Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Diverse campanii (antidrog, alcool, violenta in familie etc)

Creat de graethel, Aprilie 25, 2009, 04:32:32 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

graethel

Salut tuturor.

Nu stiu daca exista deja acest topic, cred totusi ca ar fi interesant sa deschide unul in cazul in care nu este deja. Apar mereu diverse campanii care sustin fiecare cate ceva: campanii antidrog, campanii legate de problemele in trafic, adica accidente rutiere, campanii de strangere de fonduri etc. Ar fi fain sa scriem aici cand vedem un spot publicitar dedicat unei campanii care ne-a placut si sa le strangem, eventual sa vedem ce succes au avut si sa invatam ceva din ele (nu numai din ideea transmisa ci si din modul in care sunt realizate).

Eu am gasit azi urmatorul video, care mi s-a parut ca are un impact mare: http://www.youtube.com/watch?v=iUUM8-eQ1uw

Este vorba despre o campanie impotriva condusului sub influenta alcolului. E atat de simplu realizat, o scena filmata cu telefonul mobil, iar finalul iti taie respiratie. Nu contine sange sau scene urate, deci va puteti uita linistiti. Mie personal mi se pare un clip ce poate avea un impact mai mare decat unul foarte profesionist realizat (cum a fost un spot aparut in strainatate ce avea ca si fundal sonor Nothing Else Mattered de la Metallica) pentru ca simti mai aproape de realitate cand il vezi.

Cum vi se pare?

Diana Basaca

Noi facem cu liceul tot felul de campanii. Chiar zilele trecute am participat la o conferinta teritoriala anti-drog cu titlul "Tinerii si propriile lor valori". Au venit oameni care ne-au vorbit ca niste prieteni, ne-au explicat, ne-au raspuns la intebari. Cred ca ajuta mult mai mult faptul ca au venit sa stea de vorba cu niste liceeni si sa ne dea informatii decat daca ar fi facut un spot publicitar.

graethel

Sunt perfect de acord cu tine. Discutia efectiva cu o persoana care are problema cu pricina e mult mai eficienta decat o campanie... Cert e ca victimele accidentelor nu prea mai pot vb cu tine, decat daca au supravietuit. Si campaniile publicitare (care pot fi si numai pe internet nu neaparat la TV)au rolul lor, ca nu orice liceu se chinuie sa aduca oameni cum s-a intamplat la tine.

Mi se pare oricum super tare ce s-a facut la voi!

Diana Basaca

Campania de care vorbeam s-a tinut la Casa de Cultura. Unele se tin la Inspectoratul Scolar, altele la liceu. Ideea e sa aiba cat mai multa lume acces la informatie.

Diana Basaca

Apropo de partea in care victimele vorbesc cu cei care ar putea deveni victime... In toamna am participat la o campanie impotriva traficului de persoane. Elevii au trimis compuneri si afise. Dar cel mai mult, dintre toate lucrurile de care s-a vorbit acolo, m-a impresionat citirea scrisorii unei tipe ce fusese vanduta de iubitul ei unui proxenet, dar care a scapat. Cuvintele si expresiile ei ii aratau clar durerea. Ne puteam imagina cu greu prin ce-a trecut, desi ea explica foarte limpede. Ne-am dat insa seama ca pentru ea viata nu va fi niciodata la fel, ca ii va fi foarte greu sa mai iubeasca pe cineva sau sa se increada intr-o alta persoana.

Chestia asta ne-a marcat mai mult decat orice spot. Autoritatile locale din fiecare judet ar trebui sa organizeze astfel de conferinte si campanii. Pentru ca doar asa isi pot proteja copiii si tinerii.

Adi

Buna initiativa. Am vazut si eu ieri pe HotNews un top 5 al celor mai socante reclame la campanii antifumat, cautai, dar nu mai gasesc linkul. Merita vazute.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cammy

Cred ca la asta se referea flavia  :) http://www.220.ro/TmMXeO9zk0/Campanie-Anti-Accidente

Nu am putut sa ma uit la ea pana la sfarsit, dovada ca si-a cam atins scopul. In cazul meu cel putin.

Si la noi la liceu tot sunt campanii de genul, desi la cat de doritori sunt elevii, nu este mare agitatie, nu se implica nimeni. Dar anul trecut, la ThinkQuest (MihaiB stie  ;D) echipa din care am facut si eu parte a creat un site anti drog, alcool si tutun pentru adolescenti. Nu am avut noi mare succes, dar macar ne-am informat noi.

Adi

Da, cheia este ca studentii sa se implice activ pentru a realiza ei aceste campanii. Astfel, se informeaza si se antreneaza la cum sa prezinte informatia si mai eficient.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

valangjed

Cred ca ar trebui facute astfel de campanii orientate si catre adultii (parintii) consumatori de de alcool,tutun,droguri,etc.Astfel am reduce la minim replici,din partea tinerilor si mai ales a copiilor,de genul"pai daca tata bea eu de ce sa nu beau" sau "bunicul a fumat pana la 95 de ani si a murit la 96".
I n ce priveste continutul spoturilor publicitare cred ca ar trebui mai putina violenta.Nu poti convinge un om beat sa se lase de bautura daca ii arati cate fapte violente poate face cand e sub influenta alcoolului.Majoritatea nu vor invata din asta decat ce sa faca si ei cand sunt beti.

P.S. Ar trebui sa se implice mult mai multi psihologi in aceste campanii.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.