Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Gravitatie si levitatie

Creat de Electron, Martie 01, 2008, 10:48:26 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 29, 2008, 03:55:17 PM
Se stie ceva de particule elementare care sa nu fie atrase de gravitatie ?
Nu de alta da ploua cu demonstratii de levitatie facute de yoghini , budisti si mai nou iluzionisti . Am vazut cateva si nu ma duce capul cum puteau fi trucate .
Nu ma refer la levitatia magnetica .
Cu permisiunea lui RaduH, pe baza citatului de mai sus, deschid un nou topic legat de ,,levitatie" si "gravitatie" in general si despre presupusele particule elementare care sa nu fie ,,atrase de gravitatie" in particular.

Legat de efectele gravitatiei, prin Teoriei Generale a Relativitatii (TGR), s-a construit o interpretare revoltionara (pentru vremea respectiva) a gravitatiei, si anume ca ea este efectul fenomenului de curbura a insusi spatiului si timpului, datorat corpurilor cu ,,masa". Legile lui Newton ,,valabile" inainte presupuneau ca gravitatia e o forta care actioneaza instantaneu la orice distanta, ceea ce nu se poate incorpora in TGR, unde viteza maxima de propagare a oricarui fenomen/influenta este finita.

Asa ca, grvavitatia nu este pur si simplu o ,,forta" care atrage corpurile unul spre celalalt, ci este efectul unei deformari a spatiului (si timpului). Ca atare, inclusiv particulele fara masa de repaus (cf fotonii) sunt afectati de gravitatie, fapt demonstrat de curbura razelor de lumina care vin de la stelele indepartate, verificata cu ocazia eclipselor de soare (unul din experimentele care a confirmat TGR si a facut din Einstein un om de stiinta de calibru mondial).

Analogia cu banda de cauciuc, pe care daca asezam obiecte grele, se deformeaza formand niste ,,gropi" care curbeaza traiectoriile altor corpuri care se afla in apropiere este destul de buna, dar ofera doar o imagine in trei dimensiuni a curburii unei suprafete bi-dimensionale, deci incompleta. Curbura spatiului tri-dimensional este evident cam greu de reprezentat in trei dimensiuni, si ca atare greu de imaginat ,,intuitiv". Dar asta explica foarte exact cum lumina poate sa urmeze traiectorii curbe (fapt contra-intuitiv, deoarece in geometria Euclidiana ,,drumul drept e cel mai scurt"). Apropo, stiai ca drumul urmat de lumina este prin definitie cel mai scurt intre doua puncte din spatiu?

Acestea fiind spuse, existenta unei particule (adica descoperirea ei) care sa nu fie afectate de gravitatie ar produce o adevarata revolutie in fizica moderna, si ar duce automat la revizuirea TGR.

Acum, legat de ,,levitatie", da-mi voie sa fiu sceptic. Tu spui ca ,,ploua" cu asemenea demonstratii, dar eu as fi interesat sa vad cateva inainte sa fiu convins. Poti sa oferi cateva exemple?
Yoghinii si budhistii or fi ei foarte evoluati spiritual, dar pana nu vad un articol stiintific despre ,,puterea lor de levitatie", o pun in categoria fanteziilor. Cat despre magicieni, iti recomand sa cauti cateva carti despre ,,puterile" lor, pentru a intelege in ce consta ,,magia". Orice ,,demonstratie" care vine de la un magician, profesionist sau nu, este foarte departe de a ma convinge de orice ,,putere supranaturala".

Invit aici pe toti cei interesati de aceste subiecte (gravitatie + levitatie) sa participe cu intrebari si raspunsuri. Prin punerea in comun a ceea ce stim, putem spera sa aflam mai multe. ;)

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Gandurile, puterea gandirului, poate influenta structura apei de exepmlu si comportamente. S-a demonstrat experimental.
Crezi ca acesti oameni nu ar putea levita sau merge pe apa ?
Puterea gandului poate face asa de multe lucruri ! Dece nu ar putea face si asta ?

Electron

Citat din: Mircea din Martie 02, 2008, 03:39:39 PM
Gandurile, puterea gandirului, poate influenta structura apei de exepmlu si comportamente. S-a demonstrat experimental.
Interesant, ai putea sa prezinti aici mai multe date? Eventual un link spre documentatia unui asemenea experiment, daca e disponibila pe net. Sau, referinta articolelor stiintifice care descriu aceste experimente. Sunt foarte interesat de ele :)

CitatCrezi ca acesti oameni nu ar putea levita sau merge pe apa ?
Nu am nici un motiv sa cred ca "puterea gandului" poate fi controlata la un asemenea nivel, pentru ca nu am vazut nici un exemplu de acest gen. Tu crezi ca exista inorogi invizibili la tine in dulap?

CitatPuterea gandului poate face asa de multe lucruri ! Dece nu ar putea face si asta ?
Poti sa faci o lista cu aceste "asa de multe lucruri" ? As fi incantat sa o vad.

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Un exemplu: au fost adusi 4000 de voluntari din 100 de tari, pentru a medita impreuna intervale lungi de timp, pe parcursul zile si au reusit sa scada criminalitatea cu 25% in Wachington DC, in 1993.
La fel au reusit sa modifice si structura fizica a apei vazuta la microscop.
8)

Electron

Ceva dovezi? Ceva surse credibile? Astept cu nerabdare. :)

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Fi sigur ca nu sunt povesti. Modificarea apei a fost studiata de japonezi iar studiul din Washington DC a fost facut cu participarea politiei si sub supravegherea FBI.

RaduH

E drept ca nu am vazut pe viu nici o demonstratie da am vazut filmate si te cam dau pe spate .
N-am gasit mare lucru da sunt o gramada .
http://www.trilulilu.ro/florinachis/c095d2acfd1a60

Electron

Citat din: Mircea din Martie 04, 2008, 11:43:52 AM
Fi sigur ca nu sunt povesti. Modificarea apei a fost studiata de japonezi iar studiul din Washington DC a fost facut cu participarea politiei si sub supravegherea FBI.
Nu sunt sigur ca nu sunt povesti. De ce as fi? Pentru ca Mircea de pe un forum pe internet ma asigura ca nu e asa?
Imi pare rau dar deocamdata esti foarte departe de a te considera o sursa credibila. Pe tine te-a convins faptul ca pe undeva prin frazele tale sunt cuvinte ca  "japonezi" si "FBI" ? Pe mine nu ma impresioneaza deloc asemenea povesti.

Uite, ca sa-ti fie mai usor, nu imi trebuie 100 de surse, doar indica aici sursa din care te-ai informat tu, si cum de te-a convins pe tine. Ar fi un prim pas binevenit.

Citat din: RaduH din Martie 04, 2008, 11:59:29 AM
E drept ca nu am vazut pe viu nici o demonstratie da am vazut filmate si te cam dau pe spate .
N-am gasit mare lucru da sunt o gramada .
http://www.trilulilu.ro/florinachis/c095d2acfd1a60
Pe tanara din filmulet, chiar ca a "dat-o pe spate" :D. Te asigur ca pe mine nu m-a dat asa cum ai presupus tu.
RaduH, eu nu contest ca iluzionistul din poveste e foarte priceput, dar de la iluzie la dovada e o cale cam lunga. Pe tine te-a convins filmuletul ca individul respectiv poate face sa leviteze persoanele cu puterea gandului? Sau care e relevanta in aceasta discutie?

Daca eu iti pun aici cateva link-uri la niste filmulete despre teoria ca Pamantul e gol pe dinauntru (Hollow Earth Theory), si ca pe fata interioara traieste o civilizatie supradezvoltata, iar de acolo vin de fapt OZN-urile, ai fi convins?

Intrebare deschisa : Ce constituie dovada convingatoare, si sursa de invormatie credibila pentru voi?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatDaca eu iti pun aici cateva link-uri la niste filmulete despre teoria ca Pamantul e gol pe dinauntru (Hollow Earth Theory), si ca pe fata interioara traieste o civilizatie supradezvoltata, iar de acolo vin de fapt OZN-urile, ai fi convins?
Am auzit si de teoria asta .
Filmuletul asta nu-i cea mai tare demonstratie pe care am vazut-o . Pe asta l-am gasit repede .
Cea mai tare demonstratie era cu unul care o levitat de pe o cladire pe alta . Si tot ala o umblat si pe apa . Iluzionist da nu stiu cum il cheama .
Si David Blade (daca asa se scrie) facea niste demonstratii de levitatie pe strada .
In orice caz am vazut niste chestii din astea de mai usor mi se pare sa levitezi decat sa le truchezi .

Electron

Citat din: RaduH din Martie 06, 2008, 09:36:53 AM
Filmuletul asta nu-i cea mai tare demonstratie pe care am vazut-o . Pe asta l-am gasit repede .
Cea mai tare demonstratie era cu unul care o levitat de pe o cladire pe alta . Si tot ala o umblat si pe apa . Iluzionist da nu stiu cum il cheama .
Si David Blade (daca asa se scrie) facea niste demonstratii de levitatie pe strada.
Tipul care "a levitat de pe o cladire pe alta" se numeste Cris Angel, si la un moment dat avea un serial "MindFreak". Cred ca pe YouTube sunt marea majoritate a iluziilor sale.

Am vazut si eu, pe viu, multe trucuri de magie, si sunt impresionante, dar sunt doar atat: trucuri de magie. Cat despre trucurile vazute la TV, cu tehnica din ziua de azi, nu ma mai impresioneaza nimic. De exemplu, trucurile lui Cris Angel sunt toate regizate si editate, chiar daca el sustine ca sunt "spontane". Tu crezi ce vrei.

CitatIn orice caz am vazut niste chestii din astea de mai usor mi se pare sa levitezi decat sa le truchezi .
In asta consta diferenta majora dintre noi doi: pentru mine competenta si ingeniozitatea iluzionistilor e de domeniul uman, si e credibila. Levitatia e de domeniul fanteziei si fara dovezi stiintifice voi ramane un sceptic in acest sens.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Multumesc .
Deci toate sunt iluzii .
Eu pe viu nu prea am asistat la mare lucru deci nu pot sa ma pronunt .

HarapAlb

Citat din: Mircea din Martie 03, 2008, 08:13:34 PM
Un exemplu: au fost adusi 4000 de voluntari din 100 de tari, pentru a medita impreuna intervale lungi de timp, pe parcursul zile si au reusit sa scada criminalitatea cu 25% in Wachington DC, in 1993.

normal ca a scazut criminalitatea, hotii si criminali meditau sub supravegherea FBI-ului  ;D

In intrepretarea studiilor statistice este foarte usor sa tragi concluzii gresite, asta daca nu poti controla toti factorii ce influenteaza experimentul.

Mircea

Un film de popularizare a siintei, unde cei care vorbesc par credibili.
What The F.K Do We Know

Electron

#13
Citat din: Mircea din Martie 09, 2008, 06:33:37 PM
Un film de popularizare a siintei, unde cei care vorbesc par credibili.
What The F.K Do We Know
Hmmm, interesanta formulare. Presupun ca siinta cuprinde toate acele teorii si ipoteze care inca nu au fost confirmate stiintific.???

Eram curios cand o sa fie adus in discutie acest film, care apropo, se poate intalni cu numele oficial "What the Bleep Do We Know". Daca l-ai vazut, atunci ar trebui sa-ti aduci aminte ca la final apare un comentariu "inofensiv", si anume ca ceea ce e prezentat in film nu este opinia generalizata a lumii stiintifice, nici a celor care au facut filmul, ci sunt teorii care inca nu au fost confirmate (prin metoda stiintifica). Ca par credibili cei din film, nu e un argument foarte bun, deoarece stiinta nu se face pe baza de "credibilitate" ci pe baza de studii amanuntite si documentate, iar teoriile si ipotezele trebuie verificate prin experimente repetabile. Mai multi participanti s-au plans ca deoarece teoriile lor nu sunt in acord cu viziunea generalizata, se simt penalizati si marginalizati de colegii lor, daca nu chiar luati in ras. Raspunsul insa e simplu: propunerea unor experimente bine documentate si repetabile, care sa confirme teoriile, si apoi lumea stiintifica va lua in considerare rezultatele.

Sincer vorbind, ipotezele si interpretarile din film sunt interesante, dar doar pentru ca unora le-ar place sa fie adevrate, nu le face sa intre in categoria stiinta.

Verifica sursele tale de informatie, a crede ceva fara suficiente motive si fara argumente serioase, e ceva care e incompatibil cu stiinta. Nu ca ar fi ceva de condamnat in credinta fara dovezi, dar din pacate asta nu e stiinta. Fiecare e liber sa creada ce vrea, pentru motivele pe care le alege, dar a sustine ca orice idee e stiintifica e o eroare pe care oamenii de stiinta au datoria sa o combata, altfel toata munca lor de pana acum nu mai valoreaza nimic. Metoda stiintifica e cea mai mare realizare (descoperire?) intelectuala a omenirii. Daca o aruncam pe fereastra ne putem intoarce linistiti la epoca superstitiilor si vrajitoarelor din care cu greu am iesit.

e-
Don't believe everything you think.

Mircea

Tot ce spunti aici nu are nimic comun cu ce am postat eu. Din tot filmul m-am referit doar la experimentele din Washington DC si cel cu modfificarea structurii apei. Experimente de altfel reusite.