Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

intrebare de optica

Creat de Raluk, Aprilie 05, 2009, 04:29:02 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Raluk

De ce pentru a prindu un peste intr-o tepusa trebuie sa tintesti mai jos decat vezi pestele?
??? ??? ??? ???

Raluk

Astri apar mai sus decat sunt in realitate de exemplu cand soarele se vede la orizont ele se afla de fapt mai jos de linia orizontului? ???

Electron

Bine ai venit, Raluk!

Pentru a raspunde la aceste intrebari e nevoie de cunostinte de optica. Pe ce clasa esti la scoala?

e-
Don't believe everything you think.

Adi

Citat din: Raluk din Aprilie 05, 2009, 04:29:02 PM
De ce pentru a prindu un peste intr-o tepusa trebuie sa tintesti mai jos decat vezi pestele?
??? ??? ??? ???

Da, este bine sa dati clasa si sa vedem daca ati studiat optica la scoala sau nu. Dar iata un raspus pe scurt. Pentru ca exista refractia luminii cand trece dintr-un mediu in altul. Sau in alte cuvinte, pentru ca isi schimba directia. Si ochiul vede venind dintr-o directie si apoi prelungeste linia la infinit si presupune ca peste este acolo, dar de fapt era in alta pozitie si apoi lumina si-a schimbat directia la granita intre apa si aer.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cammy

cred ca am facut problema asta in a 9a la optica  ;D

Adi

Da, sunt aplicatii directe ale refractiei luminii, care se invata la scoala din prima ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AndreiTudoras

Raluk problema asta o am si eu tema pentru azi :) esti clasa a 7 a sigur!!! Ca mine!Eu stiu ca am invatat 3 fenomene pana acum:reflexia refractia si dispersia:) Ce fenomen este implicat?

Electron

Mda, rugam pe cei interesati de probleme de fizica sa retina ca pe acest forum nu rezolvam mura in gura temele elevilor. Scopul acestei sectiuni este discutarea problemelor pas cu pas, pentru a duce la intelegerea lor, nu pentru a produce in mod incomprehensibil un rezultat final.

Poate Raluk a fost dezamagita de asta, dar fizica se invata prin intelegere, nu prin copiere de rezultate.

e-
Don't believe everything you think.

Sagoth-sabathan

Fenomenul de refractie face ca pestele sa fie vazut mai de sus.Pot sa pun un desen cu reprezentarea grafica daca vreti.

AndreiTudoras

Raluk aceste probleme pot fii rezolvate doar cu ce ti-a predat profesorul...daca iti place fizica citesti de cateva ori ce este refractia,reflexia si dispersia si vei vedea ca nu este asa greu ;)

mauss

raluk, citeste definitia refractiei si iti vei da seama

b12mihai

CitatAstri apar mai sus decat sunt in realitate de exemplu cand soarele se vede la orizont ele se afla de fapt mai jos de linia orizontului? Huh

Daca esti clasa a noua sau mai mica cam greu de explicat asa...doar prin reflexie/refractie fara anumite notiuni de optica ondulatorie (clasa a 11-a) sau imi scapa mie ceva simplu ???
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.