Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

termica

Creat de remus, Aprilie 27, 2009, 01:53:03 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

remus

Salut,
Am o prb pt un test si as vrea sa-mi spuneti daca am rezolvat-o corect.
Prb suna cam asa:
Pt a incalzi o piscina se utiliza un combustibil ce produce teoretic 3000 kcal / kg. Cate kg ar fi necesare pt a ridica temperatura apei din piscina cu 8º presupunand ca se utilizeaza doar 80% din caldura rezultata in urma combustiei.

caldura necesara pt a creste temp apei cu 8º  Q1=m*ce*(t1-t2)
Q1 =m*1*8 kcal rezulta  Q1 =8*m kcal
  Qutila = Q1 = 80%Qtotal rezulta Qt = 1.25 *Q1 =1.25 * 8 *m  kcal;    Qt = 10*m  kcal

si pt ca 1kg combustibil da 3000kcal rezulta ca avem nevoie de m/300 kg de combustibil
E corect?

Electron

remus, iti recomand urmatoarele:

1) cand prezinti o rezolvare, expliciteaza notatiile facute si nu le schimba pe parcurs

2) foloseste marimile algebric, adica nu inlocui cu valori numerice (aritmetic) marimile, pentru a ajunge la o formula finala algebrica

3) cand inlocuiesti numeric marimile (in formula finala), ai grija la unitatile de masura folosite.

Desi ideea rezolvarii e in principiu corecta (adica egalarea caldurii necesare cu caldura produsa de combustibil), amestecarea valorilor si ignorarea unitatilor de masura nu ma conving deloc de faptul ca rezultatul ar fi corect, ba chiar cred ca e foarte probabil sa fie gresit.

e-
Don't believe everything you think.

remus

Merci pt precizari, sunt intradevar cam ambiguu in redactare. Incerc sa reeditez:
Q1=m*ce*(t1-t0)
Q1 = caldura necesara
m =  masa
ce = coeficient termic
(t1-t0) = delta t da nu gasesc nici un simbol ca sa-l pot folosi

Q1 = 80%Qt  => Qt = Q1 *100/80=> Qt = 1.25*Q1
1kg = 3000kcal
xkg = Qt => x = Qt/3000 =1.25 *m *1* 8/3000= m/300 kg

Electron

Citat din: remus din Aprilie 27, 2009, 04:59:04 PM
ce = coeficient termic
Curioasa notatie!

Citat(t1-t0) = delta t da nu gasesc nici un simbol ca sa-l pot folosi
In acest caz nici nu e nevoie de simbol, se intelege perfect ce inseamna, deoarece aste e tocmai definitia lui "delta t".

CitatQ1 = 80%Qt  => Qt = Q1 *100/80=> Qt = 1.25*Q1
Vad ca ignori inca recomandarea 2. Randamentul e o marime pe care trebuia sa o notezi algebric.

Citat1kg = 3000kcal
xkg = Qt => x = Qt/3000
Presupun ca aici incercai sa scri o regula de 3 simpla, dar ai scris niste enromitati ingrijoratoare, vezi sublinierea cu rosu. Tine minte si nu mai scrie veci pururi asemenea "egalitati" deoarece pentru asemenea greseli meriti sa nu iei examenul de fizica. Nu se poate pune semnul egal intre doua marimi fizice diferite!!

Citatx = Qt/3000 =1.25 *m *1* 8/3000= m/300 kg
Aici ignori recomandarea 3. Nu poti scrie in loc de "ce" un "1" si sa fii linistit ca totul e ok.

Desigur, recomandarile mele sunt doar recomandari, e treaba ta ce si cum redactezi. Repet, ideea rezolvari e corecta, si daca e vorba de un test grila in care in plus vezi si eventualele variante de raspuns, e sufiicent pentru a "alege" raspunsul. Dar pentru o asemenea redactare de rezolvare nu ai lua prea multe puncte.


e-

Don't believe everything you think.

remus

Multumesc pt explicatiii. Sunt dator cu cateva precizari si asta pt a nu ofensa cu "prestatia" mea pe cei care domina fizica incomparabil mai bine decat mine. Nu am mai avut tangenta cu acest domeniu de vreo 14 ani. Eu sunt economist,dar am inceput un curs de proiectanti instalatii energie solara in Barcelona. De aici notatia " ce" pentru caldura specifica, " calor especifico" in spaniola, care in cazul apei este 1000 cal/gram*ºC
Pt relatia de trei simpla ai dreptate, nu poate fi pus semnul egal, dar incercam sa explic idea.
Problema cu care ma confrunt cel mai tare e modul de redactare, asa cum bine ai remarcat si totodata faptul ca nu am cu cine discuta pt a vedea daca merg pe drumul bun; fapt pt care am apelat la voi