Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Energii alternative/criza energetica

Fuziunea la rece

<< < (5/6) > >>

Adi:
Da, fuziunea cu laser e tot la cald. Poate e chiar mai promitatoare decat metoda de la ITER.

HarapAlb:
Oameni de stiinta italieni declara ca au pus in evidenta fuziunea la rece: Italian scientists claim to have demonstrated cold fusion

Mishulanu:

--- Citat din: HarapAlb din Ianuarie 24, 2011, 11:19:11 p.m. ---Oameni de stiinta italieni declara ca au pus in evidenta fuziunea la rece: Italian scientists claim to have demonstrated cold fusion

--- Terminare citat ---
Par cam indoielnice pretentiile lor. Fuziune nichel-hidrogen la rece? Din cate stiu eu, elementele mai grele decat fierul pot fi sintetizate doar in supernove. Dar cine stie, poate au descoperit italienii notitele secrete de alchimie ale lui Da Vinci si ne vor scoate din criza energetica. :)

HarapAlb:

--- Citat din: Mishulanu din Ianuarie 25, 2011, 12:03:48 a.m. ---Din cate stiu eu, elementele mai grele decat fierul pot fi sintetizate doar in supernove.

--- Terminare citat ---
Da, este adevarat daca vorbim de procese naturale. Daca accelerezi suficient si cionesti doua nuclee sunt ceva sanse sa apara si nuclee mai grele, asta fiind un proces artificial; procesul asta nu este interzis de nici o lege fizica.

mircea_p:
Nu trebuie decat sa asteptam 3 luni si o sa vedem. ;)

"Further, the scientists say that the reactor is well beyond the research phase; they plan to start shipping commercial devices within the next three months and start mass production by the end of 2011."

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă