Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre Peak Oil

Creat de Adi, Martie 29, 2009, 09:42:18 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

b12mihai

Un articol aparut anul trecut in revista 22 despre "Criza petrolului" in mai multe tari: http://www.revista22.ro/criza-petrolului-4642.html
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Citat din: gothik12 din Iunie 14, 2009, 12:45:20 AM
Un articol aparut anul trecut in revista 22 despre "Criza petrolului" in mai multe tari: http://www.revista22.ro/criza-petrolului-4642.html

Super articol, prezinta o vedere de ansamblu. Foarte tare, mersi.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Deci actuala civilizatie se va prabusi inevitabil .
Propun o afacere . Hai sa ne apucam sa construim buncare in loc de vile de prost gust .

Adi

Citat din: RaduH din Iulie 03, 2009, 12:15:37 PM
Deci actuala civilizatie se va prabusi inevitabil .
Propun o afacere . Hai sa ne apucam sa construim buncare in loc de vile de prost gust .

Degeaba ai bunker, caci mori de foame. Ideea e sa cumperi pamant undeva la tara, sa te imprietenesti cu localnicii si sa lucrezi pamantul, sa cultivi o livada micuta, sa cresti niste animale si sa iti faci rezerve de lucruri ce dureaza mult si care se vor cauta atunci si nu se vor gasi: sapun, sampon, pasta de dinti, prezervative, etc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

De fapt, in ziua de azi, cea mai buna solutie pentru ca tu si familia ta sa traiasca este sa ai un pamant la tara pe care sa il muncesti constiincios zilnic si un depozit, asa cum spuneai, de lucruri ce dureaza si nu se vor mai gasi in viitor. 
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

RaduH

#35
Daca ai bunker se presupune ca ai si rezerve in el .
Eu cred ca trebuie ca nu se stie ce fel de razboaie o sa se poarte pentru putinele resurse ramase .

Eu ma gandeam sa facem bunkere pentru bogatasii care si le pot permite .
Oricum sper sa fie facute pe undeva ca sa se asigure salvarea speciei .

RaduH

CitatDe fapt, in ziua de azi, cea mai buna solutie pentru ca tu si familia ta sa traiasca este sa ai un pamant la tara
Una la mana ca daca ai grindina sau seceta sau ceva ti se duce recolta si munca de rapa .
A doua la mana ca o sa fi atacat si jefuit cand o sa se prabuseasca sistemul social care garanteaza deocamdata proprietatea .
Mai bine iti faci gasca si cumperi arme din timp . E mai usor sa jefuiesti decat sa muncesti .

RaduH

CitatApophis este mai mare decât un stadion olimpic cu tribune cu tot, iar căderea lui ar provoca o explozie echivalentă cu cea a câtorva sute de bombe nucleare.

Asteroidul are un diametru de 400 de metri - va trece în 2029 la doar 35.000 de kilometri de Pământ. Gravitaţia Terrei îi va modifica traiectoria. În urma acestei modificări este posibil ca asteroidul să lovească Pământul în anul 2035. Impactul poate fi evitat.

Una dintre variante este lansarea unei sonde automate care să fixeze pe asteroid un motor cu plasmă. În câteva luni, motorul ar putea să devieze asteroidul.

Asociaţia Exploratorilor Spaţiului Cosmic, formată din peste 300 de foşti astronauţi şi cosmonauţi, vrea să obţină anul viitor o Rezoluţie a Naţiunilor Unite care să stabilească exact ce trebuie făcut în cazul unei ciocniri iminente cu un asteroid.

Riscurile sunt destul de mari, deoarece până acum au fost identificaţi 4500 de asteroizi ale căror orbite o intersectează pe a noastră. 

conform PRO TV mai demult
Eu zic sa facem totusi bunkere ...

123

Citat din: RaduH din Iulie 09, 2009, 11:45:40 AM

Una la mana ca daca ai grindina sau seceta sau ceva ti se duce recolta si munca de rapa .
A doua la mana ca o sa fi atacat si jefuit cand o sa se prabuseasca sistemul social care garanteaza deocamdata proprietatea .
Mai bine iti faci gasca si cumperi arme din timp . E mai usor sa jefuiesti decat sa muncesti .

Grindina si seceta au fost tot timpul, inclusiv in comuna primitiva si specia umana tot a supravietuit. O recolta e buna, alta proasta, dar se poate trai. Nu te gandi insa ca cei care vor lua masuri din timp vor trai ca-n sanul lui Avraam. Va fi greu pentru toti.

Daca se vor apuca toti supravietuitorii de jafuri, in cateva luni nu va mai fi nimic de jefuit. Pana la urma trebuie sa se apuce de munca  :D.

Adi

Problema este grava. Si iata,  nici acum cand stiu ca vine criza energetica peste noi, nici acum cand petrolul si forta de munca e ieftina, nu se investeste masiv in energiile alternative. Dimpotriva, opresc proiectele, caci ei gandesc pe termen scurt, de la un trimestru la altul.

Iata aici din mai: cand a scazut consumul de electricitate, s-au inchis turbinele eoliene, iar nu termocentralele.

Iar asta de acum cateva zile. In SUA a fost oprit cel mai mare proiect de energii eoliene, de 10 miliarde de dolari, in Texas. Retragarea asta ar putea influenta si pe ceilalti actori mai mici, ai pietei.

Deci nici acum in ceasul al XII-lea nu facem, pentru ca firmele vor sa faca profit pe trimestrul asta care se incheie, nu gandesc pe cativa ani inainte ... Deci avem noi ca omenire scapare?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

Pai tocmai asta inseamna Peak Oil .
Daca s-a intrat in criza se iau masuri economiste .
Din pacate lumea asta e condusa mai mult de economisti decat de savanti in stiinte sau ingineri .
Eu am vazut asta in industrie . Dupa 90 la aproape toate intreprinderile se puneau in frunte economisti . Si nu prea mai avem industrie pentru ca aia gandeau mercantil nu tehnic si in perspectiva .

RaduH

CitatDaca se vor apuca toti supravietuitorii de jafuri, in cateva luni nu va mai fi nimic de jefuit. Pana la urma trebuie sa se apuce de munca  Cheesy.
Problema e sa supravietuiesti alea cateva luni .
Decat sa fiu omorat pentru ca am de mancare prefer sa jefuiesc si eu pana se apuca toti de munca si se reorganizeaza cat de cat mici sisteme de ordine sociala . Daca se mai poate spera intr-o restartare a civilizatiei ...

Adi

Daca jefuiesti si tu, risti sa fii omorat de cel pe care il jefuiesti, sau de bande rivale care jefuiesc si ele. Ca sa supravietuiesti primele luni, trebuie sa ai unde sa te refugiezi la tara sau si mai bine, la stana, la munte.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

b12mihai

Citat din: RaduHMai bine iti faci gasca si cumperi arme din timp . E mai usor sa jefuiesti decat sa muncesti .

Asta asa e. De fapt, nici nu mai ai ce sa muncesi pe criza asta financiara/economica, cel putin in Romania, o tara care tinde catre autodistrugere...

Ok, lasand orice fel de scenariu pesimist deoparte, ca e limpede ca momentan nu e nici rau, nici bine, dar tendinta e catre rau...

Care ar putea fi salvarea civilizatiei, in concluzie?

- bunker cu rezerve...dar rezervele alea nu se vor consuma si ele la un moment dat? Ca ele nu se pot reproduce...sau se pot, daca sunt un anumit fel de rezerve...Numai plantele s-ar putea reproduce...Dar prezervativele nu le vad reproducandu-se  :D

- razboi + jaf...mai rau distrugem tot ce exista acum si ramanem fara nimic

- investitia si incurajarea energiei verzi NU EXISTA  :( . La naiba, cand s-or prinde si astia ca e rau ce fac?!?!?

- refugiul e o solutie cam egoista...daca ramai singur pe lume ca in "I am legend" ce faci  :D ?
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Din pacate, tu ca om simplu nu poti sa schimbi sistemul global, sau sistemul tarii tale. Poti cel mult sa te salvezi pe tine si pe putini din jurul tau (familie, prieteni). Important e sa fii informat si sa iti faci niste planuri de rezerva pentru variate scenarii. In orice caz, neaparat sa stii pe cineva la tara sa poti merge in caz de nevoie! Si sa il ajuti pe acel cineva acum, cat tu ai bani, ca merge sistemul, ca el sa te ajute cu mancare cand nu vei mai avea bani si va pica sistemul.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro