Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Durabilitatea unui metal

Creat de david08, Martie 31, 2009, 10:03:59 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

david08

Salut!

Sunt nou pe forum,dar un fan as putea spune ai site-ului.Nu am stiut exact unde sa postez exact intrebarea mea si am porstat-o aici.
Cum se poate mari durabilitatea unui metal sau daca se poate mari?

chimistul


HarapAlb

Duritatea unui obiect metalic se poate mari prin mai mult procedee, cum ar fi: folosirea unor aliaje in loc de metale pure, depunerea unor ceramici de titaniu pe suprafata obiectului, sau prin tratamente termice (de exemplu "calirea", incalzirea pana la rosu urmata de racirea brusca).

Bine ai venit pe forum!

david08

Citat din: HarapAlb din Martie 31, 2009, 10:34:20 PM
Duritatea unui obiect metalic se poate mari prin mai mult procedee, cum ar fi: folosirea unor aliaje in loc de metale pure, depunerea unor ceramici de titaniu pe suprafata obiectului, sau prin tratamente termice (de exemplu "calirea", incalzirea pana la rosu urmata de racirea brusca).

Bine ai venit pe forum!

Se poate face un aliaj combinat din titaniu si otel cu o duritate mai mare decat cea cunoscuta ca fiind cea mai mare duritate?

chimistul

Duritatea este data de structura si de fortele de interactiune dintre atomi/molecule. Cam greu ce doresti tu!

HarapAlb

Aliajele astea sunt un fel de alchimie pentru ca in gneral nu exista retete care sa spuna "daca adaugi 30% din cutare metal atunci creste duritatea". Nu stiu ce iese din alierea titanului cu otelul... Probabil sunt unele metale care nu se pot alia, pur si simplu nu se leaga intre ele. Sunt cazuri in care duritatea creste dar poate sa si scada, apoi sunt la fel de importante proprietatile fizice ale aliajului final (degeaba ai un aliaj foarte dur daca este casant si nu-l poti prelucra dupa aceea dupa dorinta). Se fac foarte multe studii experimentale si evident ca retele raman secrete.

david08

Va multumesc pentru informatii!