Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum e viata de cercetator?

Creat de Mihnea Maftei, Mai 01, 2009, 08:17:54 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Mihnea Maftei

Vreau sa stiu cum e viata de cercetator, de la cineva care e ceretator sau care stie din alte surse, ma rog...
Ma refer la cercetarea din Europa de Vest, America de Nord, Japonia etc., nu din Romania.

-Ce presupune munca de zi cu zi ca cercetator?
---Daca lucrezi pentru o firma, nu la un doctorat etc., muncesti doar la serviciu sau faci si "teme" pentru acasa?
-Cate ore pe zi? Cata flexibilitate exista in program?
---Cati banuti iti vâră-n buzunar?
-E frumos/frustrant/stresant/azi visez, maine ma spanzur?
---De obicei se inventeaza/descopera/imbunatateste ceva in mod substantial, sau doar chestii pe care numai cercetatorii le pot indragi?
-Cat de important e sa publici in reviste stiintifice peer-reviewed?
---Ce nivel de studii tre' sa ai? (doctoratul e norma presupun; cam cati sunt doar cu master sau altceva?)
-Din pasiune sau pentru $$$?
---Cercetare pana la moarte, eventual si o cariera de profesor universitar, sau de obicei mai migreaza oamenii si in alte domenii?

Lista de intrebari va fi poate extinsa mai tarziu; intrebarile sunt doar orientative.

Nu planuiesc sa intru in cercetare (nu inseamna ca planuiesc sa nu intru in cercetare). Sunt doar in anul 1 de facultate, inginerie electrica si electronica, cu oarecare interes spre nanotehnologie, semiconductori, biotehnologie (inginerie genetica si alte asemenea).
Dar mi-ar placea sa stiu cu ce se mananca.
Multumesc.

cristi

se mananca cu pasiune, poate mai mult decat media unei slujbe obisnuite....
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club

Adi

Iata 6 articole de la FizicaParticulelor.ro despre viata de cercetator in fizica particulelor.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Exista cercetare fundamentala si cercetare aplicata. Fiecare dintre ele este ori teoretica, ori experimentala. Exista apoi diferite domenii ale stiintei. Unele in dezvoltare mai rapida decat altele. In cercetarea fundamentala salariile sunt mai mici decat in cercetarea aplicata, in general la nivel de salariu de un inginer, dar usor mai mici. Economistii castiga si mai mult si bancherii inca si mai mult.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Incerc sa-ti raspund si eu.

Citat din: Mihnea din Mai 01, 2009, 08:17:54 PM
-Ce presupune munca de zi cu zi ca cercetator?
Citit articole si carti, discutii cu studentii sau membrii grupului, apoi munca in laborator/birou.

Citat
---Daca lucrezi pentru o firma, nu la un doctorat etc., muncesti doar la serviciu sau faci si "teme" pentru acasa?
-Cate ore pe zi? Cata flexibilitate exista in program?
---Cati banuti iti vâră-n buzunar?
Depinde cat de presat esti, de obicei lucrezi peste program (unele firme platesc orele suplimentare, la facultate lucrezi ca n-ai incotro). La firma nu ai mare flexibilitate, in schimb la facultate iti cam poti face, in general, singur programul.

Citat
-E frumos/frustrant/stresant/azi visez, maine ma spanzur?
Treci prin momente din-astea probabil la inceput, e normal. Dupa aceea (1-2 ani de postdoc) te mai linistesti  :)

Citat
---De obicei se inventeaza/descopera/imbunatateste ceva in mod substantial, sau doar chestii pe care numai cercetatorii le pot indragi?
Depinde, totusi nu e normal sa publici in fiecare luna un articol in Nature. Mai faci si chestii mai putin impactante, dar asta nu inseamna ca nu-s interesante penru tine ca cercetator. In general depinde de ramura.

Citat
-Cat de important e sa publici in reviste stiintifice peer-reviewed?
Foarte important: "publish or perish". Cu cat ai mai multe articole publicate cu atat mai bine  ;D

Citat
---Ce nivel de studii tre' sa ai? (doctoratul e norma presupun; cam cati sunt doar cu master sau altceva?)
Trebuie sa faci un doctorat, altfel nu te poti angaja la postdoc, insa pentru industrie ajunge si diploma.

Citat
---Cercetare pana la moarte, eventual si o cariera de profesor universitar, sau de obicei mai migreaza oamenii si in alte domenii?
Depinde ce oportunitati se vor ivi pe parcurs. Majoritatea celor care termina un doctorat lucreaza in industrie. Oiectivul principal dupa (post)doctoratului este obtinerea unui contract permanent.... dar asta se intampla, in general, abia dupa vreo 8-10 ani de postdoc, cand probabil vei avea in jur 40 ani.

Mihnea Maftei

Multumesc, HarapAlb, pentru raspunsul detaliat.

Multumesc, Adi si Cristi.

c

Varianta personala a raspunsului la intrebare:

Citat din: Mihnea din Mai 01, 2009, 08:17:54 PM
-Ce presupune munca de zi cu zi ca cercetator?

Informare - cautare articole in baza de date, carti de specialitate;
Proiecte - elaborarea proiectelor de cercetare pentru a avea fonduri disponibile pentru ceea ce ti-ai propus;
Experimente - planificare, procurarea materialelor necesare, activitate experimentala, colectarea si interpretarea rezultatelor
Publicare - integrarea rezultatelor stiintifice in articole si comunicari stiintifice;
Reluarea ciclului

Citat
---Daca lucrezi pentru o firma, nu la un doctorat etc., muncesti doar la serviciu sau faci si "teme" pentru acasa?
-Cate ore pe zi? Cata flexibilitate exista in program?
---Cati banuti iti vâră-n buzunar?
Depinde cat de presat esti, de obicei lucrezi peste program (unele firme platesc orele suplimentare, la facultate lucrezi ca n-ai incotro). La firma nu ai mare flexibilitate, in schimb la facultate iti cam poti face, in general, singur programul.

Nu este cazul meu, pentru ca lucrez la o institutie publica, dar munca se impleteste cu viata personala intr-un mod cat se poate de firesc. Acasa sau la serviciu sunt acelasi om pasionat de ceea ce face, cu mintea preocupata de experimente, proiecte, articole si asa mai departe. Norocul meu este ca munca si viata particulara sunt in una si aceeasi poveste, fiind casatorit cu o bioloaga, colega de servici si partenera de viata.

Citat
-E frumos/frustrant/stresant/azi visez, maine ma spanzur?
Este si frumos, uneori si frustrant, dar intotdeauna visez si in nici un caz nu ma spanzur.

Citat
---De obicei se inventeaza/descopera/imbunatateste ceva in mod substantial, sau doar chestii pe care numai cercetatorii le pot indragi?
Eu unul incerc sa fiu de folos, sa promovez prin cunoastere domeniul balneologiei, al utilizarii factorilor naturali terapeutici.

Citat
-Cat de important e sa publici in reviste stiintifice peer-reviewed?
Foarte important: "publish or perish". Cu cat ai mai multe articole publicate cu atat mai bine  ;D

Citat
---Ce nivel de studii tre' sa ai? (doctoratul e norma presupun; cam cati sunt doar cu master sau altceva?)
Doctoratul insemna un pas inainte, fara de care alti pasi nu sunt posibili.

Citat
---Cercetare pana la moarte, eventual si o cariera de profesor universitar, sau de obicei mai migreaza oamenii si in alte domenii?
Viata mea este dedicata pasiunii mele: cercetarea.

cristi

CitatViata mea este dedicata pasiunii mele: cercetarea.
Mi-a placut mult cum ai zis Constantin... Esti norocos ca poti spune asta... Eu nu indraznesc sa spun asta de fata cu nevesta-mea (pssssst...)... Pentru prietenul nostru insa poate ca aspectul asta trebuie subliniat intr-adevar... Cercetarea (de fizica de exemplu) se face cu pasiune, care trebuie impacata bine cu celelalte aspecte ale vietii, altfel ies scantei...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club