Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Probelma de fizica usoara

Creat de constantin, Aprilie 22, 2009, 02:42:27 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

constantin

Buna, eu ma ocup cu chimia da am de rezolvat o problema de fizica care imi da batai de cap serioase. Pun pariu ca e foarte usoara da cum habar nu am fizica degeaba incerc sa ma tot joc cu relatiile.
     The human lungs can operate against a pressure differential of up to one twentieth of atmospheric pressure.  If a diver uses a snorkel for breathing, we can use this fact to determine how far below water the surface of the water she can swim.
The pressure experienced by the diver a distance d below the surface of the water is determined by the force per unit area exerted by the mass of water above her.  The force exerted by gravity on a mass m is F = mg, where g = 9.8 m s–2 is the acceleration due to gravity.
a)   Write down an expression for the mass of a volume of water with cross sectional area A and depth d.
b)   Derive an expression for the force exerted on the diver by the volume of water in (c), and hence an expression for the difference in pressure she experiences at depth d relative to the pressure at the water's surface.
c)   Calculate the maximum depth the diver can swim below the water surface, while still breathing successfully through a snorkel.

Acum va scriu si ce am incercat eu sa fac pe aici :
a) V=A*d
    Ro=m/V
    rezulta m=A*d*Ro
b) F=m*g=A*d*Ro*g
c) Presiunea la suprafata apei e patm, iar presiunea la o oarecare adancime e p=patm + F    delta p=p-patm=A*d*Ro*g   rezulta  d=delta p/(A*Ro*g)
Aici intervine dilema mea ca nu stiu de unde sa scot A ca sa pot calcula d.




Mihnea Maftei

#1
Salut!

Pai, ai gresit, pentru ca   P = Patm + F/A    (si nu     Patm + F   )  (presiunea este forta impartita la arie).  Deci A se simplifica si gata, ai tot ce iti trebuie.

constantin

#2
Mersi mult, nu stiu cum de mi-a scapat asta.

constantin

Nu imi ziceti va rog si mie un tratat de fizica care sa te ia de la 0 si sa acopere cam toate capitolele ?

Adi

Da, compendiile de fizica. Si desigur, manualele ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

constantin

da, ma gandeam si eu da ma refeream la un anumit titlu ca sa il pot cuata pe net sau prin atnicariate

Electron

Don't believe everything you think.

constantin

Mersi mult de sugestie o sa caut cat de curand sper sa gasesc la mine in oras doar e centru universitar.

Adi

Se gaseste rar la anticariat in romana. Dar se gaseste pe Amazon in engleza. Comand-o si nu vei regreta. Este intr-adevar o sugestie super, dar este pentru facultate, dar daca esti istet, o poti intelege si la liceu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro