Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum e vazuta Romania

Creat de graethel, Aprilie 20, 2009, 12:25:42 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

graethel

Un articol din Cotidianul intitulat: Romania, tara de hoti si imputiti.

http://cotidianul.ro/h_l_ne_sirven_si_philippe_tr_tiack_romania_tara_de_hoti_si_imputiti-81132.html

Este vorba despre o carte recent aparuta la editura Nemira: La limita vulgaritatii, mic tratat de mare pudoare, in care doi autori francezi critica tot ce e vulgar si fac afirmatia din titlu legata de Romania.

Ce parere aveti?

Adi

Romania are mai multe parti rele decat bune, dar usor usor imaginea Romaniei creste, odata cu puterea sa economica, cu realizarile economice, stiintifice, culturale, sportive, odata cu turistii straini ce vin in Romania si romanii ce studiaza sau muncesc in strainatate. Avem o inteaga istorie de tarani, francezii au una mai scurta. Dar cu timpul vom recupera si noi ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sumalan dorin

Salutare.

citeam pe saitul antena 3,următoare ştire
http://www.antena3.ro/stiri/cultura/romanii-luati-la-misto-intr-o-emisiune-franceza_97243.html

Noi nu suntem nici ţigani,noi nu suntem nici hoţi,noi nu suntem nici criminali,noi nu suntem nici cerşetori.Fiecare răspunde în parte după faptele şi comportamentul său.A generaliza o ţară întreagă,cu apelative aduse  este o insultă.Noi deocamdată ,nu am jicnit pe nimeni,noi deocamdată nu am generalizat,noi i-am respectat pe toţi.Numai români fura? numai români omoara? Pentru a (vă) reîmprospăta puţin memoria noastră ,vă spun că noi români am dat foarte mult lumii,( ştiinţă,cultură)şi de acum încolo vom da şi mai mult.

Special pentru cei care ne consideră,inculţi, necivilizaţi,etc,etc,etc.


Prima rafinărie din lume a fost construită în Ploişti ( România)

Primul oraş din lume ,iluminat cu petrol a fost Bucureşti.

Prima şcoală de sondori din lume a fost la Câmpina (România)

România a fost prima ţară din lume care a exportat benzină.

Racheta în trei trepte a lui Conrad Haas (1529)

Traian Vuia- 18 .03.1906 a validat în faţa întregii lumi ideea că un aparat mai greu decât aerul se poate desprinde de sol,prin mijloace propri.


Propun să scriem articole despre toţi oameni de valoare din ţară,decedaţi sau în viaţă,astfel încât să arătăm că avem cu ce ne mândri,măcar saitul ştiinţaazi,să ia atitudine.



AlexandruLazar

Nu ți se pare cel puțin suspect că niciunul din lucrurile de mai sus nu s-a întâmplat în ultimii 50 de ani?

mircea_p

E de inteles sa ne simtim oarecum lezati dar mi se pare ca e cam exagerate afirmatiile facute pe baza acelui videoclip.

Eu nu am vazut nici un apelativ si nici o referire la cultura (sau lipsa ei), la criminalitate sau alte chestii mentionate in post. Vad mai degraba iritarea francezilor la prezenta (poate prea insistenta si enervanta) a cersetorilor (care se intampla poate sa fie romani).
Chiar mi se pare inofensiva fata de alte spectacole de umor in care se face misto de diferite grupuri etnice sau nationale si nu se ataca nimeni.

Si in plus, e vorba de Franta si de Romania sau de francezi si romani, la general? De unde generalizarea asta? Nu e cumva insultatoare pentru francezi? Sant sigur ca exista francezi care au o parere buna despre Romania si romani.

Cand in emisiunile romanesti de umor se facea (sau se face) misto de variate grupari etnice stabilite in Bucuresti sau in Romania dupa 1990, ne gandeam oare ca Romania insulta vreo alta tara sau ca neaga contributia lor culturala si asa mai departe?

Cred ca printre caracteristicile civilizatiei si maturitatii se numara si capacitatea de a accepta critica si ironia.


AlexandruLazar

#5
Asta nici macar nu m-am mai gandit sa mentionez. Si mie mi se pare neindreptatita indignarea romanilor fata de astfel de situatii -- nu e ca si cand sunt doi cersetori intelectuali in Paris care recita ode in vers alexandrin iar francezii se comporta de parca ar fi 200,000 parca scosi din povestile cu Genghis Han. Putem sa ne suparam in continuare pe ei pentru ca sunt paraciosi si rai, sau putem sa vedem ca sub umorul lor se afla nu numai o problema reala pentru ei, ci si disponibilitatea de a isi aduce aportul la rezolvarea ei, de vreme ce inca fac haz de necaz in loc sa-i adune in dubele politiei si sa-i trimita la pachet acasa, cu interdictie de a intra iar pe teritoriul lor.

P.S. Apoi sa fim seriosi, noi facem bancuri despre dimensiunea organelor genitale ale polonezilor, despre greutatea prizonierilor de la Auschwitz, despre lenea tiganilor, zgarcenia scotienilor, betiile rusilor si zoofilia arabilor, si nu ne simtim de parca am face ceva grav.

P.P.S. Cat priveste remarcile legate de putoare, alea sunt indreptatite. Daca mai fac zece ani drumul Iancului-Politehnica cu metroul o sa evoluez si o sa dezvolt branhii, ca pestii, numai ca sa pot aspira aer in plamani fara sa trec pe langa senzorii olfactivi.

b12mihai

#6
CitatP.P.S. Cat priveste remarcile legate de putoare, alea sunt indreptatite. Daca mai fac zece ani drumul Iancului-Politehnica cu metroul o sa evoluez si o sa dezvolt branhii, ca pestii, numai ca sa pot aspira aer in plamani fara sa trec pe langa senzorii olfactivi.

Crezi ca e singurul drum in urma caruia dezvolti branhii, precum pestii  :D  ?  Ce zici de drumurile cu autobuzele aglomerate?

Una peste alta, te simti revoltat cand vezi ca alte natii, superioare tie, te iau la misto, dar pe urma iti dai seama ca anumite parti sunt chiar adevarate. Cea cu cersetoria mi se pare exagerata, sincer -  "Când un tip fură, vedem cleptomania, când o ţară-ntreagă fură - aceasta-i România" --- cum asa ceva??? Cum e posibil? Chiar toti romanii fura? Este o generalizare absurda, care se propaga printre straini, pentru ca au plecat din tara cei care fac mai mult rau decat bine, si care au alte preocupari decat cele intelectuale sau munca cinstita... Pur si simplu nu inteleg, de ce ?!

P.S.: Cred ca cel mai simplu ar fi in momentul asta ca noi, cei care ne pretindem civilizati, sa facem o enclava  :D .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

RaduH

Va raspun foarte simplu la tot ce ati scris.
Categoric suntem vinovati pentru ce am ajuns dar numai in sensul ca am stat cuminti si ne-am lasat "incaltati" de cei care ne conduc si ne reprezinta acum.

Adi

Si acum a aparut si scandalul legat de salutul romanesc la o televiziune franceza, in care apare un om cersind.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

mircea_p

#9
Citat din: gothik12 din Aprilie 21, 2010, 11:55:25 AM
Cea cu cersetoria mi se pare exagerata, sincer -  "Când un tip fură, vedem cleptomania, când o ţară-ntreagă fură - aceasta-i România" --- cum asa ceva??? Cum e posibil? Chiar toti romanii fura? Este o generalizare absurda, care se propaga printre straini, pentru ca au plecat din tara cei care fac mai mult rau decat bine, si care au alte preocupari decat cele intelectuale sau munca cinstita... Pur si simplu nu inteleg, de ce ?!
P.S.: Cred ca cel mai simplu ar fi in momentul asta ca noi, cei care ne pretindem civilizati, sa facem o enclava  :D .

Din pacate ideea ca romanii sant hoti nu e noua. Spun din pacate pentru ca e greu sa mai schimbi o idee chiar daca e falsa.
Chiar pe vreamea cand eram elev circulau bancuri pe tema ca romanii sant hoti. Bineinteles, bancuri romanesti ca nu aveam acces la cele straine. Imi vin in minte doua chiar acum. Si erau circulate de romani bineinteles.  Poate chiar cu un fel de mandrie, ca hotia e cumva asociata cu istetimea si smecheria.
Ar fi interesant daca alte popore vecine au mai multi sau mai putini hoti dar oricum nu conteaza ca odata ce s-a format ideea, e greu s-o mai schimbi.



sumalan dorin

Salutare.

Îmi cer scuze,nu este vorba de niciun apelativ,numai că după vizualizarea celor două linkuri,m-am umplut de furie şi m-am lăsat condus de impulsuri,iar omul când e furios,nu gândeşte cum ar trebui.Da, este adevărat niciunul dintre lucrurile menţionate de mine nu s-au întâmplat în ultimi 50 de ani,măcar cu ce au făcut înaintaşi noştri să ne mândrim ,şi să nu lăsăm să se aşterne un colţ de praf pe ei.
Bun, păi atunci haideţi să căutăm soluţii pentru remedierea problemei ,ce să facem cu cerşetori de la noi din ţară,ce să facem cu cei care sunt zgârciţi cu apa,plus alte probleme.O soluţie pentru cei care sunt zgârciţi cu apa ,ar fi să se spele- dar ca unul de exemplu care nu prea e obişnuit cu acest reflex,ar trebui educat,ar trebui să vadă la Tv,un promo,pe aceată temă,şi să-l pună pe gânduri,să-l surpindă,să se întrebe oare mirosul ăla înţepător din autobuz venea de la mine?oare de ce se uita toata lumea la mine,că eram îmbrăcat "la modă" sau că, nu  m-am spălat!....

b12mihai

#11
Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2010, 06:13:51 PM
Din pacate ideea ca romanii sant hoti nu e noua. Spun din pacate pentru ca e greu sa mai schimbi o idee chiar daca e falsa.(...)dar oricum nu conteaza ca odata ce s-a format ideea, e greu s-o mai schimbi.

Nici macar prin fapte care dovedesc contrariul nu poti schimba o idee?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

mircea_p

Citat din: gothik12 din Aprilie 22, 2010, 10:43:15 AM
Citat din: mircea_p din Aprilie 21, 2010, 06:13:51 PM
Din pacate ideea ca romanii sant hoti nu e noua. Spun din pacate pentru ca e greu sa mai schimbi o idee chiar daca e falsa.(...)dar oricum nu conteaza ca odata ce s-a format ideea, e greu s-o mai schimbi.

Nici macar prin fapte care dovedesc contrariul nu poti schimba o idee?
Uite, din discutiile despre studii in strainatate am aflat ca in Scotia nu se percep taxe de studii pentru studentii straini din Europa. Crezi ca or sa dispara bancurile cu zgarcenia scotienilor?

Evidenta contrara se neglijeaza de obicei.
Am fost la o conferinta in Edinburgh si de fiecare data cand ceva mergea prost sau organizarea lasa de dorit se faceau glume punand totul pe seama zgarceniei scotiene.
Daca am fi fost in alta parte ar fi fost pur si simplu proasta organizare, incompetenta, zgarcenie in general (nu neaprat scotiana).
E ceva la fel cu superstitiile. Daca multora le  merge bine intr-o vineri 13 sau dupa ce trece pisica neagra, crezi ca dispare superstitia? Nu, ca se amintesc numai cazurile care suporta idea.