Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Românul care face apa să ardă a descoperit combustibilul viitorului

Creat de Stilicho, Mai 09, 2009, 09:04:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

valangjed

Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

Spitfire

Nu prea cred in aceste "teorii" motoare cu hidrogenul din apa, de regula sunt emanate de cei care nu prea au trecut pe la scoala, si in adolescenta(daca nu si acum...) preferau football si bere in loc de lectura...si munca stiintifica.Implicit nu au notiunea de randament.  :D "Miracolele"se nasc din pastrarea cu rigurozitate a spiritului rational, mecanicist, cartezian, apoi se intampla "minunea".Electricitatea nu a fost descoperita de "ocultisti", "mesmeristi", ci de cei cu spirit critic, matematic, si totodata, viziune... Cat despre o "conspiratie'' menita sa ascunda genul acesta de rezultate, e ridicol...chiar nu ar avea nimeni interesul...si oricum stiinta nu poate fi ocultata, cel putin nu in mediul universitar si in institutiile de cercetare, cand vine vorba de mase, e altceva...

Moderator1

Am mutat ultimele mesaje intr-un topic tangential. Il puteti gasi aici.
Discutia de fata se axeaza pe ideea folosirii apei drept combustibil, a posibilitatilor si conditiilor necesare, practice si teoretice.

<M1>

magnet

Citat din: hydrogen007 din August 18, 2009, 01:38:54 AM
La pagina 7.

Am testat intr-adevar cu apa cu impuritati produc mai mult hidrogen decat cu apa distilata. Am folosit doar sare, dupa care rezultate mai bune cu praf de copt, dar electrolitul cel mai bun este KOH(hidroxid de potasiu) pe care nu l-am gasit decat pe un site pe net undeva in satu-mare. o sa il comand acolo.

Secretul este ca voltajul sa fie cat mai mic undeva intre 1,5 - 2 V din ce am vazut pe net. Nu am inca transformatorul acesta mi-l face cineva.

Nu sunt sigur ca ea consuma doar apa, dar voi afla curand sper. Am o problema momentan cu generatorul de hidrogen, i-am schimbat designul, am folosit carcasa de inox si prea multe lamele de inox pentru plus, minus si nul se pare. Inainte folosisem de plastic si doar 9 lamele de inox 3 plus, 3 minus si 3 nul si obtinusem o,7 litri gas pe minut prin alimentare direct de la bateria masinii. Pana nu aflu "reteta" ca sa produc 3-4 litri gaz pe minut nu incerc sa montez generatorul pe masina si sa alimentez motorul.
vreau si eu sa fac asa ceva
numai ca eu vreau sa combin hidroxi cu metan in centrala termica
daca a mai facut asa ceva cineva spunetimi si mie
am citit undeva ca la un targ de inventica din ardeal parca la proinventica cineva a luat medalia de aur pentru asa ceva si ca aduce oeconomie  de 75 la metan
voi ce stiti

gafalda

Olteanul nostru este din satul Bailesti a lui Nea Marin Miliardarul, glumetul national din "epoca de aur".
Molecula de apa, indiferent de sortiment (ploaie, robinet, plata, Dunare, Bailesti) sau cactalizator, ca sa fie disociata, necesita o anumita cantitate de energie (termica, radiatii sau electrica). Exact aceeasi cantitate debitata se va obtine la ardere sau explozie, rezultand tot apa calda/fierbinte de ploaie.
Daca cumva in apropiere se afla inca o instalatie ascunsa ce induce energie, atunci alta e problema.  Dar mai intai sa dea guvernul banii de cercetare, ca justificarile le inventeaza olteanul.
Nu vreau sa neg ca ar fi posibila o metoda cu totul si cu totul spectaculoasa de creare pe alta cale a energiei gratuite necesare pt disociere. In speta se aplica intrun anumit fel un camp electric continuu sau alternativ de o anumita valoare critica. Cei ce au studiat plasma in laboratoare de MHD poate stiu ceva.  Dar asta e alta gasca in alta traista, care mai mult ca sigur il depaseste cu mult pe domnul.
Au trecut peste doi ani de cand se arde apa la Bailesti. Mai stie cineva ceva de marele inventator ? Inventeaza, inventeaza ?

Sieglind

Da, inventează:  :o http://www.masinacuapa.secretul.ro/

Sectiunea: "MASINA CU APA - COMBUSTIBIL" zice că-i ...."Site sustinut de: "Secretul Sanatatii - Vindecari Miraculoase Gratis" - metode naturale de recapatarea sanatatii. Click pe Link"

Iar când dai pe link, sărpraaaaaaaaaaaaaaaaiz:


http://www.om.secretul.ro/

Dumnezeu sa va Binecuvinteze!
Ati ajuns aici intamplator? Nimic nu e intamplator in lumea asta!!!

"OM"
este Casa de Sanatate cu Servicii Gratuite ( TRATAMENT si Cazare GRATIS ),
o speranta pentru bolnavii carora medicina clasica nu le mai poate acorda nici un ajutor!...

:D :D :D :D :D :D

Am glumit. În realitate, a ajuns la Baia-Mare
http://www.glasul.ro/view_article.php?show=30642&name=Azi_in_Baia_Mare_se_deschide_un_targ_international_de_inventii

unde-şi prezintă instalaţia pe un ton ceva mai moderat:

Un cercetător mediatizat în presa românească este inginerul Radu Marin, care va prezenta o instalaţie de produs hidrogen, cu un randament foarte ridicat.  :P