Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Când aveţi viteză mai mare prin Univers: ziua sau noaptea?

Creat de Mihnea Maftei, Mai 17, 2009, 02:45:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Când aveţi viteză mai mare prin Univers: ziua sau noaptea?
Intrebarea asta este aici:  http://www.scientia.ro/intrebarile-scientia/details/C-acirc-nd-aveti-viteza-mai-mare-fata-de-Soare-ziua-sau-noaptea-_1187.html

Raspunsul meu este: Noaptea.
Iata de ce. Aici este o imagine cu directiile de rotatie si de revolutie ale Pamantului:

Miscarea de revolutie (adica in jurul Soarelui) este in directia: 1 --> 2 --> 3 etc.

Prin urmare, pe la miezul noptii viteza datorata revolutiei si cea datorata rotatiei se aduna, iar pe la miezul zilei una se scade din cealalta (cea datorata rotatiei se scade din cea datorata revolutiei pentru ca prima e cam de 800 m/s la ecuator (dintr-un calcul rapid al meu), iar a doua e cam 30 km/s (din cate stiam eu), deci mai mare ).

Electron

Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 02:45:33 PM
Când aveţi viteză mai mare prin Univers: ziua sau noaptea?
[...]
Raspunsul meu este: Noaptea.
As dori sa atrag atentia ca formularea raspunsului este incompleta, si ca atare gresita. Nu ma refer la rationamentul detaliat mai apoi, ci strict la raspunsul citat aici.

Sunt curios cine observa ce e gresit. :)

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

:) Am observat (foarte frumoasa chestia asta):

Sa zicem ca e vara in emisfera nordica. Daca eu ma aflu aproape de Polul Nord, dar pe partea mai indepartata de Soare decat Polul Nord, iar Electron se afla aproape de polul Sud, dar mai aproape de Soare decat Polul Sud, atunci la el va fi noapte iar la mine zi, iar eu ma voi misca totusi cu o viteza mai mare decat el (din aceleasi motive legate de rotatia si revolutia Pamantului, numai ca acum, desi e zi la mine, langa Polul Nord, eu ma aflu pe partea mai indepartata de Soare decat Polul Nord si deci ma misc mai repede decat doar cu viteza de rotatie a Pamantului ---- sper ca nu e prea complicat).

La asta te refereai, Electron?

Completare: in situatia asta, viteza mea de rotatie e putin mai mica decat viteza lui Electron de rotatie (pentru ca eu sunt mai aproape de Soare decat el), dar cred ca cu foarte putin si nu cred ca influenteaza explicatia mea din postarea asta.

Adi

Nu cred ca se referea la asta. Ca sa simplificam problema, sa vorbim de cineva la ecuator. Solutia lui Mihnea este tot incompleta. Eu stiu ce ii lipseste caci am rezolvat-o si eu aseara. Singur. Sunt tare mandru de asta ca din liceu nu am mai rezolvat multe probleme asa de simple, dar asa de profunde. Mihnea, sper sa revii cu o noua propunere de ceea ce ii lipseste.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 03:25:53 PM
dar cred ca cu foarte putin si nu cred ca influenteaza explicatia mea din postarea asta

Ba poate sa influenteze, pentru ca oricum, viteza mea (si a lui Electron) de revolutie sunt mici, aflandu-ne langa poli. Depinde de cat de aproape suntem de poli.

Mihnea Maftei

Citat din: Adi din Mai 17, 2009, 04:42:44 PM
Nu cred ca se referea la asta. Ca sa simplificam problema, sa vorbim de cineva la ecuator. Solutia lui Mihnea este tot incompleta. Eu stiu ce ii lipseste caci am rezolvat-o si eu aseara. Singur. Sunt tare mandru de asta ca din liceu nu am mai rezolvat multe probleme asa de simple, dar asa de profunde. Mihnea, sper sa revii cu o noua propunere de ceea ce ii lipseste.

Interesant. O sa ma gandesc.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

E vorba de faptul ca depinde la ce zi si la ce noapte te referi? Pentru ca atunci cand Pamantul e mai aproape de Soare (el se misca pe o elipsa, nu pe un cerc), viteza sa de rotatie e mai mare.

Prin urmare, cand Pamantul e aproape de Soare si viteza de rotatie e mare, atunci chiar daca e zi si se scade viteza de revolutie din cea de rotatie, viteza care ramane poate fi mai mare decat cea obtinuta prin adunarea vitezei de rotatie cand Pamantul e departe de Soare si a vitezei de revolutie.

Adi

Este corect ce zici tu, dar nu la asta ma refer. Desigur ca valoarea finala a numarului depinde de pozitia in jurul Soarelui. Dar pentru o anumita zi calendaristica, adica pentru o zi urmata de o noapte, viteza totala este noaptea viteza de revolutie + viteza de rotatie, iar ziua viteza de revolutie - viteza de rotatie. Intrebarea este de ce este asa? Demonstratia ta acestui fapt a fost incompleta. De ce + si de ce -? Timpul de o zi e asa de scurt ca poti presupune ca Pamantul nu isi schimba viteza in jurul Soarelui. Intrebarea este relativa la + si -, nu la valorile exacte ale vitezelor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Am discutat cu Adi si mi-a spus care e chestiunea la care se refera el:

Eu nu am demonstrat ca Pamantul se misca ca in figura din prima mea postare, ci doar am afirmat ca se misca asa (prin acea poza).

Eu nu stiam daca se misca asa sau invers si am cautat pe Wikipedia si am vazut ca asa se misca. S-ar fi putut misca si in sens diferit, astfel incat ziua, si nu noaptea, vitezele sa se adune.

Intrebarea este deci:  Ce experimente/observatii/masuratori se pot face astfel incat sa iti dai seama ca miscarea are loc ca in figura aia ?

Electron

#10
Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 03:25:53 PM
:) Am observat (foarte frumoasa chestia asta):

Sa zicem ca e vara in emisfera nordica. Daca eu ma aflu aproape de Polul Nord, dar pe partea mai indepartata de Soare decat Polul Nord, iar Electron se afla aproape de polul Sud, dar mai aproape de Soare decat Polul Sud, atunci la el va fi noapte iar la mine zi, iar eu ma voi misca totusi cu o viteza mai mare decat el (din aceleasi motive legate de rotatia si revolutia Pamantului, numai ca acum, desi e zi la mine, langa Polul Nord, eu ma aflu pe partea mai indepartata de Soare decat Polul Nord si deci ma misc mai repede decat doar cu viteza de rotatie a Pamantului ---- sper ca nu e prea complicat).

La asta te refereai, Electron?
Nu la asta ma refeream. Am dat indiciul ca e ceva ce lipseste din raspuns. Daca nu mai vrea nimeni sa analizeze raspunsul si sa vada ce lipseste, voi explicita aceste lucruri. Mai las pana maine lumea sa se gandeasca si eventual sa contribuie la discutie.

e-

PS: nici la ce zicea Adi nu ma refer, pentru ca sensul rotatiilor pentru Pamant (de revolutie si in jurul propriei axe)  e ceva observabil si nu e o chestiune deschisa dezbaterii.
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

Aha.

Dar si ce am zis eu e corect si e o lamurire necesara la primul meu raspuns.

Electron

Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 05:22:18 PM
Intrebarea este deci:  Ce experimente/observatii/masuratori se pot face astfel incat sa iti dai seama ca miscarea are loc ca in figura aia ?
Compararea duratei zilei siderale si celei solare este suficienta pentru a stabili acest lucru.

e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 06:09:59 PM
Dar si ce am zis eu e corect si e o lamurire necesara la primul meu raspuns.
Am specificat ca nu ma refer la rationament. Daca e necesara sau nu lamurirea ta la primul raspuns, depinde de "solutia" la obesrvatia mea initiala.

e-
Don't believe everything you think.

Mihnea Maftei

Citat din: Electron din Mai 17, 2009, 06:10:42 PM
Citat din: Mihnea din Mai 17, 2009, 05:22:18 PM
Intrebarea este deci:  Ce experimente/observatii/masuratori se pot face astfel incat sa iti dai seama ca miscarea are loc ca in figura aia ?
Compararea duratei zilei siderale si celei solare este suficienta pentru a stabili acest lucru.

La asta ma gandeam si eu ca masuratoare care se poate face, dar nu imi imaginam cum poti masura ziua siderala.

Acum mi-am dat seama (fara sa iau de pe internet): poti sa fixezi noaptea o chestie care sa fie indreptata fix spre o stea si apoi sa astepti pana urmatoarea noapte cand chestia aia este indreptata iar fix spre acea stea si vezi cu un ceas cat timp a trecut intre cele 2 momente. Vei vedea ca acel timp este un pic mai mic decat 24 decat ore (cat este ziua solara). Este de aprox. 23 ore 56 minute si 4 secunde, deci diferenta (aproape 4 minute) poate fi usor masurata cu un ceas. In felul asta (si gandindu-te un pic la miscarea Pamantului, dar nu am acum timp sa explic), deduci ca figura de mai sus e corecta.