Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O problema de chimie de clasa a Vlll-a

Creat de pepsy, Mai 11, 2009, 06:17:41 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Citat din: chimistul din Mai 19, 2009, 11:30:37 PM
                atomgram - mumarul de atomi ai unui element chimic egal cu  6.023x10^23 MOLECULE
Nu se intelege bine ce vrei sa spui aici.

chimistul

Greseala mea! Am copiat cu copy paste si nu am mai schimbat. Mai greseste omul!

Mihnea Maftei


chimistul

#18
E simplu. Dai search pe google: atom gram si vezi. Nu e nevoie sa trimiti PM.

http://www.dex-online-ro.ro/cautari/atom.htm

Atom-gram = greutatea exprimată în grame a masei unui atom.

Daca nu esti multumit gasesti aici explicatii mai detaliate:

http://en.wikipedia.org/wiki/Mole_(unit)

Mihnea Maftei

#19
Am zis ca era bine sa raspunzi pe acest topic daca tot intrebasem. Poate mai citesc si altii. Sper ca nu te-ai suparat. Nu vad de ce ai face-o.

Trecand peste faptul ca "greutatea masei" nu se exprima in grame, ci in newtoni, sa inteleg ca un atomgram este pur si simplu masa unui atom? Adica pot sa spun "atomul asta are atomgramul de x grame" ?. :) (unde x poate fi 0.0000000000etc.)

Mihnea Maftei

Adica un atom de carbon 12 are atomgramul de 1.66 × 10−24 grame? :)

chimistul

Salut!

PAi vezi ca stii prea bine cum sta treaba. Nu vad de ce mai ai nevoie de explicatiile mele?

Mihnea Maftei

1) Cand te-am rugat pe privat sa raspunzi te-am intrebat cu cele mai bune intentii si cat se poate de "pasnic". Si acum tot "pasnic" si bine intentionat sunt. (atitudinea ta mi se pare un pic ostila- asa e?)

2) Nu stiam ce e un atomgram. Nici acum nu sunt sigur, pentru ca mi se pare cumva absurd sa fie pur si simplu masa unui atom.

3) Pana la urma ce e un atomgram? Chiar e pur si simplu masa unui atom?

chimistul

Totusi inainte de a arunca vorbele degeaba e bine sa te informezi. Si mai ales sa o faci corect. vad ca lenea la tineretul asta modern e mare. Lasa ca iti reproduc eu:

CitatThe mole (symbol: mol) is a unit of amount of substance: it is an SI base unit,[1] and one of the few units used to measure this physical quantity. The name "mole" was coined in German (as Mol) by Wilhelm Ostwald in 1893,[2] although the related concept of equivalent mass had been in use at least a century earlier. The name is assumed to be derived from the word Molekül (molecule). The first usage in English dates from 1897, in a work translated from German.[3][4] The names gram-atom and gram-molecule have also been used in the same sense as "mole",[1][5] but these names are now obsolete.

Dar cand invatam eu despre asa ceva denumirea nu era OBSOLETE. Acuma nu mai e COOL sa spui atom gram. ;)

Mihnea Maftei

#24
Din asta eu inteleg ca "atomgram" = "mol". Asa e? De ce spuneai ca e masa unui atom, atunci?

chimistul

Cum am mai spus. Citeste inaite de a scrie:

CitatSa definim: molul - numarul de molecule egale cu 6.023x10^23 MOLECULE
                atomgram - mumarul de atomi ai unui element chimic egal cu  6.023x10^23 atomi

Atom gramul se refera mai mult ca cantitatile de atomi dintr-o molecula. Daca ai H2SO4. E impropriu sa spui ca un mol de acid contine 4 moli de atomi de oxigen. Este mai "elegant" sa spui ca, contine 4 atomi gram de oxigen. Caci este vorba de atomi de oxigen. Dar cum am mai spus. E OBSOLOTE! Desi nu e! ;D

PS> Si cu asta am incheiat subiectul asta!

Mihnea Maftei

#26
Nu ai motiv sa te enervezi. Eu nu am afirmat nimic gresit. Am intrebat.

CitatSa definim: molul - numarul de molecule egale cu 6.023x10^23 MOLECULE
                atomgram - mumarul de atomi ai unui element chimic egal cu  6.023x10^23 atomi

Din cate spui tu, s-ar intelege  mol = 6,023*1023. Deci molul este un numar? Adica eu am 20*mol/(6,023*1023) de ani? Adica 20/(6,023*1023) moli de ani?

Si, iar, din cate spui se intelege    atomgram = 6,023*1023. Adica atomgramul ar fi un numar. Atunci de ce spuneai ca e o masa?

chimistul

Da asa este. Am gresit! Imi cer mii de scuze! Din pacate habar nu am ce e ala mol sau atom gram si vorbesc prostii. :-[

Adi

Citat din: chimistul din Iunie 05, 2009, 05:19:31 PM
Da asa este. Am gresit! Imi cer mii de scuze! Din pacate habar nu am ce e ala mol sau atom gram si vorbesc prostii. :-[

Chimistule, incearca sa nu fii ironic. E clar ca nu stii clar sa definesti molul. Molul nu se masoara intr-un numar, ci intr-un numar pe kilogram (sau gram). Asta se tot chinuie mihnea sa iti arate. Ca molul nu este un numar si nu poti spune ca ai 27 de moli de ani.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

#29
CitatChimistule, incearca sa nu fii ironic. E clar ca nu stii clar sa definesti molul. Molul nu se masoara intr-un numar, ci intr-un numar pe kilogram (sau gram).

Rogu-te frumos Adi sa imi dai si mie unitatea de masura pt mol. Chiar nu credeam sa spui tu o asemenea prostie. Sa imi spui unde sa iti trimit fizica de clasa a VI-a ca sa revezi unitatile fundamentale din SI si sa imi arati mie ca molul se masoara in ceva/kg. Chiar nu ai nimerit omul caruia sa ii explici molul. Fara suparare dar eu mananc zilnic chimia. Aplicata!
Si o sa dau si o problema pe forum sa vedem cum se descurca baietii sa vezi cata lipsa de viziune au si cum nu stiu sa aplice chestii simple in probleme complicandu-se in calcule infinite.