Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gravitatie si levitatie

Creat de Electron, Martie 01, 2008, 10:48:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stilicho

Sa vad daca am inteles bine: ca sistemul cu izolator gravitational sa functioneze - tot timpul trebuie sa fie "luminat" de un laser ?

cris

Daca omul era serios punea o balanta in loc de chestia cu picatura.

Electron

Eu inca astept sa vad o tabla cu rezultate ale unor masuratori, cu descrierea conditiilor experimentului. Pana una alta avem de-a face doar cu o descriere anecdotica.

e-
Don't believe everything you think.

cris

Fotosfera unei stele unde avem o densitate fotonica greu de atins ar reduce puternic gravitatia proprie.

edistoav

Citat din: Stilicho din Mai 25, 2009, 09:01:43 AM
Sa vad daca am inteles bine: ca sistemul cu izolator gravitational sa functioneze - tot timpul trebuie sa fie "luminat" de un laser ?

Laserul puternic de inalta frecventa este captiv in interior, suprafata interioara fiind foarte (cat mai) aproape de reflexia totala nu avem pierderi de energie/laser.

Tabela cu masuratori (plus filme noi mai edificatoare, cu balanta etc.) va aparea imediat ce voi avea banii necesari sa construiesc un prototip mai performant (azi, sau cel mai probabil maine pun online web site-ul, care sper sa-mi aduca ceva venituri ... si atunci vom discuta pe rezultate concrete).

cris

Sa fim mai seriosi aici sunt si oameni care au habar de fizica.

edistoav

#81
Citat din: cris din Mai 25, 2009, 01:15:18 PM
Fotosfera unei stele unde avem o densitate fotonica greu de atins ar reduce puternic gravitatia proprie.

Nu este aceeasi situatie, gravitatia Pamantului fiind suficient de mica pentru suprafata izolata (ca un punct in raport cu suprafata Terrei), iar laserul foarte puternic de frecventa inalta poate izola "spotul" respectiv din gravitatia planetei (cel putin scade efectul gravitatiei deasupra pana la un anumit procent ...).
Un laser ca cel de aici ar fi mai mult decat suficient: http://home.slac.stanford.edu/pressreleases/2009/20090421.htm

cris

Citat din: mv din Mai 25, 2009, 01:23:20 PM
[Nu este aceeasi situatie, gravitatia Pamantului fiind suficient de mica pentru suprafata izolata (ca un punct in raport cu suprafata Terrei), iar laserul foarte puternic de frecventa inalta poate izola "spotul" respectiv din gravitatia planetei (cel putin scade efectul gravitatiei deasupra pana la un anumit procent ...).
Ba e tocmai invers densitatea de fotoni pe suprafata in cazul fotosferei unei stele e colosala ar trebui sa apara anomali gravitationale evidente.

Electron

Citat din: mv din Mai 25, 2009, 01:17:56 PM
Tabela cu masuratori (plus filme noi mai edificatoare, cu balanta etc.) va aparea imediat ce voi avea banii necesari sa construiesc un prototip mai performant (azi, sau cel mai probabil maine pun online web site-ul, care sper sa-mi aduca ceva venituri ... si atunci vom discuta pe rezultate concrete).

mv, din cate ai spus pana acum, efectul e observabil chiar si cu materialele folosite in experimentul filmat de tine. De ce nu faci masuratori in acele conditii? In mod normal prima data vii cu un studiu facut cu materialele pe care le ai la dispozitie, si abea apoi vei avea vreo sansa sa primesti finantare pentru materiale mai performante.

Daca nu vei prezenta nici atat, nu prea se vede ca esti serios pe tema asta. Cine stie, poate o faci doar in speranta sa fraieresti pe cineva prea naiv. Sper sa ma insel.

e-
Don't believe everything you think.

edistoav

Citat din: cris din Mai 25, 2009, 01:34:50 PM
Citat din: mv din Mai 25, 2009, 01:23:20 PM
[Nu este aceeasi situatie, gravitatia Pamantului fiind suficient de mica pentru suprafata izolata (ca un punct in raport cu suprafata Terrei), iar laserul foarte puternic de frecventa inalta poate izola "spotul" respectiv din gravitatia planetei (cel putin scade efectul gravitatiei deasupra pana la un anumit procent ...).
Ba e tocmai invers densitatea de fotoni pe suprafata in cazul fotosferei unei stele e colosala ar trebui sa apara anomali gravitationale evidente.

Si ce dovada aveti ca densitatea fotonilor din fotosfera nu reduce din gravitatia stelei?
Poate s-o reduca, mai mult sau mai putin, nu ne afecteaza cu nimic situatia noastra din cazul Izolatorului Gravitational.

Stilicho

Citatazi, sau cel mai probabil maine pun online web site-ul, care sper sa-mi aduca ceva venituri ...
Tu vrei sa castigi bani din website? credeam că din invenţie ...
S-a mai discutat aici pe un topic (nu mai ştiu care) de o firmă care predindea că descoperit un motor cu randament supraunitar. Evident că nu descoperiseră nimica, dar sugeau bani din toate părţile, donaţii, sponsorizări. Cred că şi în ziua de azi o duc bine :-D

CitatLaserul puternic de inalta frecventa este captiv in interior, suprafata interioara fiind foarte (cat mai) aproape de reflexia totala nu avem pierderi de energie/laser.
Adică dacă considerăm o maşină propulsată prin procedeul descris de tine, eu înţeleg că laserul este ataşat cumva de maşină. Asta nu ar fi echivalent cu: mă trag cu o mână de păr şi astfel mă ridic în sus ?

Cum vad eu fenomenul: nu este vorba de nici un efect antigravitaţional. Pur şi simplu laserul respectiv, dacă este destul de puternic, focalizat pe o suprafaţă, reuşeşte să transmită ceva impuls, reuşeşte să împingă suprafaţa respectivă. Am văzut mai demult pe Discovery Channel, cineva lucra la o metodă de propulsie (deci ideea e veche :-D). Cu ajutorul unui laser reuşea să ridice câţiva centimetri o "rachetă" miniaturală. Dar de aici până să ridici un obiect cu masa mare pe orbită e cale lungă. Sau se mai discută de un sistem asemanator pentru propulsia navelor interplanetare/interstelare: un laser situat pe pământ sau pe lună "împingea" o navă. Sau varianta mai simpla: în loc de laser se folosea vântul solar, aici cred ca era vorba de fotonii de care vorbea chris.

edistoav

Citat din: Electron din Mai 25, 2009, 05:20:00 PM
Citat din: mv din Mai 25, 2009, 01:17:56 PM
Tabela cu masuratori (plus filme noi mai edificatoare, cu balanta etc.) va aparea imediat ce voi avea banii necesari sa construiesc un prototip mai performant (azi, sau cel mai probabil maine pun online web site-ul, care sper sa-mi aduca ceva venituri ... si atunci vom discuta pe rezultate concrete).

mv, din cate ai spus pana acum, efectul e observabil chiar si cu materialele folosite in experimentul filmat de tine. De ce nu faci masuratori in acele conditii? In mod normal prima data vii cu un studiu facut cu materialele pe care le ai la dispozitie, si abea apoi vei avea vreo sansa sa primesti finantare pentru materiale mai performante.

Daca nu vei prezenta nici atat, nu prea se vede ca esti serios pe tema asta. Cine stie, poate o faci doar in speranta sa fraieresti pe cineva prea naiv. Sper sa ma insel.

e-


"Amaratul de matematician roman", asa cum am fost numit pe acest forum, chiar este prea sarac sa-si procure un laser puternic etc. Macar sunt sarac si cinstit (am muncit cinstit pentru orice ban castigat pentru supravietuire), deci va rog sa nu mai faceti asemenea presupuneri neintemeiate ... care nu va onoreaza. Eu va stimez si va apreciez pentru interesul acordat stiintei in general si Izolatorului Gravitational descoperit de mine, in particular. Toate cele bune!

Stilicho

Citat"Amaratul de matematician roman", asa cum am fost numit pe acest forum
Ce sa zic, rusine celui care a spus asta.

Citat"Amaratul de matematician roman", asa cum am fost numit pe acest forum, chiar este prea sarac sa-si procure un laser puternic etc. Macar sunt sarac si cinstit (am muncit cinstit pentru orice ban castigat pentru supravietuire), deci va rog sa nu mai faceti asemenea presupuneri neintemeiate ... care nu va onoreaza. Eu va stimez si va apreciez pentru interesul acordat stiintei in general si Izolatorului Gravitational descoperit de mine, in particular. Toate cele bune!
Nu trebuie sa te superi si sa o iei personal. Doar ca faci niste declaratii foarte revolutionare, si oferi niste informatii foarte sumare. Iar oamenii de pe forumul asta (si eu implicit) tragem concluzii din putinul pe care-l oferi. Poate daca, cum a zis si Electron, ai veni cu niste calcule cantitative, niste masuratori, niste chestii precise,nu povesti, ar sta altfel lucrurile.

edistoav

Citat din: Stilicho din Mai 25, 2009, 06:10:08 PM
Citatazi, sau cel mai probabil maine pun online web site-ul, care sper sa-mi aduca ceva venituri ...
Tu vrei sa castigi bani din website? credeam că din invenţie ...
S-a mai discutat aici pe un topic (nu mai ştiu care) de o firmă care predindea că descoperit un motor cu randament supraunitar. Evident că nu descoperiseră nimica, dar sugeau bani din toate părţile, donaţii, sponsorizări. Cred că şi în ziua de azi o duc bine :-D

Web site-ul la care am lucrat in ultima perioada, la care m-am referit intr-un mesaj anterior, este in domeniul "Online Employment" pentru USA.
Bani din inventie nu am castigat nici un leu (nimeni nu mi-a donat nimic pana acum, dar am implementat optiunea "Donate" in cazul ca poate se va gasi cineva interesat, care dispune de fonduri).
Poate in viitor dupa ce voi realiza noul prototip mai performant (doar din banii mei, caci se pare ca nu sunt sanse de primit donatii), voi fi luat in serios si se vor gasi investitori ...

edistoav

#89
Citat din: Stilicho din Mai 25, 2009, 06:10:08 PM
CitatLaserul puternic de inalta frecventa este captiv in interior, suprafata interioara fiind foarte (cat mai) aproape de reflexia totala nu avem pierderi de energie/laser.
Adică dacă considerăm o maşină propulsată prin procedeul descris de tine, eu înţeleg că laserul este ataşat cumva de maşină. Asta nu ar fi echivalent cu: mă trag cu o mână de păr şi astfel mă ridic în sus ?

Cum vad eu fenomenul: nu este vorba de nici un efect antigravitaţional. Pur şi simplu laserul respectiv, dacă este destul de puternic, focalizat pe o suprafaţă, reuşeşte să transmită ceva impuls, reuşeşte să împingă suprafaţa respectivă. Am văzut mai demult pe Discovery Channel, cineva lucra la o metodă de propulsie (deci ideea e veche :-D). Cu ajutorul unui laser reuşea să ridice câţiva centimetri o "rachetă" miniaturală. Dar de aici până să ridici un obiect cu masa mare pe orbită e cale lungă. Sau se mai discută de un sistem asemanator pentru propulsia navelor interplanetare/interstelare: un laser situat pe pământ sau pe lună "împingea" o navă. Sau varianta mai simpla: în loc de laser se folosea vântul solar, aici cred ca era vorba de fotonii de care vorbea chris.


Sursa laserului este in exterior folosita doar la fabricarea izolatorului (energia laser ramanand captiva in interiorul reflexiei totale ani de zile). Dupa o perioada de exploatare pot fi reincarcate cu energie/laser (am mai explicat la http://allempl.xtreemhost.com/ro.htm, in partea finala, paragraful "Eficienta").

All the best!