Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Românul care face apa să ardă a descoperit combustibilul viitorului

Creat de Stilicho, Mai 09, 2009, 09:04:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

hydrogen007

Citat din: hydrogen007 din August 17, 2009, 12:31:32 PM
Stanley Meyers --- > http://www.electricitybook.com/water-powered-car/ (al 3-lea fisier pdf de pe pagina).


Electron, la link-ul de mai sus citeste pdf-ul, de acolo am informatia. Eu am zis de la inceput ca nu sunt teoretician. Ci practician. Experimentez conform schemelor celor ce deja au facut acest lucru(cel putin asa am vazut din miile de filme de pe YouTube). Vreau sa verific daca e posibil sau nu. Iar din toata mediatizarea din anii '80, Stanley Meyers  chiar a facut masina sa mearga NUMAI cu apa.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 17, 2009, 10:03:39 PM
Electron, la link-ul de mai sus citeste pdf-ul, de acolo am informatia.
La ce pagina ai citit asta? Am vazut ca are o gramada de pagini.

CitatEu am zis de la inceput ca nu sunt teoretician. Ci practician.
Ok, am inteles, esti practician. Atunci spune-mi ce inseamna practic faptul ca "la nivel molecular un galon de apa contine energie echivalenta cu cea din 2,5 milioane barili de petrol" ? Adica daca nu te legi de ce inseamna asta la nivel teoretic, atunci inseamna ca are ceva semnificatie practica pentru tine. Nu de alta, dar sincer sper ca nu vorbesti fara sa ai char deloc habar ce spui, ca ar fi pacat.

CitatExperimentez conform schemelor celor ce deja au facut acest lucru(cel putin asa am vazut din miile de filme de pe YouTube). Vreau sa verific daca e posibil sau nu.
Si asta am inteles. Spor la experimentat si sa ne tii si pe noi la curent cu avansul pe care il faci. :)

CitatIar din toata mediatizarea din anii '80, Stanley Meyers  chiar a facut masina sa mearga NUMAI cu apa.
Esti sigur ca masina cu pricina consuma strict NUMAI apa? Din cate am inteles eu, pentru separarea hidrogenului de oxigen se foloseste curent electric la voltaj si frecventa mare, iar apa nu e tocmai pura, ci e de preferabil sa fie cu impuritati, cum e apa "naturala" si nu cea distilata. Poate am inteles eu gresit, te rog sa ma lamuresti. Nu de alta, dar "NUMAI apa" inseamna doar molecule de H2O, care la temperatura si presiunea normale formeaza apa pura in stare lichida. Deci cum e, NUMAI apa sau si altceva? E important de stiut asta deoarece cand se face bilantul energetic (si calculul randamentului) e nevoie sa se ia in calcul toate componentele. Asta e important nu doar pentru teoreticieni ci si pentru practicieni. ;)

e-
Don't believe everything you think.

hydrogen007

La pagina 7.

Am testat intr-adevar cu apa cu impuritati produc mai mult hidrogen decat cu apa distilata. Am folosit doar sare, dupa care rezultate mai bune cu praf de copt, dar electrolitul cel mai bun este KOH(hidroxid de potasiu) pe care nu l-am gasit decat pe un site pe net undeva in satu-mare. o sa il comand acolo.

Secretul este ca voltajul sa fie cat mai mic undeva intre 1,5 - 2 V din ce am vazut pe net. Nu am inca transformatorul acesta mi-l face cineva.

Nu sunt sigur ca ea consuma doar apa, dar voi afla curand sper. Am o problema momentan cu generatorul de hidrogen, i-am schimbat designul, am folosit carcasa de inox si prea multe lamele de inox pentru plus, minus si nul se pare. Inainte folosisem de plastic si doar 9 lamele de inox 3 plus, 3 minus si 3 nul si obtinusem o,7 litri gas pe minut prin alimentare direct de la bateria masinii. Pana nu aflu "reteta" ca sa produc 3-4 litri gaz pe minut nu incerc sa montez generatorul pe masina si sa alimentez motorul.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 18, 2009, 01:38:54 AM
La pagina 7.
Am gasit la pagina 7 asta:
Citat din: PDFAfter all, the energy contained in a gallon of water exceeds 2.5 million barrels of oil when equated in terms of atomic energy.
In primul rand vorbeste de energie ATOMICA si nu moleculara, iar in al doilea rand nu explica ce relevanta are asta pentru toata povestea cu producerea de hidrogen, deoarece nu am gasit nicaieri cum se extrage aceasta "energie atomica" din apa.

Totusi, nu ai raspuns la intrebarea mea despre ce insemnatate practica dai tu acestei informatii. Astept in continuare un raspuns.

CitatNu sunt sigur ca ea consuma doar apa, dar voi afla curand sper.
Daca nu esti sigur, atunci ai grija cum te exprimi. A sublinia (prin folosirea majusculelor) ca motorul folosit de autorul documentului utiliza "NUMAI apa" induce in eroare, lucru pe care presupun ca nu ti-l doresti. Daca te-ai informat atat de mult pe internet (vizionand mii de filmulete YouTube) atunci incearca sa nu dezinformezi pe cei cu care discuti.

e-
Don't believe everything you think.

hydrogen007

n-are nici o insemnatate inca, dar e bine venita orice informatie pe care o voi folosi sau nu la vremea ei... oricum specific romanesc reactiv nu proactiv...  lasa ca e bine si in cutie...

Voi avea grija la exprimare de acum inainte sigur, acolo unde voi exprima ce am de exprimat ...

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 18, 2009, 07:17:12 PM
oricum specific romanesc reactiv nu proactiv...  lasa ca e bine si in cutie...
Foarte "eleganta" generalizare. Atata poti, atata faci.

e-
Don't believe everything you think.

nelu888

Te rog hydrogen007 daca ai timp ia legatura si cu mine pe "nelu888".

hydrogen007

electron, crede-ma ca n-ai nici cea mai vaga idee despre ce pot eu.

dar ca sa revin cu un lucru clar. pe net sunt zeci de mii de site-uri care vand si iti garanteaza contra 60-200 USD un aparat de electroliza banal, niste furtun, niste supape si cam atat. Toate astea iti reduc consumul la 1 treime. Toti spun asta. Ce dracu e asa greu de priceput?

Iar Stanley Meyer crezi ca si-a facut/conceput masina(mai exact aparatura care controleaza electroiza apei cu 60-200 USD????    <***>
Ia si citeste pdf-ul ala cap coada din link-ul pus de mine si incearca-l in realitate daca ai resursele. TU NU VEZI IN CE LUME DE SCLAV TRAIM?
NU TE SIMTI DELOC MANIPULAT? Lumea ta se reduce la un loc de munca si la niste concedii si hrana si ....ce sa mai zic, o casa si o masina? si ceva timp in care te crezi liber?

nelu888, in cateva zile caci voi pleca din B pana marti-miercuri saptamana viitoare.

<M1: inlaturat limbaj neadecvat

@hydrogen007: esti rugat sa ai grija ce scrii pe aici, pe langa faptul ca e un forum romanesc, incercam sa pastram un standard de cuviinta si respect. Injuraturile nu sunt admise nici macar in alte limbi straine.>

graethel

Citat din: hydrogen007 din August 20, 2009, 08:16:08 PM
TU NU VEZI IN CE LUME DE SCLAV TRAIM?
NU TE SIMTI DELOC MANIPULAT? Lumea ta se reduce la un loc de munca si la niste concedii si hrana si ....ce sa mai zic, o casa si o masina? si ceva timp in care te crezi liber?

A fost vreodata altfel? Ai putea gasi alte scopuri in afara de supravietuire?

hydrogen007

Va fi altfel lumea in momentul in care energia va fi fara nici un cost pentru nimeni. atunci va cadea inclusiv sistemul monetar si lumea se va ghida dupa cu totul si cu totul alte valori. Asta este motivul pentru care ma rog ca motorul cu apa sa functioneze. Sau orice alta sursa de energie gratuita si din abundenta pe care nimeni sa nu mai dea bani sau ceva...acel ceva inseamna bani, in curand credite direct din cipuri implantate in corp daca am ajuns sa vad emisiuni pe Discovery Science(cu vreo 10 zile in urma) unde o multime de cretinoizi indobitociti sunt intervievati ca fiind fericiti caci ce bine le este lor monitorizati fiind si implantati cu cipuri si cat de comod este asa. Nu imi vine sa cred ca deja ajungem aici.

Imi cer scuze ca am deviat de la subiect, dar m-am saturat de persoane "de stiinta" care in loc sa vina cu solutii sau propuneri sau orice pozitiv doar "dau in cap" prin aroganta si ego-ul lor imens.

Poate ca m-ar fi ajutat mai mult, indrumari spre evenimente pozitive sau informatii pozitive. Sa reformulez. Ne-ar fi ajutat mai mult. Nu doar pentru mine am nevoie de motorul cu apa.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 20, 2009, 08:16:08 PM
electron, crede-ma ca n-ai nici cea mai vaga idee despre ce pot eu.
Chiar vrei sa decazi in ridicol? Ce e cu rabufnirile astea? Tu stai sa te gandesti macar putin inainte sa postezi pe internet? Cum adica nu am nici cea mai vaga idee despre ce poti tu? Pai tot ce stiu despre tine si despre ce poti reiese din ce ai postat (si felul cum ai postat) pe forumul acesta. Vrei sa-ti explicitez ce ai aratat ca poti pana acum? Iata:

+ ai initiativa si incerci sa realizezi ceva practic, legat de "motorul cu apa" dupa ce ai acumulat o serie de informatii din diverse surse

- crezi in conspiratii mondiale atat e ridicole ca nu merita nici un fel de comentariu
- ai un limbaj colorat cu expresii in engleza  (probabil ca te simti mai cunoscator asa) si chiar cu injuraturi, chestie care releva un caracter care iarasi, nu merita nici un comentariu in plus
- iei orice incercare de dialog din partea celorlalti ca pe un afront personal, ca ceva negativ, mai ales daca intalnesti scepticism fata de convingerile tale
- vorbesti fara sa stii ce vorbesti (vezi "informatia" cu energia continuta in apa)
- faci generalizari ridicole care nu au nici un aport relevant la discutie
- te lamentezi in mod lamentabil si inutil

Ca acel plus e laudabil, nu constest deloc, ba chiar iti urez mult succes, dar el nu justifica si nu iti scuza in nici un caz minusurile pe care le-ai demonstrat pana acum.

Citatdar ca sa revin cu un lucru clar. pe net sunt zeci de mii de site-uri care vand si iti garanteaza contra 60-200 USD un aparat de electroliza banal, niste furtun, niste supape si cam atat. Toate astea iti reduc consumul la 1 treime. Toti spun asta. Ce dracu e asa greu de priceput?
Nu are nici un rost sa contesti toate balivernele de pe internet. Sunt prea multe ca sa merite efortul. Se pare ca traiesti intr-o lume atat de naiva incat ce se spune pe internet (desigur, se spune pe "zeci de mii de site-uri" !! ::) ) este automat adevarat. Normal, daca "toti spun asta" ... ::)

Nu e greu de priceput ce spun autorii acelor site-uri, e greu de demonstrat practic. Si asta ar trebui sa o stii tu foarte bine, ca tu te-ai declarat practician si ca incerci sa faci ce spun acei ... "invatati" ::)  de pe acele zeci de mii de site-uri ca se poate face (cu 60-200 USD). Ai reusit deja?

Ce gasesc eu greu de inteles este de ce tu, care te vrei a fi practician, vorbesti fara sa verifici (evident practic) inainte ceea ce spui si mai grav, fara sa intelegi ceea ce spui. La ce bun ca esti practician daca vorbesti aiurea, la fel ca altii multi care nici macar nu au incercat?

Si inca ceva: cum poti tu impaca in viziunea ta despre conspiratia asta mondiala, ca ceva care se poate face/cumpara de catre oricine cu 60-200 USD, este inca tinut sub control de catre "baietii in costume negre" sau cum le spui tu? Chiar atat de naiv esti? Sta cate un "baiat in costum negru" langa fiecare om de pe planeta care are mai mult de 200 de USD, si care are capacitatea sa se conecteze la internet? Sta unul langa tine? Iar daca e atat de banala si eficienta energetic chestia cu electroliza, de ce nu si-au facut o droaie de particulari modificarile acelea? Vorbesti de cate unul care chipurile "a reusit" dar a fost redus la tacere, sau chiar asasinat. Pai ceilalti de ce nu au reusit ? Sau au fost toti asasinati ? Ce sa spun, incredibil!  :o

CitatIar Stanley Meyer crezi ca si-a facut/conceput masina(mai exact aparatura care controleaza electroiza apei cu 60-200 USD????    <***>
Ce relevanta are cat a investit cutare sau cutare in ideea asta ? Tu vorbeste desre ce ai investit tu, ce ai reusit tu, ce ai verificat tu practic a fi corect din sutele alea de mii de site-uri. Nu asa ar fi mai normal? Sau te simti mai important vorbind lucruri a caror semnificatie nici nu o pricepi?

CitatIa si citeste pdf-ul ala cap coada din link-ul pus de mine si incearca-l in realitate daca ai resursele.
Multumesc pentru incurajare, dar eu fac ce vreau eu, nu tu, cu resursele mele.

CitatTU NU VEZI IN CE LUME DE SCLAV TRAIM? NU TE SIMTI DELOC MANIPULAT?
Asta iar e o rabufnire a cuiva care traieste intr-un univers naiv in care conspiratii mondiale controleaza lucruri greu de imaginat. Daca te simti manipulat si sclav, imi pare rau pentru tine. Sper sa scapi intr-o zi de aceste apasari.

CitatLumea ta se reduce la un loc de munca si la niste concedii si hrana si ....ce sa mai zic, o casa si o masina? si ceva timp in care te crezi liber?
Stai linistit ca lumea mea nu se reduce la atat. Poate la asta se reduce lumea ta, nu e cazul sa generalizezi. Ca nu ai auzit de alte lucruri si interese pe lumea asta, nu inseamna ca nimeni altcineva nu le are.


e-
Don't believe everything you think.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 20, 2009, 11:07:27 PM
Va fi altfel lumea in momentul in care energia va fi fara nici un cost pentru nimeni. atunci va cadea inclusiv sistemul monetar si lumea se va ghida dupa cu totul si cu totul alte valori. Asta este motivul pentru care ma rog ca motorul cu apa sa functioneze. Sau orice alta sursa de energie gratuita si din abundenta pe care nimeni sa nu mai dea bani sau ceva...acel ceva inseamna bani,
Eu sunt de acord ca o eficientizare energetica (pe baza de apa sau altceva) ar fi ceva benefic si de dorit. Ca va "cadea" sistemul monetar si toate celelalte ma indoiesc insa. Sper sa ma insel.

Ce nu inteleg este de ce trebuie sa "te rogi" sa functioneze? De ce nu faci sa functioneze? Sau tu te bazezi pe credinta si speranta in loc de practica? Nu tu erai practician? Sau am inteles eu gresit?

Citatin curand credite direct din cipuri implantate in corp daca am ajuns sa vad emisiuni pe Discovery Science(cu vreo 10 zile in urma) unde o multime de cretinoizi indobitociti sunt intervievati ca fiind fericiti caci ce bine le este lor monitorizati fiind si implantati cu cipuri si cat de comod este asa. Nu imi vine sa cred ca deja ajungem aici.
Da, lipsa de informare si cultura este ingrozitoare. Ce sa facem insa, pentru educatie trebuie efort, nu doar financiar ci si intelectual ...

CitatImi cer scuze ca am deviat de la subiect, dar m-am saturat de persoane "de stiinta" care in loc sa vina cu solutii sau propuneri sau orice pozitiv doar "dau in cap" prin aroganta si ego-ul lor imens.
Oare bati ceva apropouri? Daca nu stiai, doar persoanele cu ego exacerbat se simt lezati, intimidati, timorati si evident frustrati de "ego"-ul altora.

CitatPoate ca m-ar fi ajutat mai mult, indrumari spre evenimente pozitive sau informatii pozitive. Sa reformulez. Ne-ar fi ajutat mai mult. Nu doar pentru mine am nevoie de motorul cu apa.
Eu personal te-as indruma spre niste cursuri de fizica, nu de alta, dar macar sa eviti a mai spune lucruri a caror semnificatie nu o pricepi. Nu pentru ca teoria e ceva fara de care nu se poate, dar e trista atata ignoranta pe planeta asta. Poate daca te informezi si despre teorie, o sa reduci din afirmatiile inutile si o sa te axezi mai mult pe ceea ce rezulta din practica.

e-
Don't believe everything you think.


valangjed

Citat din: hydrogen007 din August 22, 2009, 01:30:11 AM
:)
Te-a pus pe ganduri ,Electron?Mi se pare normal.Ceea ce spui este in contradictie cu legea conservarii energiei."Poate" acea lege e falsa , dar ,acea lege poate fi contrazisa.Te rog sa o contrazicici cu argumente stiintifice.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

hydrogen007

Esti sigur ca stii despre ce lege este vorba? Si ca se aplica aici?