Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

IUPAC sau "masina" de format denumiri chimice

Creat de inger_demonizat, Martie 23, 2009, 01:30:48 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

inger_demonizat

Un proiect amplu de al meu consta in redactarea unui dictionar care insumeaza denumirea IUPAC  a tuturor substantelor din lume cat si a sinonimelor acestora adica pentru fiecare substanta si fiecare sinonim atribuit sub forma unui acronim sau a unei prescurtari am sa atribui denumirea chimica elaborata de aceasta organizatie internationala. Denumirea am pastrato in engleza tocmai in corelatie cu DCI (denumirea comuna internationala). Credeti-ma ca este o munca titanica dar frumoasa in acelasi timp. Sper ca acest topic sa trezeasca un real interes pentru sarmanele noastre substante.... ;D ;D ;D ;D ;D

inger_demonizat

Redau mai jos pricipalele abrevieri folosite in lucrarea de mai sus:
         CAS = Chemical Abstacts Service.
         CHEBI = Chemical Entities of Biological Interest.
         CCRIS = Carcinogecity, tumor promotion, tumor inhibition and mutagenicity tests.
         EINECS = European Inventory of Existing Commercial chemical Substances.
         ex: 5-22-08-00105 = Beilstein Handbook Reference
         NCGC = National Institutes of Health (NIH) Chemical Genomics Center.
         MLS = NIH Molecular Libraries Small Molecule.
Si exemplele pot continua cu multe abrevieri folosite cat si alte criterii de clasificare.

Adi

Interesant proiect. Ar trebui sa te intrebi intai daca a mai fost facut asa ceva. Apoi, nu ai aratat lucrarea mai sus, ci doar ai amintit-o. Daca are un site, te rog sa il oferi. De asemenea, noi nu stim ce este IUPAC, asa ca am aflat pe internet si am gasit. IUPAC este International Union of Pure and Applied Chemistry (link). Incearca sa definesti orice acronim folosit pe viitor.

Care sunt aplicatiile proiectului tau? Din exemplele ce le-ai oferit, nu vad formule chimice, ci acronime de institutii ce au legatura cu chimia.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

chimistul

CitatUn proiect amplu de al meu consta in redactarea unui dictionar care insumeaza denumirea IUPAC  a tuturor substantelor din lume

pierdere de vreme. iei indexul Merk si gasesti tot ce e substanta chimica. A copia din carte si a pune pe net o fi folositor. dar 99% din substantele de acolo nu le foloseste nimeni. ;D

Adrian111

Ce fel de dictionar, adica in ce format va fi text sau il creezi ca un program pentru PC ?

Adi

Hmm, eu intelesesem ca el este cel care compileaza. Daca compilatia e deja facuta pe hartie si el doar pune pe net, aia nu e mare lucru ... ca sa nu mai vorbim ca e ilegal si e furt ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro