa! Dau eu de baut!

Deci: POZA!!!!!!!!!!!

P.S.:
CitatNu, cristi, ai calculat gresit, nu poti vedea Marea Neagra de pe Omu...pe un pamant rotund...pe unul plat cu siguranta, nici un fel de piscuri care sa-ti blocheze privelistea,
Da, uite Mihai (Zen), iti dau dreptate, am gresit in estimarea precedenta unde am spus ca se vede de pe un Pamant rotund... Intr-adevar, nu ar trebuie sa se vada (eliminand problema cu mirajele optice...). Dar tu zici ca se vede, mai mult, ca zecii de MII de oameni au vazut Marea de pe Omul.. Sunt deci ca un disk cu ai spus asa ca uite doua intrebari la care esti restantant. Raspunde daca vrei sa ai o cat de cat credibilitate:

1. @Graethel: Ai fost pe Omu? Ai vazut marea?
2. @ mine: Arata-mi o POZA facut de pe Omu unde se vede Marea....

Simplu, nu?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Excelenta metoda lui Cristi, complementara la metoda mea. Si rezultatele sunt de acord. Mai sus Zen a confirmat ca nu are o poza cu marea vazandu-se de pe varful Omul. De fost acolo nu cred ca a fost. De aceea el aduce apoi alte dovezi, cum ca de la Nistru se vede Ceahlaul. Incerc sa fac rapid calculul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Am facut calculul:

Varful Toaca (Ceahlau) - 1904 metri. Distanta pana la orizont este conform Wolfram Alpha de 156 de km. Distanta de la localitateea Ceahlau la Tiraspol, pe malul Nistrului, aproae in line dreapta, conform Wolfram Alpha este de 279 de km. Asadar, nici Ceahlaul nu se vede de pe Nistru, in linie dreapta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

#58
Eu am avut o alta idee! Asa e cand iti face ceva placere, incepi si nu te mai opresti!
Va sa zica, mi-am zis, sa presupunem ca Pamantul e plat, cat de mare ar trebui atunci sa se vada Marea Neagra de pe varful Omu? Zis si facut, am folosit mai departe Corel Draw: Iata aici prima schita:

Va sa zica, aici am pus la stanga acum Varful Omu, si am desenat orizontul (paralel cu suprafata Pamantului Plat). Apoi la 300Km dreapta, am pus Neagra, care se intinde pana la infinit. Apoi am desenat Unghiul sub care se vede Marea Neagra de pe Omul in acest caz. A iesit triunghiul alungit.

Apoi, mi-am zis, cat de mare se vede Luna. Va sa zica, Luna are 3500Km diametru, si e la 300000Km. Perfect, impart la 1000 si obtin ca Luna are un diametru de 3.5Km daca o "asez" la 300Km. Intelgeti, acelasi diametru aparent, am impartit ambele numere la o mie. Va sa zica, am aseza apoi Luna de 3.5 Km la dreapta, la 300Km exact deasupra plajei :)

Apoi am facut zoom, si iata POZA pe care Mihai (zen) trebuie sa ne-o prezinte IN  REALITATE:

Va sa zica, cel mai important, diametrul aparent al Lunii este aproape EGAL cu cel al inaltimii Marii Negre pe poza!!! Cu alte cuvinte, Marea Neagra s-ar vedea de pe varful Omu TOT ATAT DE MARE ca si LUNA!!!!

"Pai bine mai maestre mai,,," cum zicea artistul, musiu Mihai (ZEN):  Dupa tine "zeci de mii de oameni" au vazut Marea Neagra de pe Omul, care e atata de mare ca si Luna!!!! Pai cum nu putea sa nu o vada, ce Dumnezeu??? Ca doar toti au acum poze cu digital? Nu asa, orice digital, ci digital cu ZOOM, de cel putin 10x, care iti baga TOATA Luna pe fotografie! Cum sa fi scapat ei atunci Marea Neagra de pe Omu, ca doar puteau sa ZOOM-eze pe ea sa umple intreaga fotografie! Si atunci

UNDE E POZA?

Vreau sa vad si eu? Ca doar eu am fost acolo (pe Omu) nu odata, ci de cel putin 5 ori, si nu am vazut nimic asa mare ca Luna care sa arate ca o mare in departare!

POZA, POZA, POZA!!!!

Scuze, dar imi place asa de mult fizica, cand lucram cu argumente....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

graethel

Imi voi completa lista de intrebari, chiar daca nu voi primi raspuns la ele, asta ca sa punem si argumentele de partea pamantului sferic si a rotatiei acestuia in jurul axei de rotatie pe acest forum:

Zen:

       - vreau sa vad o explicatie stiintifica, cu calcule concrete a efectului Coriolis (cu efecte vizibile in forma curentilor de aer si care se ia in calcul la lansarea rachetelor intercontinentale)
       - vreau sa vad o explicatie stiintifica, cu calcule concrete ale efectului orservat cu pendulul lui Foucault, cu ajutorul caruia se masoara viteza de rotatie de terestra, printre altele. E un experiment pe care l-am vazut in fata ochilor mei.