Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Vacuum

Creat de [RHF]{NC}The Eagle, Februarie 10, 2008, 01:33:15 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

[RHF]{NC}The Eagle

Acest forum vorbeste despre vid si despre existenta vacumuului. Contine atat teroie si prezinta si experimente care sa demonstreze existenta vidului.
CitatAici se vor explora experimente care demonstrează existenţa vidului, faptul că vidul este fundamentul realităţii, fluctuaţiile vidului, cum se polarizează vidul, ce este acest QUANTUM VACUUM..
Daca doriti sa cititi mai mult despre acest subiect interesant incercati => VACUUM, Eşti rezultatul fluctuaţiilor vidului..

Skolon

Informaţiile de pe acel forum sunt preluate din lucrarea profesorului suedez Marco Bischof The quantum vacumm in biology.
În aceea lucrare am întâlnit o foarte interesantă prezentare tabelară a evoluţiei conceptului de vacumm de-alungul istoriei ştiinţei. Mi-am permis să preiau acest tabel şi să-l completez cu câteva linkuri. Din păcate nu toate acestea sunt către surse de informare gratuite.


Dezvoltarea conceptului de vacuum
Vacuumul clasicTORRICELLI şi VON GUERICKE în secolul al 17-leaSpaţiu golit de materie, dar nu neapărat şi de câmpuri
Vacuumul cuanticPLANCK (1912); EINSTEIN şi STERN (1913); NERNST (1916);
HEISENBERG (1925); BORN, HEISENBERG şi JORDAN (1926)
Fluctuaţiile punctelor de energie zero (zero-point energy=ZPE)
Teoria relativităţii generalizateEINSTEIN (1915-16)Vacuumul este metrica spaţiu-timpului în absenţa oricărui
câmp cu excepţia gravitaţiei
Efectele ZPECASIMIR (1948); LAMB şi RETHERFORD (1947-52)Efectele observabile ale ZPE: efectul Cazimir şi deplasarea Lamb
Electrodinamica stohasticăMARSHALL şi BOYER (anii 1960); PUTHOFF (anii 1980)Teorii clasice cărora li s-au adăugat interacţiuni ZPE
Teoria relativistă a electronuluiDIRAC (1930)"Marea Dirac": vacuumul fermionic
DIRAC (1934)Polarizarea vacuumului
Teoria de câmp cuantic (relativistă)HEISENBERG şi PAULI (1929); PAULI şi WEISSKOPF (1934); YUKAWA (1935)Vacuumul ca o stare de bază neexcitată a unui sistem multi-câmp cuantificat; cuanta ca o stare excitată a vacuumului; forţele de interacţiune ca particule virtuale
GeometrodinamicaWHEELER (1962)Tranziţia metricii spaţiu-timpului, la scară microscopică, într-o topologie superioară (vacuumul ca şi "burete cuantic";"găuri de vierme" prin "superspaţiu")
SAKHAROV (1968)Dovedeşte legătura dintre fluctuaţiile vacuumului şi curbura spaţiului
Teoria cuantică cauzalăBOHM (1952, 1971, 1973)Variabile ascunse; efectul Aharonov-Bohm (vector potenţial); potenţial cuantic; ordine implicată (holografie)
Teoria cuantică cauzală de câmpBOHM şi alţii (1987)Potenţialul super-cuantic; super-ordine implicată
Teoria geometrică unificată de câmp şase-dimensionalăHEIM (1970's-1980's)"Transdinamica" virtuală cu proprietăţi asemănătoare vacuumului
Nota mea: teoria dl. Heim este interesant de asemănătoare cu cea pe care am descoperit-o întâmplător pe acest site - Fizica nodurilor
Cromo-dinamica cuantică (forţa tare) şi Aromo-dinamica cuantică (forţa slabă)YANG şi Mills (1954); teoriile de etalonare non-Abeliene(teoria Yang-Mills): Wu şi YANG (1975)Vacuumul perturbativ si ne-pertubativ; efectul antiraster (libertatea asimptotică); domeniile vacuumului
Vacuumul Higgs (teoria electroslabă)HIGGS (1964)Valoarea probabilă nevidă a vacuumului; parametrul de ordine
Vacuumul GoldstoneGOLDSTONE (1961)Bozonii Goldstone
Vacuumul superfluidSINHA, SIVARAM şi SUDARSHAN (1976, 1976a); SINHA şi SUDARSHAN (1978); SINHA şi VIGIER (1986); PREPARATA (1995)Modelul vacuumului bi-fluid cu stare de bază absolută (coerenţă colectivă) şi stare de bază relativă (coerenţă fluctuantă) separate printr-un interval energetic
Teoria unificată  a vacuumului superfluid?Nota mea: Nu am găsit nici o referinţă, nu ştiu la ce se referă autorul