Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fara biciclete, role si fara stat pe iarba in parcuri!

Creat de b12mihai, Aprilie 23, 2009, 11:10:25 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

Fratilor, ce ne faceeeeeeeeem?!?!?!?!??!?! : "Parcurile Capitalei sunt transformate în muzee verzi. Autorităţile nu ne permit accesul cu vehicule nepoluante, role sau biciclete în oazele oraşului."

Continuarea in EVZ: http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/848433/Interzis-cu-bicicleta-si-cu-rolele-in-parcuri/

Ce ne faceeeem?!?!?!?? Unde o sa ajungem?!?!?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Mihnea Maftei

Am vazut articolul. Ai dreptate.

Cum sa nu poti sa calci pe iarba in parc ??!!(e drept, depinde ce fel de parc, dar in cele mai multe ar trebui sa poti) Sau sa mergi cu rolele ??!! sau bicicleta ?!
Ar trebui sa le vina astora mintea la cap.

Adi

Asta era de mult. In parcul cel mare din Craiova (care este chiar cel mai mare din sud-estul europei) nu aveai voie cu bicicleta ... Dar, ca sa vezi civilizatie, la Timisoara se da un proiect de lege pentru a se permite accesul bicicletelor nu doar in parcuri, dar si in zonele pietonale ale orasului din centru. Practic, vor sa incurajeze sa mergi cu bicicleta peste tot, sa nu vii cu masina in centru. Asta da oras civilizat.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

In Franta in Lyon e retea de piste de biciclete cu puncte de unde iti inchiriezi una. Trebuie sa faci un abonament ce costa 15 euro pe an si sa depui o garantie de 150 de euro, care ramane acolo daca nu strici nici o bicicleta. Ar fi foarte frumos sa fie mai multe de piste de biciclete, in Brasov e numai una pe linie dreapta...

In Romania e o prejudecata ca trebuie sa te dai cu bicicleta numai ca hobby. Daca o folosesti pe post de mijloc de deplasare catre munca, scoala esti cam luat in ras. Doar sa posezi o masina e mare smecherie. Aici e foarte normal sa te deplasezi cu bicicleta. Peste tot pe marginea drumului e pista ciclabila, marcata, si la mine la universitate e o singura parcare de autovehicule si vreo 5-6 de biciclete. Ca sa nu mai spun ca parcarea autovehiculului costa mult si pentru bicicleta e gratis. In fiecare dimineata vad studenti, lume la costum si in pantofi, femei cu pantofi cu tocuri pe bicicleta si nu claxoneaza nimeni si nu prea stai cu frica in san ca da unul peste tine.

Folosirea mijloacelor de transport in comun si a bicicletelor este incurajata prin faptul ca oriunde ajungi mai repede cu tramvaiul sau cu troleul decat cu masina, e mai ieftin si pe deasupra e minunat sa nu vezi aglometratie in oras nici la ore de varf si sa mai si fie aerul curat in centru.

In privinta asta chiar apreciez vestul, cel putin in Elvetia si Franta unde am vazut cu ochii mei.

bymos

Citat din: Adi din Aprilie 24, 2009, 01:34:55 AM
Asta era de mult. In parcul cel mare din Craiova (care este chiar cel mai mare din sud-estul europei)

Sud-estul europei nu se termina la Craiova. Probabil ca te referi la Parcul Romanescu, cu o suprafata totala de 96 de ha. Alta parc de asa dimensiuni nu cred ca mai exista in Craiova, iar gradina botanica nici nu se pune, e mult mai mica. Parcul Herastrau din Bucuresti are o suprafata totala de 110 ha, dar tot nu-mi permit sa afirm ca ar fi cel mai mare din SE.

Cat despre articolul din evz postat de MihaiB, sunt socat sa vad ca IOR-ul in care "ma dadeam" eu cu bicla asta vara-toamna, a pus interdictia de a intra in el cu bicicleta sau rolele. Sunt curios daca si partea cealalta a parcului e aceeasi regula. Daca da, sa-mi ofere si mie cineva o alternativa (MihaiB). In Tineretului te mai lasa?

bymos

Poate ca interdictia de a intra pe iarba a fost pusa si pentru ca nu avem iarba. Nu de calitate. Nu putem compara parcurile din strainatate, iarba de acolo si cea de la noi, care pe buna dreptate ca s-ar strica in ultimul hal. Asta ar insemna munca pt unii, si decat sa se munceasca, mai bine se evita. Rabat de la calitate.

cammy

Am vazut pe tvr1 despre acest lucru inainte sa deschid laptopul. Sincer, nu ma mai mira. In Deva ne este interzis de ani buni mersul cu bicileta/rolele etc in parc (vreo 5). Ba chiar mi s-a intamplat sa fiu data jos de pe o hinta pentru ca "am varsta prea mare pentru a mai sta acolo".

Pista de biciclisti este una, lunga de 250 m in tot orasul, pentru role nu exista.

Am intrebat odata un politist (ma oprise pentru ca eram pe role) de ce nu am voie sa ma dau cu rolele in parc. Mi-a livrat o poveste absurda ca in urma cu multi ani un copil fusese omorat cand a dat cineva cu rolele peste el. Am zis, ok, si unde am voie sa ma dau? Raspuns: nu stiu.
Ok, si atunci noi de unde sa stim cand ei habar nu au?

Adi

MMihai, probabil parcul Romanescu e cel mai mare cu suprafata verde, la voi in Herastrau e mai mult balta ... dar poate ma insel.

Confirm ce spune Grathel despre Lyon. Am studiat acolo 2 ani si in ultimul an pusesera acele biciclete de care zice ea. E tare. Inchiriezi una dintr-un punct, mergi cu ea in alt punct al orasului si o lasi acolo, fara sa trebuiasca sa o aduci inapoi. Si sunt asa diferite centre in oras. Am auzit ca ar vrea sa bage si la Montreal asa ceva. Am vizitat odata si Belgia la Leuven si tot asa, in campus toti mergeau cu biciclete. Mai mult, cu biciclete vechi si ponosite, de nici nu le legau. Adica nu se dadeau mari care are bicicleta mai tare, asa cum fac oamenii de obicei cu masina. Intr-o astfel de tara, este o placere sa traiesti.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

"Probabil?"

"Balta" din Herastrau face parte din parc, asa cum balta din Romanescu face tot parte din parc. In al doilea rand, "balta" din Herastrau misuna de vaporase si barcute, deci este o zona de agrement ce face parte din parc. E incorect spus ca parcul Romanescu este cel mai mare din SE-ul Europei, dar se poate ca suprafate verde din Romanescu sa fie mai mare decat suprafata verde din Herastrau. asta e altceva.

Adi

Am spus probabil pentru ca nu stiu sigur suprafetele. Eu asa am crescut cu ideea, ca este cel mai mare din Europa de Sud-Est.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Cabral se revolta impotriva legii asteia si maine zice ca merge sa se dea cu bicicleta in Herastrau :))

http://www.cabral.ro/din-viata/3194/duminica-26-aprilie-herastrau-pe-roti-si-iarba

In postul asta convoaca intr-un fel de toti care vor sa vina impreuna cu el sa "protesteze" in acest fel. Ce parere aveti de o atitudine de genul asta?

Opinia lui mai pe larg aici: http://www.cabral.ro/despre-altii/3189/mai-baieti-sunteti-prosti-e-oficial

Adi

Nu cred ca e bine sa sfidezi legea pentru a o schimba.

Insa din cate inteleg, tot apar stiri contradictorii. Se pare ca stirea e ca pana acum nu aveai voie cu bicicleta in parcuri, dar in curand vei avea voie, dupa proiectele de lege din cateva orase.

Se pare ca la Timisoara nu ai voie sa alergi in parcul botanic. Cu asta sunt de acord. Pai daca e gradina botanica, gradina botanica sa fie. Dar in restul parcurilor sa ai voie cu bicicleta, cu rolele, sa alergi, etc. Oricum, la Timisoara ai voie cu astea in zonele pietonale din centru, e o masura recenta in directia buna.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Am aflat si eu azi ca a demisionat responsabilul de parcuri si spatii verzi si ca autoritatile dau inapoi si vor supune unei discutii publice chestiunea cu statul pe iarba si bicicleta prin parc.

Adi

Da, ar fi bine. Si eu mi-am luat una din cele doua amenzi luate in viata mea ca stateam pe iarba in parcul Cismigiu din Bucuresti. Si m-a intrebat: la voi in Canada tot asa stati pe iarba? Dar de timid ce am fost atunci, nu am raspuns. Trebuia sa ii raspund: Da, dom'le, sa stiti ca la noi in Canada chiar de aia e pusa iarba, sa stea omul pe ea. Si e iarba deasa, sanatoasa, nu ca asta a voastra un fir pe ici, unul pe colo.

Asta e un semn de civilizatie. Sa se puna niste bani pentru iarba, apoi sa se lase sa stea oamenii pe ea. Este o investitie a orasului, dar face mai agreabila viata in oras si deci orasul devine mai atragator pentru oameni, cu beneficii economice directe de aici.

Pe de alta parte, romanul tot roman. In mai multe orase din tara se fura florile pe care primaria le planteaza prin orase ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

bymos

#14
Abia m-am intors de la plimbare cu bicicleta. Am fost curios daca e vreun semn la intrarea in IOR in privinta bicicletelor si intr-adevar este. M-am dat jos frumos de pe ea si am intrat (sa merg sa beau apa), chiar daca cel de la paza (BGS) era acolo. Nu mi-a zis nimic. Probabil ca mersul pe jos pe langa bicicleta e la fel de "interzis" din moment ce oriunde in alta parte in parc as fi putut sa ma urc inapoi pe ea. Ba mai mult, se plimbau si roleri si nu aveau probleme cu "legea".
Sa speram ca se va scoate acel semn si ca vom fi lasati sa ne plimbam in voie.