Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Românul care face apa să ardă a descoperit combustibilul viitorului

Creat de Stilicho, Mai 09, 2009, 09:04:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

Sa speram ca va fi accesibila inventia asta vre-o-data si ca nu o sa ramana secreta la infinit .
Adica ati avut bani sa realizati ceva practic da nu aveti sa va protejati international inventia ?
O mai fi si ieftina pe langa celelalte .
Tin sa reamintesc participantilor la acest forum ca toata teoria conspiratiei se bazeaza pe secretul solutiilor extraordinare care ne sunt ascunse . Deci ele nu exista .
Steorn , Fuziunea la rece , Nica - parca am adus in atentia dvs. niste tape pana acum .
Asa si eu stiu sa fac perpetum mobile da nu am bani sa-mi protejez inventia asa ca n-o sa aflati cum .

Electron

Citat din: RaduH din Iulie 03, 2009, 12:26:29 PM
Asa si eu stiu sa fac perpetum mobile da nu am bani sa-mi protejez inventia asa ca n-o sa aflati cum .
Mai da' multe stii tu.  ::)

Ai verificat practic inventia ta, sau nici pentru asta nu ai bani?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

La voi nu se mai glumeste ?
Nu ca am probleme cu elicea . Vedeti la Grigore Nica .
Da chestia cu secretul mi se pare enervanta .

Si cu chestia cu acceleratoarele de particule n-am renuntat . Totusi cred ca accelerarea in sine nu influenteaza consumul de putere al generatoarelor de semnal care alimenteaza cavitatile RF . Klistroane parca . Si cavitatile RF supraconductoare au si pierderi foarte mici .

Necazul e ca mi-am vandut calculatorul si mi-am sistat internetul .
Deci is extrem de sarac . Mai intru de la un var da nu pot abuza de timpul in care ma lasa si o sa fie rar . Cred ca domnul Electron se bucura .

RaduH

CitatAi verificat practic inventia ta, sau nici pentru asta nu ai bani?
Practic sa insemne experimental ?
Nu nu am bani de asa ceva .

Electron

Citat din: RaduH din Iulie 03, 2009, 01:34:52 PM
Cred ca domnul Electron se bucura .
M-as bucura daca n-ai mai emite enormitati, indiferent de timpul petrecut pe acest forum.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Nimic de nou despre inventia asta extraordinara de care avem atata nevoie ?

valangjed

Citat din: RaduH din Iulie 25, 2009, 03:16:46 PM
Nimic de nou despre inventia asta extraordinara de care avem atata nevoie ?

Chiar ed crezi ca avem atata nevoie?Eu cred ca noi oamenii avem nevoie doar de viata si omenie.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

hydrogen007

Motorul cu apa este omologat de multe zeci de ani(cel putin asa ne arata youtube si internetul)... Doar ca baietii in costume negre rezolva problema imediat in felul lor in momentul in care cineva scoate mass-production asa ceva... Din pacate stam "in the box" in continuare, caci ori apare cineva care pune FOR FREE fara nici un fel de profit schema la dispozitie intregii omeniri si vom face asa o schimbare in masa...sau ramane sa fim sclavi in continuare.

Trebuie sa ne gandim ce implicatii ar avea libera comercializare si omologare pe orice masina. Practic ar insemna energie gratuita.
Adica daca ai o masina care merge cu apa, poti linistit sa te deplasezi oricat si oriunde, sau in loc sa deplasezi masina sa legi direct in transmisia motorului o turbina/dinam/alternator si sa produci curent din abundenta cu care sa:
-alimentezi propria casa cu energie;
-sa iti incalzesti propria casa; sau racesti dupa caz;
-sa iti incalzesti propria sera si sa iti produci mancarea natural 100% chiar si iarna fara sa te mai otraveasca "ei" cu produsele lor;
-am o lista cu cateva zeci/sute de aplicatii daca ai materie prima si curent din abundenta...
Cu alte cuvinte se va face tot posibilul pentru ca aceasta "eliberare" in masa a oamenilor sa nu se intample...

Aaa si era sa uit :), ca toate razboaiele militare si economice ar inceta pentru ca ele se duc pentru resurse, in general energetice si sunt generate de "ei" care ne conduc ca sa ne tina sub control total :)...
Ce ar insemna sa nu le mai cumparam energia, mancarea(care produsa individual fara conservanti ar fi sanatoasa) naturala, si medicamentele de care nu mai ai nevoie daca mananci si respiri sanatos :)) cam se leaga toate...plecand de la energie;)

Sa darami imperiile lumii actuale care tin totul intr-un sclavagism modern extrem de bine pus la punct: ENERGIE, MANCARE NESANATOASA, FARMACEUTICE... mda..cred ca ar lua sfarsit si era monetara in scurt timp, dar mai bine ma opresc aici pentru ca implicatiile sunt de neimaginat in cazul in care masinile pe apa ar fi disponibilie oricui ;)

Iata 2 filmulete de pe youtube(mai ales al 2-lea) care spun totul:

http://www.youtube.com/watch?v=TjfONpsFvyM&feature=fvst
http://www.youtube.com/watch?v=GDHT0hBgVOw



Restul de cateva mii sau zeci de mii le gasiti pe youtube singuri ...

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 13, 2009, 09:38:41 PM
Doar ca baietii in costume negre rezolva problema imediat in felul lor [...]
Ai grija ca baietii in negru citesc si acest forum, si pot da de urma celor care le dezvaluie secretele...  :-X

e-
Don't believe everything you think.

Adi

De acord ca daca ar exista un motor ce ar merge cu apa, adica ar da energie multa foarte usor, ar revolutiona si chiar salva lumea, numai ca un asa motor nu exista datorita legilor fizice. Care ar fi principiul care ar da energie din apa, de e asa de simplu de se cunoaste deja de zeci de ani, dar atat de complicat ca nu a fost produs inca cladestin in ciuda "oamenilor in negru"?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

hydrogen007

Sunt multi care au facut lucrul acesta deja si au probat si merge. Din cate am observat eu pe internet(nu ca am probat sau ash face eu asa ceva;)) )motorul rugineste FOARTE repede(30-40.000km) daca se foloseste HHO ca si combustibil adica in urma exploziei rezulta apa. Acestea se stiu. Blocul motor si chiuloasa ar trebui facute din ceramica parca, pentru ca sa nu mai rugineasca. Aici apare problema datorita costului ridicat... E de studiat.

Electron

Citat din: hydrogen007 din August 14, 2009, 12:00:07 AM
Acestea se stiu.
Pai cum se stiu? Nu era o conspiratie a baietilor in costume negre? Sau faci parte din conspiratie si tu?

e-
Don't believe everything you think.

hydrogen007

Cand am verificat ultima data nu aveam nici un costum negru:) Ce vroiam sa zic ca acestea se stiu, ma refer ca ele, testele, probele sunt in mii si mii de filme pe you tube cu cei care si-au facut propria masina sa mearga DOAR cu APA cheltuind sa zicem 100-200 de dolari pe inox(pentru electroliza) pe ceva supape si cam atat. Exista din ce am vazut pe net ceva solutii cu care sa cureti motorul din cand in cand de rugina, dar e clar ca se distruge pana la urma cam de 5-6 ori mai repede decat combustibilii poluanti din pacate.

Iata o informatie scurt despre ceramica :

"In the early 1980s, Toyota researched production of an adiabatic ceramic engine which can run at a temperature of over 6000 °F (3300 °C). Ceramic engines do not require a cooling system and hence allow a major weight reduction and therefore greater fuel efficiency. Fuel efficiency of the engine is also higher at high temperature, as shown by Carnot's theorem. In a conventional metallic engine, much of the energy released from the fuel must be dissipated as waste heat in order to prevent a meltdown of the metallic parts. Despite all of these desirable properties, such engines are not in production because the manufacturing of ceramic parts in the requisite precision and durability is difficult. Imperfection in the ceramic leads to cracks, which can lead to potentially dangerous equipment failure. Such engines are possible in laboratory settings, but mass-production is not feasible with current technology."

sursa: http://simple.wikipedia.org/wiki/Ceramic

hydrogen007

Hidrogen
BMW a anuntat ca incepe productia de serie a modelului Seria 7 Hydrogen, prima linuzina de lux ce va functiona cu hidrogen lichid. Premiera a avut loc la Salonul Auto de la Los Angeles, pe 28 noiembrie, iar cele dintai exemplare vor fi livrate in 2007, unei clientele atent selectionate. Masina este bazata pe varianta de serie 760i si poate functiona atat cu benzina, cat si cu hidrogen, caz in care emite doar vapori de apa. Animat de combustibilul alternativ, V12-le de 6 litri dezvota 260 CP, suficienti pentru o acceleratie de 9,5 secunde pana la 100 km/h, in timp ce viteza maxima este limitata electronic la 229 km/h. Modul de functionare poate fi alternat de la un buton de pe volan. Autonomia totala este de 680 km (200 km cu hidrogen), rezervorul de benzina masurand 74 de litri, iar cel de hidrogen avand loc pentru 8 kg din "lichidul magic". 100 de exemplare vor fi asamblate in 2007, pretul si lista posesorilor urmand a fi anuntate ulterior. BMW a mai prezentat concepte alimentate cu hidrogen, o sursa care, in opinia lor, reprezinta adevaratul combustibil alternativ al viitorului, tinand cont ca poate fi obtinut in cantitati infinite si relativ usor. Problema este ca stocarea (care necesita presiuni ridicate) si caracterul volatil ale acestui combustibil inca mai ridica semne de intrebare, dar oficialii germani sunt increzatori ca vor reusi sa le raspunda. Pe Seria 7 Hydrogen hidrogenul nu e folosit pentru a se alimenta un motor electric, ci pentru a fi ars de catre motorul termic. Prin asta se obtin puteri mult mai mari si un randament imbunatatit, tehnologia cu hidrogen promovata de BMW fiind mult mai driver friendly, asa cum o demonstreaza si scurta descriere de mai sus a masinii.

sursa: http://www.promotor.ro/noutati-auto-dosar-analize/articol-combustibili-alternativi-150601/p3

hydrogen007

Din cate cunosc cei de la BMW chiar au facut motorul rezistent la "apa", adica aliajele din care este facut motorul chiar rezista si nu ruginesc in momentul in care se elimina vapori de apa in urma exploziei hydrogenului. Inclin sa cred ca motorul unei astfel de masini costa peste 30.000-40.000 euro. Poate unul mai micutz sa zicem 1,2 litri ar costa in jur de 10.000-15.000 dar tot mult ar ajunge costul unei masini. Dar dupa cum se vede ei inclina sa le faca pe hydrogen lichid si nu vor dota masinile cu aparat de electroliza pentru a produce direct din apa gazul necesar adica HHO(oxyhydrogen). Oricum acest lucru nu ar fi un impediment  caci mi l-as pune singur fiind foarte ieftin dupa cum ziceam, doar sa ajungem sa avem intai masini care merg pe hydrogen.

Problema este insa alta. Ei tin tehnologia pe loc cat timp inca exista rezerve de petrol :), cat timp controleaza Pentagonul, NATO, FMI, etc , . si uite asa inca stam "in the box"...inca.Speranta moare ultima :)