Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Românul care face apa să ardă a descoperit combustibilul viitorului

Creat de Stilicho, Mai 09, 2009, 09:04:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

hydrogen007

Si oricum Romania cu conducatorii ei influentati doar de bani(nu ca in alte parti pe glob nu e la fel) ar avea masini cu hydrogen dupa ce vom aveam 2500 km de autostrazi la noi in tara. Ma apuca iar un ras isteric cand ma gandesc ca la noi cand vom ajunge sa traim ecologic si ... nu stiu cum sa ma exprim, civilizat, sanatos, educati(dar nu de sistemul jegos actual) etc...celelalte popoare de pe glob(norvegia, olanda, japonia ... poate chiar bulgaria) sigur au plecat in alta galaxie si noi ramanem singuri pe aici dar fericiti ca avem manele, multe manele :))

... la ora asta mai pot face doar haz de necaz...

cris

Citat din: hydrogen007 din August 14, 2009, 12:47:37 AM
Din cate cunosc cei de la BMW chiar au facut motorul rezistent la "apa", adica aliajele din care este facut motorul chiar rezista si nu ruginesc in momentul in care se elimina vapori de apa in urma exploziei hydrogenului. Inclin sa cred ca motorul unei astfel de masini costa peste 30.000-40.000 euro. Poate unul mai micutz sa zicem 1,2 litri ar costa in jur de 10.000-15.000 dar tot mult ar ajunge costul unei masini. Dar dupa cum se vede ei inclina sa le faca pe hydrogen lichid si nu vor dota masinile cu aparat de electroliza pentru a produce direct din apa gazul necesar adica HHO(oxyhydrogen). Oricum acest lucru nu ar fi un impediment  caci mi l-as pune singur fiind foarte ieftin dupa cum ziceam, doar sa ajungem sa avem intai masini care merg pe hydrogen.

Problema este insa alta. Ei tin tehnologia pe loc cat timp inca exista rezerve de petrol :), cat timp controleaza Pentagonul, NATO, FMI, etc , . si uite asa inca stam "in the box"...inca.Speranta moare ultima :)


Chiar nu se intelege un lucru simplu?Ca sa descompui apa in hidrogen si oxigen se consuma o energie pe care in motorul cu hidrogen o recuperezi partial.Nu e nici o filozofie.

hydrogen007

Citat din: cris din August 14, 2009, 12:36:13 PM

Chiar nu se intelege un lucru simplu?Ca sa descompui apa in hidrogen si oxigen se consuma o energie pe care in motorul cu hidrogen o recuperezi partial.Nu e nici o filozofie.

Asa zic si eu, ca nu e nici o filozofie. Dar voi afla sigur in week-endul acesta. Am pregatit 95% din experiment, am o masina din '84 cu carburatie pe benzina(un Mitsubishi Galant care acum merge perfect pe benzina) cumparata special si pregatita pentru test, aparatul de hidroliza facut cat mai eficient din ce am vazut pe net, cu mult inox aranjat in modul cu cel mai mare randament din ce zic unii pe net, si catalizatorul Hidroxid de Potasiu, inca cateva mici detalii dar nimic secret. Voi filma daca merge si daca nu merge, si voi face filmul public. Daca merge sau nu voi vedea. Nu conteaza nimic altceva.

E o vorba pe Discovery Science(post de TV de altfel manipulat, dar cu grija poti selecta informatiile): "in the name of science question everything"... as mai fi adaugat ceva acolo: "..and test everything if you can" :). Costurile la acest experiment m-au dus cu totul la 1.000 de euro(cu tot cu masina). Pot cel mult sa distrug motorul masinii sau sa sar in aer daca sunt neatent, in rest, Stiinta si Energia sa fie cu mine :). Si vom vedea cris daca e poveste sau nu ca si pe mine ma macina si mi se pare la fel de imposibil cum ti se pare si tie...si de cateva luni tot strang bani si fac ceva in sensul asta.

Hm si daca ma gandesc la ce spui tu domnule cris, alternatorul masinii stii ca poate fi inlocuit cu unul mai performant care sa imi dea mai mult curent si sa produc prin hidroliza din APA GRATIS o cantitate de oxy hidrogen pe care i-o pot da motorului pe langa amestecul de benzina si aer si pot reduce consumul si poluarea domnule si tot e un lucru inainte. Ca pot reduce consumul cu 10% sau cu 70% sau ca merge 100% cu oxyhidrogenul produs voi afla in urmatoarele zile... si ma voi convinge. Cel putin, am incercat.

hydrogen007


http://www.youtube.com/watch?v=yDlhC21QgV4
http://www.thefuelfromwater.com/

sunt mii si mii de filme si de site-uri care vand cutia pentru electroliza cu kit de instalare cu tot...
si milioane si milioane de oameni care au vazut miile de filme de pe youtube... ori e o conspiratie globala si am ramas doar eu "in the box" ori voi afla curand cu vederea ochilor mei daca e posibil.

Week-end placut tuturor.

hydrogen007

Iata inca un film care reprezinta un colaj despre cum s-a vrut distrugerea tuturor celor care vroiau sa dea Free Energy :), asta din toate timpurile:

http://www.youtube.com/watch?v=jImdQtZdktY&eurl=http%3A%2F%2Ffree-energy-generator.com%2F%3Fgclid%3DCPnhzuaVo5wCFcQTzAodqVDijQ&feature=player_embedded#t=43

CINE CONTROLEAZA ENERGIA CONTROLEAZA LUMEA ---------> GET OUT OF THE BOX!


cris

Motorul va consuma benzina sa produca lucru mecanic (randament subunitar).
O parte din lucru mecanic e folosit de generator sa produca curent electric (randament subunitar).
Curentul electric produce electroliza din care rezulta hidrogen si oxigen (randament subunitar).
Hidrogenul si oxigenul sunt folosite la arderi in motor (randament subunitar).
Rezultatul experientei=randamentul total a scazut.Motorul produce mai putin lucru mecanic util si mai multa caldura.

cris

Catalizatorul nu vine cu aport de energie.Sunt reactii care au nevoie de energie mare pentru initiere si o parte din ea este data inapoi la sfarsitul reactiei iar catalizatorul are rolul de aplatizare a consumului initial.

cris


valangjed

Corect Cris, dar daca avem o masina acoperita de panouri solare(sau o masina care este ea insusi un panou solar) nu avem un cvasicastig de energie?
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

cris

Citat din: valangjed din August 16, 2009, 08:25:52 PM
Corect Cris, dar daca avem o masina acoperita de panouri solare(sau o masina care este ea insusi un panou solar) nu avem un cvasicastig de energie?
Da dar sa comandam motoare electrice direct nu sa o irosim cu transformari cu randament mic.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 14, 2009, 01:53:47 PM
Asa zic si eu, ca nu e nici o filozofie. Dar voi afla sigur in week-endul acesta. Am pregatit 95% din experiment, am o masina din '84 cu carburatie pe benzina(un Mitsubishi Galant care acum merge perfect pe benzina) cumparata special si pregatita pentru test, aparatul de hidroliza facut cat mai eficient din ce am vazut pe net, cu mult inox aranjat in modul cu cel mai mare randament din ce zic unii pe net, si catalizatorul Hidroxid de Potasiu, inca cateva mici detalii dar nimic secret. Voi filma daca merge si daca nu merge, si voi face filmul public. Daca merge sau nu voi vedea. Nu conteaza nimic altceva.
Cum a decurs experimentul? A mers? Ce randament ai avut la obtinerea de lucru mecanic cu apa drept "combustibil" ?

e-
Don't believe everything you think.

hydrogen007

valangjed, eu inceercam sa spun ca nu e nevoie de nici o alta sursa de energie. apa este suficienta, regenerabila si din abundenta precum aerul. cris stiai ca in 1806 primul motor cu combustie interna a functionat pe apa(hidrogen si oxigen)? sau ca ford a fost "mituit" sa foloseasca benzina pe motoarele sale cand el prima data le-a facut sa mearga pe bioetanol cam cu 100 de ani in urma si i s-a spus ca nu e posibil asa ceva pentru ca oricine isi poate produce combustibilul si nu e bine?? nu iti este clar ca sa vrea sa fim tinuti sub control total? nu ti-ai dat seama ca majoritatea planetei munceste toata viata pentru a plati facturi la curent, gaz, apa, canalizare si mancare cateva concedii, o casa ipotecata pe 50 ani si cam atat??? te-ai gandit o secunda pentru ce ar insemna ca energia sa fie gratuita pentru toata lumea? in scurt timp ar cadea tot intregul sistem sclavagist si monetar? ... si nimeni nu ar mai munci pentru marile corporatii ?? ca oamenii ar trebuie sa munceasca doar pentru cercetare, pentru hobby-urile lor si doar din placere fara razboaie si etc... nemafiind cu gandul la mancare, adapost, transport, energie..aceste lucruri fiind banale, daca stai sa te gandesti putin.

si inca o chestie ca sa vezi cat de mare amploare a luat acest fenomen cu apa, in cazul in care nu stiai pana acum da o cautare in google cu "water car" si vei primi peste 250.000.000(un sfert de miliard) de rezultate cu site-uri care vorbesc despre asta. Fa un calcul si gandeste-te ca fiecare site e vazut de 10 persoane in medie pe zi. Deci intelegi ca e o frenezie pe toata planeta si ca mult nu va mai dura pana energia va fi gratuita si tot ce este astazi cunoscut ca sistem in care functionam va fi cazut si schimbat total cum nu iti poti imagina tu. Uite pentru ca tot te pricepi la detalii tehnice si esti asa bun in explicatii stiintifice ia tot principiul de functionare al motorului cu apa facut sa mearga de cel ce a fost ucis pentru acest lucru, Stanley Meyers --- > http://www.electricitybook.com/water-powered-car/ (al 3-lea fisier pdf de pe pagina).

Stiai ca la nivel molecular energia continuta intr-un galon de apa este echivalenta cu cea din 2,5 milioane barili de petrol?

hydrogen007

electron, din pacate a decurs prost si iar l-am amanat pe week-end pana atunci trebui sa refacem generatorul de hydrogen cu o alta configuratie. Nu gasesc de unde sa cumpar hidroxid de potasiu. are cineva idee de unde pot cumpara in B asa ceva?

cris

Citat din: hydrogen007 din August 17, 2009, 12:31:32 PM
cris stiai ca in 1806 primul motor cu combustie interna a functionat pe apa(hidrogen si oxigen)?

Stiai ca la nivel molecular energia continuta intr-un galon de apa este echivalenta cu cea din 2,5 milioane barili de petrol?
Vad ca vorbim limbi diferite.
1.Primul motor nu a functionat cu apa.S-a consumat energie pentru a "rupe"' apa in hidrogen si oxigen
si pe urma motorul a recuperat o parte din energia consumata ,apa nu a contribuit energetic.
2.Energia continuta in apa se refera la echivalentul masei transformate in energie care e altceva.Deocamdata nu o putem valorifica.La fel de bine bagam bolovani ca sunt mai grei.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 17, 2009, 12:31:32 PM
Stiai ca la nivel molecular energia continuta intr-un galon de apa este echivalenta cu cea din 2,5 milioane barili de petrol?
Foarte interesant. Si care e continutul de energie la nivel molecular dintr-un galon de petrol?

e-
Don't believe everything you think.