Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Când aveţi viteză mai mare prin Univers: ziua sau noaptea?

Creat de Mihnea Maftei, Mai 17, 2009, 02:45:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Eu ma refeream ca stim care este sensul de revolutie al Pamantului in jurul Soarelui din masuratori din astronomie (relativ la stele, ziua siderala, etc) si apoi trebuie un experiment simplu, de clasa a sasea, care sa masoare care este directia de rotatie a Pamantului in jurul propriei sale axe. Astfel vezi daca e + ziua si - noaptea, sau invers.

Asadar nu am idee la ce se refera Electron ca lipseste din solutie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Ziua siderala stelara (ziua siderala e altceva decat cea stelara, credeam ca e acelasi lucru, dar e o diferenta neglijabila, de aproximativ 0.008 secunde) este diferenta in timp dintre momentele 1 si 2 din figura, iar ziua solara este diferenta in timp dintre momentele 1 si 3.
Se vede ca ziua siderala stelara e mai scurta decat cea solara daca si numai daca sensurile de rotatie si de revolutie sunt ca in figura de mai jos (unul fata de celalalt).


Alexu`

Intrebarea asta pare mai mult o gluma.  ???
Undeva pe Terra e zi si si altundeva e noapte. Asta mereu.
Deci raspunsul meu este ca vitezele sunt egale.

Mihnea Maftei

Alexu', intrebarea nu se refera la chestia asta. Se intelege ca se refera la viteza unui punct de pe Pamant atunci cand in acel punct este noapte sau zi.

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Mai 17, 2009, 06:49:24 PM
Eu ma refeream ca stim care este sensul de revolutie al Pamantului in jurul Soarelui din masuratori din astronomie (relativ la stele, ziua siderala, etc) si apoi trebuie un experiment simplu, de clasa a sasea, care sa masoare care este directia de rotatie a Pamantului in jurul propriei sale axe. Astfel vezi daca e + ziua si - noaptea, sau invers.
Pai, daca privim de deasupra Polului Nord, Pamantul se roteste in sens trigonometric (adica invers acelor de ceasornic), pentru ca Soarele, vazut de pe Pamant in timpul zilei, calatoreste de la est la vest.        La asta te refereai, Adi?

Citat din: Adi din Mai 17, 2009, 06:49:24 PM
Eu ma refeream ca stim care este sensul de revolutie al Pamantului in jurul Soarelui din masuratori din astronomie (relativ la stele, ziua siderala, etc) [...]
Dar nu cred ca este un fapt cunoscut de multa lume faptul ca, vazut de la mare distanta de deasupra Polului Nord, Pamantul se misca in jurul Soarelui tot in sens trigonometric (prin coincidenta, ca si miscarea in jurul axei proprii).
Ceea ce vreau sa zic este ca, desi e usor de vazut cum se invarte Pamantul in jurul axei proprii (din cauza Soarelui care se vede ziua miscandu-se de la est la vest), nu este o chestie prea cunoscuta de publicul de clasa a 6-a cum se invarte Pamantul in jurul Soarelui. Din ultima ta postare, Adi, asta mi se pare ca vrei sa spui (ca lumea stie sensul de invartire in jurul Soarelui). Poate nu am inteles bine ce ai zis...

Adi

Da, la asta ma refeream, din rotatia soarelui pe cer iti dai seama cum se roteste Pamantul. Da, nu au cum sa stie la a sasea. De asta e bine ca profesor a tu sa le sa desenezi si sa le spui cum se roteste in jurul Soarelui, apoi sa le arati cele doua cazuri posibile de rotire in jurul Soarelui si sa le dai lor tema doar sa vada in ce directie se roteste in jurul axei sale.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

Am si eu o nelamurire. Daca problema se refera la miscarea Pamantului prin Univers, n-ar trebui sa se tina cont si de faptul ca Soarele se deplaseaza, tragand planetele dupa el? In acest caz, ma gandesc ca, la fel ca in cazul miscarii Pamantului in jurul Soarelui cand vitezele de revolutie si rotatie se aduna noaptea si se scad ziua, tot asa viteza de revolutie a Pamantului ar trebui sa se adune si sa se scada la/din viteza cu care Pamantul e "tarat" prin spatiu de Soare. Gresesc?

Adi

Da, ridici un punct bun. Numai ca pentru un anumit de 24 de ore, este ca si cum Soarele ar fi in repaus in Univers, adica vectorul viteza se schimba asa de putin, ca nu influenteaza rezultatul. Dar da, exista un efect, dar mic. Riguros, analizam viteza in jurul Soarelui ...

Electron, cand ai timp sa pui aici ce anume scapa din demonstratie ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

#23
Citat din: Adi din Mai 18, 2009, 08:02:18 PM
Electron, cand ai timp sa pui aici ce anume scapa din demonstratie ...
Ziceam mai inainte (de edit) ca nu am timp. Uite ca am totusi timp :D

Ceea ce lipseste din raspunsurile de pana acum, este observatia ca intrebarea nu este bine pusa. Si asta pentru ca se vorbeste de "viteza prin Univers" a Pamantului, viteza care nu se poate defini! Asta ca o consecinta a faptului ca Universul nu poate fi luat ca sistem de referinta "universal" lucru aratat de Einstein in TRG. Din cauza curburii Universului, exista sisteme de referinta "inertiale" (in cadere libera, mai precis) care totusi nu sunt in miscare rectilinie uniforma unul fata de altul. Deci, nu exista un sitem de referinta unic, "universal" pe care sa-l putem folosi "din oficiu" in aceasta problema!

Automat lipseste si specificarea fata de cine se misca Pamantul in problema asta. Orice raspuns trebuie sa inceapa cu aceasta clarificare. A raspunde "Noaptea" este ceva absolut fara sens! ;)

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Ah, corect! Complet de acord, m-ai prins! Corect este viteza fata de Soare. Dar am pus "Univers" ca sa fie mai atractiv. Dar de acord, corect era viteza fata de Soare ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#25
:)
Da... e adevarat ce spune Electron. Primul meu raspuns dupa ce Electron a spus ieri ca lipseste ceva a fost acela ca nu se specifica fata de ce se considera viteza, dar am editat repede si am eliminat asta, pentru ca mi se parea o chestie evidenta si de care nu trebuie sa ne legam, pentru ca se intelege la ce se referea Adi in intrebarea sa.

Ceea ce spune Electron este valabil in toate situatiile in care se lucreaza cu viteze. Am presupus ca se intelege la ce ne referim, asa ca nu m-am legat de aspectul asta.

Adi

Cineva a intrebat asta:

Citat
am si eu niste intrebari..pamantul face o rotatie si cu axul lui,nu mai stiu cum se numeste micarea asta(?) care il tine inclinat si decide daca este vara sau iarna;miscarea asta face o rotatie completa intr-un an?daca da atunci conteaza la viteza de mai sus?si altceva,de ce nu conteaza distanta la care e pamantul de soare in cursul unui an?de ce doar "ïnclinatia"?

Eu stiu ca faptul ca axa de rotatie si axa de revolutie fac un unghi de 23 de grade genereaza anotimpurile. Dar nu stiu daca axa de rotatie are o precesie in jurul axei de revolutie, asa cum pare sa sugereze aceasta intrebare. Daca da, ce perioada are? Un an de zile? Voi ce stiti?

Eu stiu ca intelesesem cum e cu anotimpurile, vizualizasem miscarea si nu imi amintesc nimic de o miscare de precesie, deci poate de fapt nu e o astfel de miscare. Voi ce stiti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

123

#27
Citat din: Adi din Mai 19, 2009, 08:08:15 PM
Am raspuns la intrebare si am lansat o noua provocare: cand e Pamantul mai aproape de Soare? In iunie sau in decembrie? Aici nu trebuie demonstratie, ci doar cautata informatia si apoi analizata daca are sens sau nu.

http://www.scientia.ro/intrebarile-scientia/details/Cand-aveti-viteza-mai-mare-fata-de-Soare-ziua-sau-noaptea-_1187.html

Pozitia in care Pamantul este cel mai aproape de Soare se numeste periheliu (sau perihelion) si se intampla pe la inceputul lui ianuarie. La inceputul lui iulie Pamantul se afla la distanta cea mai mare fata de Soare (aphelion).

Citat din: Adi din Mai 20, 2009, 07:56:05 AM

Eu stiu ca faptul ca axa de rotatie si axa de revolutie fac un unghi de 23 de grade genereaza anotimpurile. Dar nu stiu daca axa de rotatie are o precesie in jurul axei de revolutie, asa cum pare sa sugereze aceasta intrebare. Daca da, ce perioada are? Un an de zile? Voi ce stiti?

Eu stiu ca intelesesem cum e cu anotimpurile, vizualizasem miscarea si nu imi amintesc nimic de o miscare de precesie, deci poate de fapt nu e o astfel de miscare. Voi ce stiti?

Nu sunt sigur, s-ar putea sa fac unele confuzii, dar din ce imi amintesc exista o miscare de precesie a axei Pamantului fata de planul orbitei, insa perioada e foarte mare (vreo cateva zeci de mii de ani). Aceasta miscare nu are influente pe termen scurt, deci nu are vreun rol in formarea anotimpurilor. Are insa influenta in modificarile climatice majore care au loc periodic (de ex. glaciatiunile). Prea multe informatii nu am si nici nu prea am timp sa caut, poate ne ajuta cineva.

IT

#28
Salut,

Nu cred ca raspunsul pe care l-ati dat e corect. Intrebarea la care ati raspuns este  ~"cand aveti o viteza mai mare in sistemul solar" pe cand intrebarea pusa a fost ~"cand aveti o viteza mai mare fata de Soare".

Faptul ca (A) Pamantul se invarte in jurul Soarelui e echivalent in cazul acesta cu o rotatie a Soarelui in jurul axei sale. In plus, (B) Soarele se roteste in jurul axei sale cu o perioada de ~24 zile (http://en.wikipedia.org/wiki/Solar_rotation). Daca consideram (A) ca miscare atunci trebuie sa consideram si (B), nu ?
Ce parere aveti ?

Poate intrebarea trebuia formulata "cand aveti o viteza mai mare fata de centrul Soarelui ?" ca sa fie mai precisa. Intuitiv, eu as raspunde la aceasta intrebare cu "la apus", dar demonstratia ramane de facut.

Citat din: Mihnea din Mai 18, 2009, 09:04:38 PM
:)
Da... e adevarat ce spune Electron. Primul meu raspuns dupa ce Electron a spus ieri ca lipseste ceva a fost acela ca nu se specifica fata de ce se considera viteza, dar am editat repede si am eliminat asta, pentru ca mi se parea o chestie evidenta si de care nu trebuie sa ne legam, pentru ca se intelege la ce se referea Adi in intrebarea sa.

Ceea ce spune Electron este valabil in toate situatiile in care se lucreaza cu viteze. Am presupus ca se intelege la ce ne referim, asa ca nu m-am legat de aspectul asta.

Mihnea Maftei

IT, ai dreptate. Din nou, si eu stiam asta, dar am considerat ca se intelege la ce se refera intrebarea.

Din pacate nu am timp acum sa detaliez, insa voi reveni cu o explicatie mai riguroasa in care voi defini 2 sisteme de referinta si le voi trata separat, pe cazuri.