Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

mesaje diverse de la sandokhan

Creat de zen, Mai 20, 2009, 06:11:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

123

Citat din: graethel din Mai 27, 2009, 09:46:51 PM
@Cristi:

Pentru mine singura explicatie posibila pentru inversunarea cu care unii oameni cred in teoriile astea este faptul ca stiinta conventionala, general acceptata, e urata, e sadica, e nemiloasa. Iti raneste orgoliul de om cand iti spune ca stramosii tai au fost animale si cand spune ca Terra e mai insignificanta decat un bob de nisip pe o plaja. Te faci sa te simti un nimic cand iti spune ca faptul ca te-ai indragostit e o reactie chimica. Si multe altele. Si atunci e normal ca orice argument cat de mic si de fals, care iti poate reda speranta ca totusi esti ceva, ca esti centrul a ceva, convinge pe multi.

Stiinta conventionala e urata si nemiloasa pentru ca e incompleta. Imagineaza-ti un om fara o mana, un picior, un ochi sau cu alt handicap. E un om urat, iar slutenia lui se transfera de multe ori in plan psihic, psihologic, mental. Uratenia il inraieste, sau poate doar atitudinea celor din jur fata de uratenia lui.
Nu sunt adeptul teoriilor neconventionale (nici macar nu am timpul necesar sa le studiez), dar faptul ca o astfel de teorie e aberanta nu e un argument in favoarea stiintei oficiale.

graethel

Citat din: zen din Mai 28, 2009, 04:47:05 PM
graethel, pozele vorbesc de la sine, precum si faptul ca zeci de mii de oameni (Mangalia, Nistru, Varful Omu) au vazut clar ceea ce doar pe un pamant de forma plata se poate vedea: Varful Toaca observat tocmai din Mangalia si de pe tarmul Nistrului, si Marea Neagra vazuta de pe Varful Omu (absolut imposibil pe un pamant de forma rotunda), pentru tine, cea mai impresionanta colectie de fotografii, Port Credit - Toronto, 14.5 km, o curbura de 4 metri absolut inexistenta: http://theflatearthsociety.net/forum/index.php?topic=831.msg33777#msg33777

De ce as avea incredere in niste poze? Tu ai vazut cu ochii tai ce e in pozele alea? Ai fost acolo sa te uiti personal?

zen

Teorie neconventionala? Exact, dar invers.

Civilizatia noastra este rodul imaginatiei unui singur om, care a descoperit existenta eterului.

Tesla a inventat: tranzistorul (preluat de T. Moray mai tarziu), racheta teleghidata, laserul, radarul, televizorul, radioul, internetul, telefonia mobila/fixa, casetofonul, tuburile cu raze X, sistemul energetic de curent alternativ, bobina cu acelasi nume-Tesla, motorul cu eter, vitezometrul, sistemul de aprindere folosit la toate automobilele si multe, multe altele.

Intrebat ce crede despre Edison, Tesla a raspuns: 'Daca ar fi sa gasim amandoi acul din carul cu fan, eu as cauta o formula matematica care sa-mi permita eliminarea majoritatii suprafetei de cercetat, in timp ce Edison ar cauta pai cu pai.'

Sistemul global de transmitere eterica a energiei, pus la punct de Tesla in 1900, includea urmatoarele detalii (inainte ca J.P. Morgan sa-i retraga sprijinul financiar, pentru ca se temea de urmarile unei surse de energie complet libera): transmisia la distanta a documentelor dactilografiate sau scrise de mana (actuala retea internet), precum si interconectarea tuturor retelelor telefonice de pe suprafata pamantului; cel mai importanta aspect fiind faptul ca aceasta transmisie a energiei s-ar fi facut fara fir, fara cabluri, doar prin mediul eteric.

N. Tesla, este, fara doar si poate, fondatorul civilizatiei moderne; a dezvoltat tehnicile esentiale pentru realizarea radiografierii tesuturilor vii si a construirii generatoarelor de raze X; lampa cu arc electric a fost inventata de Tesla; Marconi a furat conceptul de emisie a mesajelor folosind atmosfera terestra ca pe un conductor; motorul eteric inventat pentru automobil a functionat perfect, fara benzina sau alt carburant, 1931, dar bineinteles, aceasta inventie a fost ascunsa fata de public de marii producatori de automobile din USA; a demonstrat principiile cuptorului cu microunde cu decenii inainte ca acestea sa devina parte integranta din societatea noastra; in ultimii ani lucra la masina de fotografiat gandurile (concept utilizat in prezent de NSA in mare secret fata de public); a inventat un dispozitiv de inregistrat, asemanator actualelor casetofoane digitale, fara caseta sau parti mobile; a stabilit bazele radiocomunicatiilor la mare distanta.

Cel mai extraordinar aspect al lucrarilor lui Tesla este faptul ca nu vom gasi nici o integrala, sau vreun derivativ, sau vreo ecuatie diferentiala prezenta (desi cunostea analiza matematica extrem de bine, el fiind cel care a gasit erorile fundamentale din ecuatiile lui J. Maxwell); doar numere naturale si rationale.

Si toate acestea pentru ca stia cum functioneaza de fapt Universul in care ne aflam: eterul este cheia pentru a intelege toata fizica cuantica.

cristi

CitatDe ce as avea incredere in niste poze? Tu ai vazut cu ochii tai ce e in pozele alea? Ai fost acolo sa te uiti personal?
Eu am fost pe Omu... N-am vazut marea, dar a fost foarte frumos :)

In sfarsit am realizat esenta "aburelii", sper sa nu uit: spune despre cat mai multe subiecte, despre cat mai multe lucruri vagi, daca se poate neverificabile, si nu intra in detaliu niciodata intr-un particular. Asta este ce fac politicienii, nu-i asa? Nu spune cu ce bani platesti profesorii, ci vorbeste si despre sanatate, si despre potentialul turistic, si despre nevoia de un sistem medical sanatos. Acum inteleg in sfarsit motiv tau Mihai (alde zen): frica de tine insuti.... atata timp cat te invarti in mii de subiecte, toate tratate artifciial, atata timp cat refuzi orice confruntare directa pe marginea unui singur subiect, atunci te simti in siguranta!!!! E atat de simplu.... Tu crezi in ceea ce spui, tot asa cum credea si Hitler in scopul lui, si mergi pana la capat, nu atat din convingere, cat din frica de a confrunta adevarul si eroarea ta de inceput... E faina psihologie, nu-i asa?
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

zen

#34
Citat din: graethel din Mai 28, 2009, 05:23:59 PM
Citat din: zen din Mai 28, 2009, 04:47:05 PM
graethel, pozele vorbesc de la sine, precum si faptul ca zeci de mii de oameni (Mangalia, Nistru, Varful Omu) au vazut clar ceea ce doar pe un pamant de forma plata se poate vedea: Varful Toaca observat tocmai din Mangalia si de pe tarmul Nistrului, si Marea Neagra vazuta de pe Varful Omu (absolut imposibil pe un pamant de forma rotunda), pentru tine, cea mai impresionanta colectie de fotografii, Port Credit - Toronto, 14.5 km, o curbura de 4 metri absolut inexistenta: http://theflatearthsociety.net/forum/index.php?topic=831.msg33777#msg33777

De ce as avea incredere in niste poze? Tu ai vazut cu ochii tai ce e in pozele alea? Ai fost acolo sa te uiti personal?

Poti gasi pe sirul Hubloul Fermecat, demonstratia completa a falsificarii misiunilor spatiale Nasa (Apollo, Voyager, Space Shuttle) precum si a misiunilor sovietice/rusesti (Gagarin, Leonov, Mir).

Pozele acelea au fost facute de oameni obisnuiti, locuitori ai acelor orasele, care nu cunosc controversa legate de curbura la suprafata, curbura care pur si simplu nu exista graethel.

Uite alta poza, facuta din Beamer Falls Conversation Area (45 de metri inaltime).

Pentru inceput, cum arata privelistea din Beamer Falls: http://farm1.static.flickr.com/160/343037881_497327a9d6_o.jpg

Acum, intre Grimsby si Toronto exista 53 de km, cu o curbura de 55 de metri, pe un pamant rotund, si un obstacol vizual, daca ne aflam la 45 de metri, de 65 de metri, adica nu am putea sa vedem nimic sub cei 65 de metri.

http://www.flickr.com/photos/suckamc/53037827/



Intreg orasul Toronto vazut cu claritate, de la baza la varf, nu exista nici curbura de 55 de metri, nici obstacolul vizual de 65 de metri, titlul pozei: As seen from Beamer Falls Conservation Area, care nu mai necesita traducere.

Pe forum cercetare al lui Abel, vei gasi multe alte fotografii, f. bine documentate, la New Photographs; tot acolo si faptul ca cladirile din Milwaukee (183 metri inaltime maxima) pot fi vazute din Holland, Michigan, 128 km departare, cu un obstacol vizual de 1129 metri, care nu exista.

Poate ca iti plac video-urile mai mult. Am selectat doua dintre cele mai bine realizate productii video, nu exista curbura de 3.31 metri peste Stramtoarea Gibraltar, filmat chiar pe plaja spaniola:

Pentru inceput sa privim secventa aflata intre 38:28 - 38:35, se poate vedea clar tarmul african peste Stramtoarea Gibraltar, fara nici un fel de curbura vizuala (in acest caz de 3.3 metri):

Documentarul The Barbarians hosted by Terry Jones:

http://video.google.com/videoplay?docid=-811260411880444286&q=barbarians+terry+jones&total=22&start=10&num=10&so=0&type=search&plindex=1

Nici un fel de panta ascendenta, nici un fel de curbura, o suprafata complet plata a apei, pana la celalalt tarm, perfect vizibil.


http://www.youtube.com/watch?v=DRSEFMCqK7I


In acest documentar, Islamic History of Europe, vom privi, intre 2:56 si 3:00 cum autorul ne arata unde se afla, tarmul spaniol, aratand apoi cu mana spre tarmul african.

Si dupa aceea, intre 3:02 si 3:07, vedem clar celalalt tarm al stramtoarei Gibraltar, FARA NICI UN FEL DE CURBURA VIZUALA, la o curbura de 3.3 metri ar fi fost imposibil sa vedem locul unde tarmul intalneste marea, daca dam full-screen view (zoom) putem vedea cum se sparg valurile de tarmul african.

Acelasi lucru si intre 3:19 - 3:22, la fel si intre 3:43 si 3:45, celalat tarm se vede clar fara curbura, se pot distinge (in full screen view) valurile cum se sparg de tarmul african.

Te rog sa citesti tot ce am scris despre explozia de la Tunguska, vazuta de la 1000 km departare, cu un obstacol vizual de 67.5 km, care nu exista, si efectele traite la Londra (in mod instantaneu, sau la doar cateva minute dupa explozie, la 0:20 - 0:30, cand explozia a avut loc la 7:20, ora locala), se puteau citi ziarele ca la lumina zilei, la Stockholm se faceau poze la acea ora fara blitz, si toate acestea avand in vedere o explozie, care pe un pamant rotund, ar fi fost observata doar local, sa zicem pe o suprafata de cateva mii de km, nicidecum pe cealalta parte a unui glob, sau de la 1000 km departare.

zen

#35
Citat din: cristi din Mai 28, 2009, 05:39:07 PM
CitatDe ce as avea incredere in niste poze? Tu ai vazut cu ochii tai ce e in pozele alea? Ai fost acolo sa te uiti personal?
Eu am fost pe Omu... N-am vazut marea, dar a fost foarte frumos :)

In sfarsit am realizat esenta "aburelii", sper sa nu uit: spune despre cat mai multe subiecte, despre cat mai multe lucruri vagi, daca se poate neverificabile, si nu intra in detaliu niciodata intr-un particular. Asta este ce fac politicienii, nu-i asa? Nu spune cu ce bani platesti profesorii, ci vorbeste si despre sanatate, si despre potentialul turistic, si despre nevoia de un sistem medical sanatos. Acum inteleg in sfarsit motiv tau Mihai (alde zen): frica de tine insuti.... atata timp cat te invarti in mii de subiecte, toate tratate artifciial, atata timp cat refuzi orice confruntare directa pe marginea unui singur subiect, atunci te simti in siguranta!!!! E atat de simplu.... Tu crezi in ceea ce spui, tot asa cum credea si Hitler in scopul lui, si mergi pana la capat, nu atat din convingere, cat din frica de a confrunta adevarul si eroarea ta de inceput... E faina psihologie, nu-i asa?

cristi, tu esti un tip care nu exceleaza la nimic, de aceea singura ta preocupare este sa ataci, folosind diferite tehnici superficiale, mesajele altora. Eu nu am tratat nimic superficial, niciodata; fiecare subiect in parte este documentat cu grija, in urma unor studii f. aprofundate, esti liber sa citesti materialul despre Einstein, de exemplu, sau pe forum de cercetare al lui Abel, la Aether Theory II, cum Newton si-a copiat toate rezultatele din matematica si fizica din sutrele indiene, numai cineva care se pricepe extrem de bine poate gasi acele informatii. E clar ca habar nu ai ce spui cristi; ce altceva decat confruntari directe sunt zecile de pagini de aici, de pe astronomy, de pe forumcercetaregratuit al lui Abel? Eu zic sa mai citesti, si ai sa vezi ca lucrurile stau exact invers, cei care incearca sa ma atace, nu au studiat in viata lor aceste aspecte, si nu vor sa renunte la o teorie absolut falsa pe care o accepta fara nici un fel de dovezi palpabile. Nu stiu cine este Mihai, dar stiu tu nu cunosti in acest moment nici 5% din subiectele discutate aici.

Ai zis ceva de Omu? Iata ca altii au vazut Marea Neagra:

http://www.infomontan.ro/Galerie/Turism%20Diverse/Files/009.html

Vezi cat de superficial esti cristi? Daca tu nu ai vazut, gata, lucrurile sunt clare pentru tine; graba cu care tragi concluzii da de gandit despre structura personalitatii tale...

cristi

#36
CitatAi zis ceva de Omu? Iata ca altii au vazut Marea Neagra:
http://www.infomontan.ro/Galerie/Turism%20Diverse/Files/009.html

Vrei sa spui ca TU vezi MAREA NEAGRA in poza de sus?????
Daca zici ca nu te sperie confruntarile cu tine insuti, pune te rog o sageata pe ACEASTA poza, aleasa de tine, si arata-mi MAREA! Astept sa vad daca banuiala mea cu personalitatea are ceva urme de adevar :)

Vreau POZA, nu ce au spus altii!!!! Si tu insuti vrei DOVADA, POZA, ca Marea Neagra se vede pe Omu!!!!
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

zen

cristi, poti fi taxat pentru incercari esuate de a pierde timpul interlocutorilor tai, mesajele tale nu spun nimic si nu contin nimic important.

Observatia facuta pe acel site, este cea pertinenta nu poza in sine; daca poza ar fi fost importanta, cu siguranta ca adresam aspectele ei, mesajul meu nu are nimic de a face cu acea poza. Te rog sa citesti ce spun cei de pe infomontan: Varful omu (In dimineti senine de la Vf. Omu se putea vedea Dunarea sau chiar marea neagra), asta conteaza; esti viclean, incerci sa complici lucrurile lansand acuzatii fara rost, care iti arata trasaturi mai putin favorabile sau placute ale personalitatii tale.

Deci, acei pasionati de calatorii pe munte, au vazut Marea Neagra de pe Varful Omu, fapt binecunoscut la noi in tara, dar, se pare, neacceptat de tine cristi.


graethel

Zen, NU mi-ai raspuns la intrebare.

cristi

Citatmesajul meu nu are nimic de a face cu acea poza
Pai si atunci de ce pui link acolo ????? Daca nu area de-a face NIMIC cu ea????
Poti pune o POZA de unde se vede?

P.S. pentru ceilalti: Marea se poate vedea virtual de pe Omu, daca calculam curbura pamantului, cel putin asa am senzatia la o analiza rapida (nu am verificat). Problema cea mare este ca Marea Neagra nu se vede din alt motiv, sunt munti in drum care obstructioneaza vederea!!! De aceea de fapt nu se gaseste pe web NICIUNDE o poza cu Marea de pe Omul!!! Cu Dunarea cica da, aveti voi vreuna?

Cat de restul Mihai, ai spus clar:
CitatIata ca altii au vazut Marea Neagra:
Ori eu vreau dovada acestui lucru, POZA incriminatorie!!!! Daca ai curajul sa iti infrunti greselile PUNE-O aici, dorim cu totii sa o vedem!!! Daca nu, ramai la stadiul policianului care sare de la un subiect la altul, vrajind mereu pe altii noi ce vin (ca sunt mereu), te simti bine ce e drept, insa nu vei deveni niciodata un politician in istorie, pentru ca oamenii au un dar mare de tot: propriul discernamant! Iti apreciez lupta, trebuie sa recunosc, te admir pentru asta, nu insa si scopul. Cum zicea un prieten, directia e buna, sensul este gresit!

autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

zen

Eu cred ca ti-am raspuns, cu toata dorinta placerilor tale lingvistice, provocata de orice sau de altceva; cu exceptia pozelor Nasa tu nu ai nimic la dispozitie pe care sa-ti bazezi credinta (falsa), stai linistita ca pozele postate de mine sunt reale, te rog sa intri din nou pe acele linkuri si sa-mi spui care poza crezi tu ca ar fi falsa, te astept.

cristi

Citatzeci de mii de oameni (Mangalia, Nistru, Varful Omu) au vazut clar ceea ce doar pe un pamant de forma plata se poate vedea: ...i Marea Neagra vazuta de pe Varful Omu

atentie... zeci de mii de oameni !!!!
POZA, POZA, POZA, POZA !!!!!!!!
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

zen

Bai cristi, pari un disc dur fara procesor, ce se intampla cu tine? Incerci tactici din astea ca sa incurci firul discutiei?

Oricum, continua sa te uiti pe Discovery si poate sa citesti niste carti de fizica. Daca vrei pot sa iti dau bibliografie.

Linkul se refera la acel citat, NU la poza; inca o data, daca poza era pertinenta, o aduceam in discutie.

Iata ce spun prietenii nostri de pe infomontan: Varful omu (In dimineti senine de la Vf. Omu se putea vedea Dunarea sau chiar marea neagra)

Nu, cristi, ai calculat gresit, nu poti vedea Marea Neagra de pe Omu...pe un pamant rotund...pe unul plat cu siguranta, nici un fel de piscuri care sa-ti blocheze privelistea, citeste din nou citatul, si lasa indoielile, daca vrei sa fii campion/erou iti trebuie si geniu in afara de competenta...

PS Orice locuitor de pe malul Nistrului poate vedea (a putut sa vada) apusul Soarelui in spatele Varfului Toaca, si asta de sute de ani incoace, Gh. Arsachi a fost unul dintre cei mai seriosi si competenti istorici ai sec. XIX, pentru informatiile tale.

zen

Intre Omu si Marea Neagra sunt cam vreo 280 de km...ai formula lui electron la dispozitie, AE = 2505 m = 2.505 km, distractie placuta...

graethel

#44
Zen, jignesti fara motive.

Un citat nu e un argument. Ce spune badea gheorghe nu e un argument. Cand vei vedea cu ochii tai ce zic astia atunci sa vii sa imi spui si mie.

Mai fac o incercare de a comunica cu tine, Zen, si iti pun o intrebare. De ce ar fi cineva interesat sa ne ascunda acest adevar al unui pamant plat? Poti sa imi dai un motiv concret, sa te referi la un efect al necunoasterii acestui fapt, care sa ma afecteze vizibil? Te rog, raspunde-mi scurt si pe tema intrebarii. Nu mai aplica minunata tactica a strutului.