Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

un proiect :D o idee :D

Creat de ibagus, Mai 14, 2009, 03:50:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Sa va povestesc , am de gand sa fac un proiet cu tema "Evolutie sau regres" si trebuie sa fie despre ecologie .Ma gandesc sa fac o "ecuatie" de ex. : A inceput Revolutia industriala => produse mai bune noi tehnologii => distrugerea mediului , prin exploatare excesiva etc. . Alt caz cel cu frigiderele si tot asa . Iar la final sa fac un bilant si sa vedem daca am evoluat sau din contra .as vrea sa stiu daca  mai stiti astefe de "ecuatii"

Adi

Ai o idee buna. Alta idee ar fi imbunatatirea medicinei -> cresterea sperantei de viata -> cresterea populatiei -> defrisarea de noi paduri pentru a face teren arabil pentru a hrani populatia crescanda. Evolutie sau regres? Impact asupra ecologiei exista.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Ce bine :D in sfarsit o idee buna :D

ibagus

ohh am uitat..La notarea proiectului e 75% cv practic..ce sa FAC...??

Adi

Citat din: ibagus din Mai 14, 2009, 04:39:29 PM
ohh am uitat..La notarea proiectului e 75% cv practic..ce sa FAC...??

cv = ceva?

Spune-ne exact cerintele proiectului. Ce inteleg ei prin practic? Sa faci o prezentare PowerPoint sau un film pe youtube? Sau sa plantezi copaci?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Ai putea filma o basculanta sau un santier in lucru. Demonstrezi cum tehnologia distruge mediul prin poluare. Nu ai nevoie sa faci tu ceva practic, ca sunt deja o groaza  :) .

Asa cum te intreba si Adi: ce inteleg(i) prin "cv practic"? (Adi, nu mai fi rau  :D cv = ceva  :D )
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

ibagus

 Din cate am inteles eu ,proiectul trebuie sa contina :  referat de max 10 pag. care se noteaza cu 25% din nota si o parte practica (film , experiment , chestionar , statistica etc.). Deja m-am gandit , adica am gasit cum pot sa reciclez hartia acasa ...si scot referatu pe hartie reciclata..da mi-ar mai trebui un experiment ceva...filmulet fac...un experiment care sa puna in evidenta ceva un efect nociv.

b12mihai

A, pai daca trebuie sa faci o statistica cauta cifre: cu cata cantitate de dioxid de carbon polueaza Romania mediul si compara cu UE si SUA.

O idee excelenta e sa scoti referatu pe hartie reciclata. Se gaseste fara probleme.

Filmulet ti-am zis: filmezi basculantele sau santierele in lucru si arati cam cat de mult polueaza. Eventual efectuezi niste masuratori.

Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

cv mai putea insemna si CV :)

Poti face si un chestionar despre ce stiu/cred tinerii despre subiectul acesta.

Ce anume ai gasit despre cum sa reciclezi hartia acasa si cum vei face asta? Te intreb pentru ca eu chiar am explicat la elevi (in Canada) cum se face aceastat si sunt curios daca e aceeasi metoda. Daca este, cred ca ai avea mult de lucru sa faci 10 pagini de hartie reciclata si ia vreo cateva zile.

Cand e termenul limita pentru proiect?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Am spus ca este n experiment simplu..l-am gasit intr-o carte..termenul e pana pe 26 mai ..nu am ceva spectaculos..