Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Românul care face apa să ardă a descoperit combustibilul viitorului

Creat de Stilicho, Mai 09, 2009, 09:04:51 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stilicho

Articol din Evenimentul zilei.

CitatDupă trei ani de studii intense şi încercări, Radu Marin, un fost antreprenor pasionat de inventică, este de părere că a făcut una dintre cele mai importante descoperiri în domeniul combustibililor. Acesta a realizat o instalaţie care, alimentată cu apă de la robinet, produce hidrogen, combustibil ecologic, inepuizabil şi care are toate şansele să devină noul pas în ceea ce priveşte alimentare automobilelor şi încălzirea locuinţelor.

Puteti citi intregul articol aici:
http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/850256/Romanul-care-face-apa-sa-arda-a-descoperit-combustibilul-viitorului/

cris

Tocmai vroiam sa scriu ceva despre acest articol dar mi-ati luat-o inainte.
Nu sunt tare la chimie dar stiu ca un catalizator accelereaza o reactie dar nu intervine in balanta energetica a reactiei.Cred ca iar ne facem de ras.

Stilicho

Eu nu ştiu ce să zic. Aştept comentariile voastre.
Omul are un potpuriu de şcoli absolvite, diplome, medalii, premii ...

Dar acuma văd o chestie suspectă (na' , că sunt cârcotaş): În ultimi 9 ani omul a avut funcţia de Director General pe la câteva firme:
CitatExperienţă profesională:
• Director General (2002-prezent) - SC. CCMMMM SA
• Director General (2001-2002) - Prod Med 2000
• Director General (1999-2000) - Bere Băileşti
Fiind director general, nu îmi vine să cred că a avut timp să se ocupe şi de cercetare.

cris

Citat din: graethel din Mai 09, 2009, 09:24:14 PM
Un catalizator scade valoarea  energiei minime de care o reactie are nevoie pentru a se produce.
Si in cazul nostru avem deci perpetummobile!

Stilicho

CitatSi in cazul nostru avem deci perpetummobile!
Uraaaa !!!  ;D Un român a inventat perpetuum mobile.  ;D

cris

Cand un catalizator face ca o reactie sa se desfasoare la temperatura si presiune mai mica asta nu inseamna ca poate modifica balanta energetica.

cristi

mai oameni buni, ala in afara ca a fost director la "Bere Bailesti", un club puternic de "cercetare" mondiala, a facut 4 facultati si 4 doctorate in 5 ani!!!! Asta din 2002 pana in 2005, cand  mai trebuia sa munceasca si ca director...  Vezi cv-ul publicat in articol. In cazul asta, pe bune, eu zic ca nu are rost sa ne uitam la orice altceva spune, tipul e probabbil un megaloman....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Electron

Citat din: cris din Mai 09, 2009, 09:18:56 PM
Cred ca iar ne facem de ras.
La cine va referiti cand spuneti "ne facem de ras" ? Dumneavoastra si mai cine faceti parte din acel grup ?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Wow, tocmai ma pregateam sa pun pe forum despre articolul asta cand vad ca ati pus deja. Ma bucur mult. Citii toate comentariile de pe site. Mie mi se pare ca un catalizator poate doar sa grabeasca viteza de reactiile sau conditiile de reactie, dar consumul energetic este acelasi. Nu sunt expert in asta, poate ma insel. Din cate stiu eu, hidrogenul nu are cum sa fie o sursa de energie, ci doar un transportator de energie, o baterie. Adica iei energie de undeva - curent electric din energie solara sau a vantului, produci hidrogen din apa - apoi transporti hidrogenul acolo unde ai nevoie de energie, il arzi in aer, obtii apa si energie si gata. Dar omul nostru zice ca nu mai vrea transport de hidrogen. Astfel, pare sa sugereze ca foloseste o cantitate finita de apa continuta in rezervor si apoi pe baza ei tot produce procedeul la nesfarsit, fiind astfel un perpetuum mobile. Dar poate totusi masina ar trebui alimentata mereu cu noi cantitati de apa, ceea ce ar fi ieftin, dar nu ar inca legile termodinamicii, caci ar fi un perpetuum mobile.

Eu insa unul sunt sceptic in orice cercetator din Romania, mai ales intr-unul care nu a publicat inca nimic in o revista ISI.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

eu sincer nu am timp, dar vrea cineva din voi sa faca o "investigatie" scurta pe net despre ce se ascunde in spatele megalomaniei? vrea politica? cine e, la ce partid, unde a publicat rezultatele, etc, cine sunt cei care il sustin.? pe bune, public investigatia la stiinta.info si o trimit si la media, ca e prea de tot... stiti unde ma gasiti: cristi@stiinta.info
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Citat din: cristi din Mai 09, 2009, 10:02:59 PM
eu sincer nu am timp, dar vrea cineva din voi sa faca o "investigatie" scurta pe net despre ce se ascunde in spatele megalomaniei? vrea politica? cine e, la ce partid, unde a publicat rezultatele, etc, cine sunt cei care il sustin.? pe bune, public investigatia la stiinta.info si o trimit si la media, ca e prea de tot... stiti unde ma gasiti: cristi@stiinta.info

Foarte buna idee, Cristi. Si noi merita sa o publicam la Jandarmul Presei de Stiinta.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Nu merita sa apara la Jandarmul Presei de Stiinta. Nu vad de ce.

cristi

eu cred ca merita sa fie facut cunoscut... sunt multi acum dupa revolutie cu "doctorate" pe hartie, "academicieni" pe undeva la Fiscalia, "absolventi" la Harvard (vezi cazul lui Radu Duda), etc... cei mai multi muncesc pe branci sa isi o diploma corecta, si ei, dupa ce au banul, isi trag o "diploma" in cateva saptamani... mie mi se pare si strigator si cer, si nesimtire... nu zic ca se va face ceva, insa sa se stie, sa se vada ca astia ceilalti nu suntem chiar asa de prosti sa ii acceptam pur si simplu...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Citat din: graethel din Mai 09, 2009, 10:07:27 PM
Nu merita sa apara la Jandarmul Presei de Stiinta. Nu vad de ce.

Este un caz clar de falsa inventie pusa cititorilor doar pentru a face trafic la EvZ. Pentru ca informatii despre nenea asta nu sunt pe net. Pentru ca firma lui CCMMMM nu apare pe net. Pentru ca cica a facut trei doctorate in acelasi timp in care mai era si angajat al firmei asteia. Pentru ca incearca sa ne minta pe fata.

PS. Am gasit adresa de email a uneia in cercetatoare despre care se zice ca ar fi lucrat cu ei. Cine vrea sa faca investigatia, o poate contacta sa o intrebe: http://www.science24.com/person/17934
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel