Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Se aprind lumanarile singure la Ieresulim de Paste?

Creat de Adi, Aprilie 19, 2009, 04:00:58 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Se spune ca in ziua de pastele ortodox, la Ierusalim se aprinde singura lumanarea patriarhului ortodox, doar la rugaciunea sa. Mii de oameni merg in fiecare an acolo pentru a vedea minunea. Din cate inteleg eu, patriarhul intra singur intr-o incapere care cu o zi inainte a fost curatata de toate elementele ce ar putea aprinde o lumanare. Curetenia aceasta este asigurata de musulmani si evrei, care ar fi impartiali. Apoi lumina i se aprinde, nimeni nu vede procesul, apoi patriarhul iese cu lumina si o ofera oamenilor. Totusi, am auzit la multi cum ca el face aceasta in vazul lumii si lumea efectiv vede cum i se aprinde lumanarea fara sa o aproprie de ceva. Iar anul asta, pentru prima data, cica a fost adusa acea lumina sfanta pana in Romania, direct cu un avion pana la Bucuresti. Mie nu imi e clar. Chiar au tinut lumanari aprinse in avion pe durata zborului, iar de cum se termina o lumanare aprindeau alta? Cica apoi de la Bucuresti au dus lumina sfanta si la Sibiu si Brasov cu elicopterul. Geo, fosta voluntara la Stiinta Azi, chiar a fost la Ierusalim sa vada lumina sfanta. Abia astept sa aud povestirea ei, mai ales ca patriarhul era singur intr-o grota sau in altar cand i s-a aprins lumanarea, sau daca i s-a aprins in vazul lumii.

Intre timp, iata articole din presa romaneasca despre aceasta traditie despre care sunt sceptic ca este o realitate. Sunt curios care sunt opiniile voastre pe aceasta tema.

Reportajul TVR cu video si text zice ca patriarhul intra in mormantul sfant al lui Iisus (eu inteleg ca intra singur; voi ce intelegeti?) cu 33 de lumanari (reprezantand varsta ce o avea Iisus cand a murit si inviat) si ca spune rugaciuni doar de el stiute si apoi lumanarile se aprind (dar nu e o ora fixa, dar el intra in jurul orei pranzului in mormant) si apoi odata lumanarile aprinse, el iese cu ele afara. Voi intelegeti ca se intampla asta in vazul lumii, cum am auzit pe multi spunand?

Apoi, eu nu inteleg de ce presa zice ca traditia spune ca timp de 33 de minute lumina flacarilor nu arde pe nimeni. Chiar nu s-a gasit nimeni sa puna mana in flacara sa testeze daca chiar este asa? Nu stiu, parca tara asta nu mai are nici un pic de simt critic. Pai zii ce zice traditia, de acord, dar apoi zii si care este adevarul, doar esti televiziune publica, nu Realitatea.

Alt reportaj de la TVR, cu video: Lumina sfanta ne vine de la Ierusalim.

Reportaj video la Antena3 despre lumina sfanta aprinsa la Ierusalim.

Lumina sfanta de la Ierusalem a fost adusa la Sibiu si Brasov. Comentariu lui Tom este al meu.

Lumina sfanta de la Ierusalem a ajuns si in Romania.



Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

#1
Stiam de chestia asta, care se intampla de mult timp. Tind sa cred ca e falsa, ca e o inselatorie cumva (daca nu ar fi falsa, ar fi o minune, ceea ce nu prea as crede; ar avea implicatii majore, ar indica ca exista Dumnezeu (in sensul Biblic), ceea ce e greu de crezut (later edit: pentru oamenii rationali, care gandesc...)).

Cat despre faptul ca s-a adus lumina in Romania cu avionul, asa e. Si la Suceava a fost adusa cu avionul de catre Gheorghe Flutur.

Un lucru imi e clar totusi: ar trebui investigata serios chestia asta (pentru niste informatii despre cei ce spun ca e o inselatorie: http://en.wikipedia.org/wiki/Holy_fire ). Crestinii nu ar avea motive sa obiecteze investigatiei (ba chiar ar fi in interesul lor, daca e adevarata), iar oamenii de stiinta ar avea si ei tot interesul si s-ar elucida treaba asta o data pentru totdeauna.

Adi

De acord cu tine, Mihnea. Referitor la verificitatea experientei, sunt curios ce ne va raspunde Geo, care a fost acolo. Insa relativ la flacara care nu arde (asta se poate verifica usor) si la faptul ca au tinut lumanari aprinse in avion (iarasi trebuie verificat). Eu sunt sceptic. Orice avion este un spatiu non-fumat. Nu cred ca te le lasa nimeni sa tii o lumanare aprinsa in avion.

In plus, asa se zice si cu flacara olimpica, ca face inconjurul lumii. Si ma tot intrebam cum o tin ei aprinsa in avion sau pe vapor sau cu ce o duc. Si anul trecut m-am lamurit. O duc de fapt stinsa cu avionul! Duh! Apoi o duc intr-un loc, o aprind, o ia unul in mana si alearga cu ea, apoi ajunge la final, o sting, o baga in masina, o duc la aeroport stinsa, o duc in alt oras, o duc la locul de inceput al alergarii, iar o  aprind, iar alearga si tot asa ... Ma gandesc ca ceva asemenator e si cu lumnarea asta. Adica o aprind doar cand sa dea lumina mai departe.

Pana la urma, nu e nimic sfant in asta, doar o lumanare care se aprinde de la alta. Ca doar nu duce lumanarea in ea "informatie" sau "sfintenie". E aprinsa de temperatura, care este aceeasi, chiar daca vine de de la Ierusalim sau de la un chibrit local.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

#3
It-s chemistry! Fosfor! Una din cele 4 forme alotropice. Ce am retinut eu din discutia de aici e ca e fosfor negru care e cel mai putin reactiv. Daca este amestecat si cu ceva ulei ca sa nu reactioneze instant cu oxigenul ci dupa un timp mai indelungat de la expunere obtii un asemenea efect.

http://www.youtube.com/watch?v=S66f87b05oM&NR=1

Mihnea Maftei

Stiam si eu de faza asta cu diferite substante care pot produce flacara aceea dupa un anumit timp. Dar am inteles ca si patriarhul sau cine merge acolo de aprinde flacara este controlat de autoritati sa nu aiba ceva cu care sa poata aprinde focul. Banuiesc insa ca il controleaza superficial, cu mana, cu ochii, si nu folosesc detectoare de substante. Daca s-ar folosi niste detectoare, ar fi o treaba.

Adi

Ce tare filmul. Asta era, un tip de fosfor pus pe lumanare si se aprinde singura dupa o vreme.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Mihnea Maftei

Abia acum am vazut si eu filmuletul de pe YouTube. Metoda e foarte eficienta.

Daca asta fac mai marii Bisericii acolo de Pasti, atunci... nu mai am cuvinte in ceea ce-i priveste.

Adi

Pai ei tin traditia ... cine stie ... poate la inceput de tot ei chiar sincer credeau ca se aprind lumanarile la rugaciunea lor, iar nu ca ele s-ar aprinde oricand. Fosforul parca se cunostea chiar din antichitate, nu? Poate si tipul asta de fosfor. Sau poate aveau acces la el si ei nu stiau ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Legat de chestia ca focul ala nu arde, exista relativ multe poze.

Multe dintre ele pe site-ul asta: http://www.holyfire.org/eng/

Unii spun ca exista multi martori carora li s-au aprins lumnanarile de unele singure.  Eu prefer sa nu ma pronunt, poate dupa ce merg acolo vreodata.

Insa faptul ca lumina aia chiar se aprinde de una singura nu mi se pare ca ar fi o demonstrare a existentei lui Dumnezeu in sensul biblic. Ar fi doar dovada faptului ca exista o putere a mintii care face mai multe decat credem.

graethel

Citat din: Adi din Aprilie 19, 2009, 06:11:02 PM
De acord cu tine, Mihnea. Referitor la verificitatea experientei, sunt curios ce ne va raspunde Geo, care a fost acolo. Insa relativ la flacara care nu arde (asta se poate verifica usor) si la faptul ca au tinut lumanari aprinse in avion (iarasi trebuie verificat). Eu sunt sceptic. Orice avion este un spatiu non-fumat. Nu cred ca te le lasa nimeni sa tii o lumanare aprinsa in avion.

In plus, asa se zice si cu flacara olimpica, ca face inconjurul lumii. Si ma tot intrebam cum o tin ei aprinsa in avion sau pe vapor sau cu ce o duc. Si anul trecut m-am lamurit. O duc de fapt stinsa cu avionul! Duh! Apoi o duc intr-un loc, o aprind, o ia unul in mana si alearga cu ea, apoi ajunge la final, o sting, o baga in masina, o duc la aeroport stinsa, o duc in alt oras, o duc la locul de inceput al alergarii, iar o  aprind, iar alearga si tot asa ... Ma gandesc ca ceva asemenator e si cu lumnarea asta. Adica o aprind doar cand sa dea lumina mai departe.

Pana la urma, nu e nimic sfant in asta, doar o lumanare care se aprinde de la alta. Ca doar nu duce lumanarea in ea "informatie" sau "sfintenie". E aprinsa de temperatura, care este aceeasi, chiar daca vine de de la Ierusalim sau de la un chibrit local.

Atat flacara olimpica, cat si lumina sfanta de la Ierusalim, sunt mai mult decat orice simboluri. Pentru multi o raza de speranta, un motiv de fericire. Omul are nevoie de astfel de hrana pentru psihic, indiferent din ce si-o procura. Daca sting sau nu lumanarea sau flacara olimpica in avion, e total irelevant. Important e simbolul in sine, gestul care reuneste multi oameni, momentul in care toti sunt prieteni intre ei de dragul flacarii aleia, chiar daca pentru 3-4 minute.

Cu totii suntem sceptici in anumite privinte, dar cu toate astea orice om are niste crezuri pe care le crede perfect adevarate, de nedaramat, desi poate cineva din exterior vede altfel lucrurile. Cam cum avea Mihnea la quote: Toti suntem atei raportat la restul zeilor, unii dintre noi au un zeu in plus fata de care sunt ateu.

panda

Citat din: Mihnea din Aprilie 19, 2009, 04:33:47 AM
Tind sa cred ca e falsa, ca e o inselatorie cumva (daca nu ar fi falsa, ar fi o minune, ceea ce nu prea as crede; ar avea implicatii majore, ar indica ca exista Dumnezeu (in sensul Biblic), ceea ce e greu de crezut (pentru oamenii rationali, care gandesc...)).

NU imi dau seama ce ai vrut sa spui cu asta. Daca faptul ca tu nu crezi in Dumnezeu te face sa te simti putin mai destept, good for you, dar nu ne spune si noua, caci nu ne intereseaza  ;)

In alta ordine de idei, nu vad ce sens are rationamentul de aici. Cei care nu cred in Dumnezeu, nu ar crede nici un fel de minune si ar baga mana in foc ca e inselatorie. Iar ceilalti, sunt fericiti cand Dumnezeu le da cate "un semn" ca acesta. Asa ca, de ce va bateti capul atat, cand oricum nu veti ajunge la nici o concluzie? ::)

Mihnea Maftei

#11
Citat din: panda din Aprilie 22, 2009, 06:38:26 PM
Citat din: Mihnea din Aprilie 19, 2009, 04:33:47 AM
Tind sa cred ca e falsa, ca e o inselatorie cumva (daca nu ar fi falsa, ar fi o minune, ceea ce nu prea as crede; ar avea implicatii majore, ar indica ca exista Dumnezeu (in sensul Biblic), ceea ce e greu de crezut (pentru oamenii rationali, care gandesc...)).

NU imi dau seama ce ai vrut sa spui cu asta. Daca faptul ca tu nu crezi in Dumnezeu te face sa te simti putin mai destept, good for you, dar nu ne spune si noua, caci nu ne intereseaza  ;)

In alta ordine de idei, nu vad ce sens are rationamentul de aici. Cei care nu cred in Dumnezeu, nu ar crede nici un fel de minune si ar baga mana in foc ca e inselatorie. Iar ceilalti, sunt fericiti cand Dumnezeu le da cate "un semn" ca acesta. Asa ca, de ce va bateti capul atat, cand oricum nu veti ajunge la nici o concluzie? ::)

Da, am observat ca am suparat unii oameni cu chestiile astea, mai ales cu "ceea ce e greu de crezut (pentru oamenii rationali, care gandesc...)" si imi cer iertare pentru acest citat cam dur al meu din ghilimele. Am vrut sa spun ca, daca te gandesti rational, nu vad de ce ai crede ca exista Dumnezeu. In plus, majoritatea oamenilor de stiinta importanti nu cred asta (exista statistici) (asta e un exemplu de legatura intre invatatura, inteligenta si religie - legatura statistica, adica nu inseamna ca daca esti inteligent, invatat etc. nu poti crede in Dumnezeu, ceea ce s-ar fi putut intelege din ce am zis eu).

Intr-adevar, e grea dezbaterea intre persoanele religioase si celelalte, dar te rog sa imi accepti scuzele pentru acel citat si sper sa putem sa discutam civilizat despre asta de acum inainte (pana acum eu nu am fost atat de civilizat prin acel citat al meu din ghilimele).

panda