Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

os armonice

Creat de flostef, Mai 18, 2009, 05:24:23 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

flostef

BUNA.Am o intrebare.Daca cunsoc vitezele v1 si v2 corespunzatoare elongatiilor x1 si x2 ,A1 difera de A2? si pulsatia difera am 2 pulsatii diferite?Mi se cere amplitudinea si perioada os armonice:D help.Multumesc! ;D

Electron

Buna flostef,

Ar fi frumos din partea ta daca te-ai prezenta, sa stim macar la ce nivel de studii te alfi, pentru a propune solutiile potrivite.

Apoi, daca vrei sa primesti ajutor pe acest forum, trebuie sa prezinti problema mai explicit si sa arati si ce ai incercat tu sa faci. Aici nu se dau rezolvari complete mura in gura, ci se merge pe baza de dialog si ajutor pas cu pas.

e-
Don't believe everything you think.

flostef

#2
buna.Ma numesc florina...SUNT studenta in anul 1 ...si ca toate fac de inginerie avem acest curs de fizica...Pai eu m-am gandit ca avand 2 elongati x1 si x2 avem si 2 amlitudini diferite si vitezele v1 si v2 diferite...probleam e daca au aceeasi pulsatie.mie mi se cere amplitudinea si perioada os armoniice...dar dacanush pulsatia cum aflu...SI imi mai cere a max si v max dar stiu sa le aflu punand conditia ca cos si sin sa fie  1.AS vrea sa stiu cum aflu amplitudinea daca nush decat v1 si v2 si x1 si x2...

Adi

Exista o singura amplitudine, nu mai multe. Si e o singura formula x(t)=A cos (wt+phi), pe care o aplici la doua momente de timp si de acolo afli tot. Dar nu imi dau seama din raspunsul tau precedent daca stiai formula asta sau nu. Si e ciudat cum tu ai impresia ca e ciudat sa faci fizica daca esti la inginerie ... Pai toata ingineria pe fizica se bazeaza ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

flostef

#4
stiu formula....Si stiu ca se bazeaza pe fizica...nu am zis ca avem curs de fizica in sensu cu nu mi place...doar ca am fost intrebata ce varsta am si bagaje de cunotinte..eu aveam doar o nelamurire daca am x1 si x2 mi se dau 2 elongatii diferite....si v1 si v2 vitezele coresp asta insemana ca ma si A1 si A2 sau pulsatii diferite...(omega) ca nu- l gasesc aici semnul pentru ca sunt noua..Sper ca m-am facut inteleasa ce doresc.

flostef

#5
O sa ma descurc cumva.Daca nu ma fac inteleasa.Multumesc.

Electron

Citat din: flostef din Mai 18, 2009, 05:24:23 PM
Daca cunsoc vitezele v1 si v2 corespunzatoare elongatiilor x1 si x2 ,A1 difera de A2?
flostef, nu se intelege deloc daca e vorba de o singura oscilatie sau de doua. Cum e formulata problema ta?

e-
Don't believe everything you think.

flostef

problema suna asa: Cunoscand vitezele v1 si v2 corespunzatoare elonagatilor x1 si x2 sa se determine:
a) amplitudinea si perioada os.armonice
b) acceleratia maxima.
:) asa am primit pb

Electron

Ok, din cum e formultata problema rezulta ca e vorba de un singur oscilator, deci o singura amplitudine (elongatia maxima) si o singura prioada (omega).

e-
Don't believe everything you think.

flostef

Si atunci....x1=x2...nu difera deloc nici macar prin faza(phi) ...eu am scris asa ca A este egal cu x1^2 +(v1^2)/omega...dr ce fac cu x2?

Electron

Citat din: flostef din Mai 18, 2009, 07:00:26 PM
Si atunci....x1=x2...nu difera deloc nici macar prin faza(phi) ...
Poftim? Pai de ce ar fi egale? Tocmai ca nu sunt. Cele doua date din problema sunt elongatii din momente oarecare, nu sunt amplitudinea oscilatiei. Iar faza ar trebui si ea sa difere (in general) daca sunt doua momente diferite ale oscilatiei.

Citateu am scris asa ca A este egal cu x1^2 +(v1^2)/omega...
De unde ai scos formula asta?

flostef, reia definitia unui oscilator, mai ales conceptele de "amplitudine", "faza", "perioada", abea apoi vei putea face o rezolvare adecvata.

Pentru inceput, ia scrie aici ce definitii cunosti tu pentru conceptele astea. :)

e-
Don't believe everything you think.

flostef

#11
pai daca scriu x1=Acos(wt+phi1) si x2=Acos(wt+phi2) apoi v1 si v2 sunt derivate in raport cu timpul ale lui x1 si x2 si acc l fel driv de ordin 2...am scos A din x1 si din v1 asa mi-a dat A..altfel nu stiu cum...daca nu stiu decat x1,x2,v1,v2 se presupune ca stiu si w? ca sa pot afla...

Electron

Citat din: flostef din Mai 18, 2009, 07:09:09 PM
pai daca scriu x1=Acos(wt+phi1) si x2=Acos(wt+phi2) apoi v1 si v2 sunt derivate in raport cu timpul ale lui x1 si x2 si acc l fel driv de ordin 2...am scos A din x1 si din v1 asa mi-a dat A..altfel nu stiu cum...
Esti pe calea cea buna. :)

Citatdaca nu stiu decat x1,x2,v1,v2 se presupune ca stiu si w?
Daca s-ar presupune cunoscut (dat) omega, nu s-ar cere. ;) Daca se cere, trebuie sa-l exprimi si pe el in functie de cele 4 cunoscute.

e-
Don't believe everything you think.

flostef

pai si nu-mi trebuie omega pt aflarea lui A...? dar e bine relatia aceea? cu xi patrat +v1 patrat supra omega? alta idee pls...Maine am nevoie de ea ...Si imi trebuie omega si l perioada os.armonic ..cum o aflu?:D

Electron

Citat din: flostef din Mai 18, 2009, 07:52:45 PM
pai si nu-mi trebuie omega pt aflarea lui A...?
Cate date si cate necunoscute ai in ecuatiile tale? Ia scrie aici ecuatiile sa se vada clar. :)

Citatdar e bine relatia aceea? cu xi patrat +v1 patrat supra omega?
Nu ma pronunt pana nu explici de unde ai scos-o

CitatSi imi trebuie omega si l perioada os.armonic ..cum o aflu?
E un sistem de mai multe ecuatii cu mai multe necunoscute. Scrie sistemul complet. Asta e pasul necesar urmator.

e-
Don't believe everything you think.