Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teoria corzilor

Creat de Radu, Noiembrie 23, 2007, 12:54:03 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

123

Citat din: Gabitzu din Septembrie 04, 2009, 11:37:49 PM
Acesti cuarci sunt la randul lor formati din niste corzii exponential mai mici decat acestia , atat de mici incat se facea o comparatie super tare cum ca dak un atom ar fi cat sistemul solar atunci un cuarc ar fi cat pamantul iar o coarda sau un string ar fi cat un copac de pe pamant. Este super tare documentarul merita vazut. sall
Din cate stiu eu, teoria corzilor nu zice ca particulele elementare sunt formate din corzi. Teoria spune ca de fapt aceste particule (electronii, cuarcii, neutrinii si toti bozonii) sunt corzi care vibreaza in mod diferit.
In legatura cu marimea corzilor, aceasta ar fi in domeniul lungimii Planck (10^-35 m). Comparand-o cu dimensiunea unui atom (10^-10 m) am avea o diferenta de 25 de ordine de marime. Asta inseamna ca daca am considera o coarda ca avand marimea unui copac de dimensiuni medii (10 m), atunci atomul ar avea dimensiunea Universului observabil (aprox. 10^26 m), nu doar pe cea a Sistemului Solar. ;)

Adi

Citat din: 123 din Septembrie 05, 2009, 11:54:19 PM
Citat din: Gabitzu din Septembrie 04, 2009, 11:37:49 PM
Acesti cuarci sunt la randul lor formati din niste corzii exponential mai mici decat acestia , atat de mici incat se facea o comparatie super tare cum ca dak un atom ar fi cat sistemul solar atunci un cuarc ar fi cat pamantul iar o coarda sau un string ar fi cat un copac de pe pamant. Este super tare documentarul merita vazut. sall
Din cate stiu eu, teoria corzilor nu zice ca particulele elementare sunt formate din corzi. Teoria spune ca de fapt aceste particule (electronii, cuarcii, neutrinii si toti bozonii) sunt corzi care vibreaza in mod diferit.
In legatura cu marimea corzilor, aceasta ar fi in domeniul lungimii Planck (10^-35 m). Comparand-o cu dimensiunea unui atom (10^-10 m) am avea o diferenta de 25 de ordine de marime. Asta inseamna ca daca am considera o coarda ca avand marimea unui copac de dimensiuni medii (10 m), atunci atomul ar avea dimensiunea Universului observabil (aprox. 10^26 m), nu doar pe cea a Sistemului Solar. ;)

De acord cu diferenta de nuanta introdusa de 123. Particulele elementare ar fi corzi, nu ar fi formate din mai multe corzi. Si intr-adevar, ar fi asa de mici, incat nu ar putea fi vazute la LHC.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Gabitzu

eu in acel documentar am vazut cum se explica folosind teoria stringurilor ,cea ce se numeste azi modelul standard al atomului care este format din electroni si nucleu(protoni si neutroni). Se arata ca in nucleu protonii si neutronii sunt formati din cuarci care erau la randul lor formati din niste corzi care prin felul in care vibrau dadeau sarcina electrica a particulei componente. sall

Adi

Citat din: Gabitzu din Septembrie 07, 2009, 06:09:06 PM
eu in acel documentar am vazut cum se explica folosind teoria stringurilor ,cea ce se numeste azi modelul standard al atomului care este format din electroni si nucleu(protoni si neutroni). Se arata ca in nucleu protonii si neutronii sunt formati din cuarci care erau la randul lor formati din niste corzi care prin felul in care vibrau dadeau sarcina electrica a particulei componente. sall

De acord. Asta am spus si eu. Doar ca am accentuat ca acesta teoria a corzilor (stringurilor) este deocamdata doar o ipoteza, caci ea nu a fost confirmata experimental.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Skolon

Teoria corzilor pare că începe să se cristalizeze tot mai mult şi aduce deja explicaţii (a se citi descrieri matematice) ale altor fenomene din Univers.

Puteţi vedea aici o extrem de interesantă prezentare referitoare la paradoxul pierderii informaţiei în cazul găurilor negre.
Ea este realizată în "limbaj natural" (adică fără a se utiliza matematica) şi într-un mod foarte atractiv de către unul dintre cei care sunt consideraţi părinţii Teoriei corzilor, Leonard Susskind.

Poate e o idee bună ca cineva cu mai mult timp ca mine să scrie un articol bazat pe prezentarea lui Susskind.

Adi

De acord cu tine. Avem deja la Stiinta Azi cateva articole din presa despre cum teoria corzilor ajuta la rezolvarea paradoxului informatiei lal gaurile negre. Dar desigur, un articol de popularizare mai larg ar fi binevenit. Eu unul astept cu interes ca teoria corzilor sa prezica ceva concret deja masurat, precum masa electronului. Atunci ar fi un succes fenomenal.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

kattanny

nu prea le am cu teoriile, cu toate ca imi plac subiectele de acest gen. sunt si eu curios, daca aceste corzi sunt energie inseamna ca toata materia este energie, nu? cum se mentine aceasta energie, adica stiam ca pentru a obtine energie ai nevoie de un combustibil, ceva. sper k ati inteles ce vreau sa zic.

Adi

Citat din: kattanny din Ianuarie 18, 2010, 11:14:45 PM
nu prea le am cu teoriile, cu toate ca imi plac subiectele de acest gen. sunt si eu curios, daca aceste corzi sunt energie inseamna ca toata materia este energie, nu? cum se mentine aceasta energie, adica stiam ca pentru a obtine energie ai nevoie de un combustibil, ceva. sper k ati inteles ce vreau sa zic.

Orice materie are energie, da. Nu e nevoie de combustibil pentru a avea energie. Trebuie sa intelegi mai bine notiunea de energie. In ce clasa esti, sau ce pregatire ai la fizica, ca sa stim la ce nivel sa raspundem.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cristi

Citatdaca aceste corzi sunt energie inseamna ca toata materia este energie, nu?
1. nu lua teoria corzilor in serios. E probabil falsa! (nu zic eu, ci fizicieni de calibru...)
2. in relativitatea generalizata materia ESTE energie. mai precis este descrisa de tensorul energie-impuls care determina curbura spatiu-timpului...
3. Nu te lasa pacalit de denumirea de ENERGIE, este doar un cuvant care nu capat semnificatie decat in anumite ecuatiii...
autor Fizica povestită,
www.stiinta.club