Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema ( miscarea reactiva, impulsul sistemului) daca se poate repede

Creat de Adrian111, Martie 22, 2009, 07:03:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adrian111

Ce acceleratia va avea o racheta cu masa de 100t la 30 s dupa lansarea in directie verticala, daca in fiecare secunda sunt expulzate 800kg de gaza arse? Viteza evacuarii gazelor se va considera egala cu 2000 m/s. De cite ori creste ponderea corpurilor in racheta?

Am incercat sa utilizez forumulele acceleratie(a=v/t) si legea conservarii implusului (p=m*v) dar nu mia reusit mai nimic...


Electron

Citat din: Adrian111 din Martie 22, 2009, 07:03:49 PM
legea conservarii implusului (p=m/v) dar nu mia reusit mai nimic...
Primul pas ar fi sa revezi definitia impulsului.

Pe ce clasa esti la scoala?

e-
Don't believe everything you think.

Adrian111

Citat din: Electron din Martie 22, 2009, 07:48:48 PM
Citat din: Adrian111 din Martie 22, 2009, 07:03:49 PM
legea conservarii implusului (p=m/v) dar nu mia reusit mai nimic...
Primul pas ar fi sa revezi definitia impulsului.

Pe ce clasa esti la scoala?

e-
clasa 9... da p=m*v (din graba )

Electron

Bun. Sa consideram atunci ca pe durata fiecarei secunde, o "bucata" de 800kg din masa rachetei este aruncata "in spate" cu viteza (evident fata de racheta), de 2000 m/s.

Sa notam masa rachetei dupa un anumit numar de secunde (t) cu m(t). Cum se aplica legea de conservare a impulsului sistemului pentru intervalul [t, t+1], din punctul de vedere al rachetei (adica dintr-un sistem de referinta legat de racheta) ?

e-
Don't believe everything you think.

Adrian111

Da consideram... inseamna ca masa rachetei dupa t=30s va fi egala cu m. rachetei - m. gaz *30.
m(t)v(t)+m(t+1)v(t+1)=P, adica conform legii implusurile ar trebui sa fie egale pe toata durata (p1+p2+p3+...+pn=const.)
Asa ceva?

Stilicho

Nu îmi este clar din enunţul problemei cum sunt expulzate gazele
- sunt expulzate uniform, în fiecare secundă 800 de kg, - aşa zic eu că rezolvarea depăşeste nivelul de liceu
- cele 800 kg sunt expulzate brusc, adică la fiecare sec. câte 800 kg sunt expulzate instantaneu.

Adrian111

Citat din: Stilicho din Martie 22, 2009, 08:47:48 PM
Nu îmi este clar din enunţul problemei cum sunt expulzate gazele
- sunt expulzate uniform, în fiecare secundă 800 de kg, - aşa zic eu că rezolvarea depăşeste nivelul de liceu
- cele 800 kg sunt expulzate brusc, adică la fiecare sec. câte 800 kg sunt expulzate instantaneu.
nu stiu nu se specifica daca uniform pe durata unei secunde sau ciclic din secunda in secunda...
P.S: cert ca raspunsul tre sa fie 11m/s2 dar nu stiu cum sa il aflu :(

Stilicho

Citat- sunt expulzate uniform, în fiecare secundă 800 de kg, - aşa zic eu că rezolvarea depăşeste nivelul de liceu
Cazul asta depăşeşte cunoştinţele de liceu. Nu cred că despre asta este vorba.

Citatcele 800 kg sunt expulzate brusc, adică la fiecare sec. câte 800 kg sunt expulzate instantaneu.
În cazul "simplificat forţat" în care gazele sunt expulzate în cuante de câte 800 kg, şi care cred că e şi cazul tău ... aici acceleraţia e tot timpul -g sau g orientat în jos. Masa rachetei se află în acelaşi câmp gravitaţional.

Viteza este cea care este interesant de văzut cum se modifică. Cred că a vrut să fie un fel de problemă capcană, ceva de genul ăsta.

Adrian111

Citat din: Stilicho din Martie 22, 2009, 09:06:27 PM
Citat- sunt expulzate uniform, în fiecare secundă 800 de kg, - aşa zic eu că rezolvarea depăşeste nivelul de liceu
Cazul asta depaseste cunostintele de liceu. Nu cred ca despre asta este vorba.

Citatcele 800 kg sunt expulzate brusc, adică la fiecare sec. câte 800 kg sunt expulzate instantaneu.
In cazul "simplificat fortat" in care gazele sunt expulzate in cuante de cate 800 kg ... aici acceleratia e tot timpul -g sau g orientat in jos. Viteza este cea care este interesant de vazut cum se modifica
in cazul in care ma bazez pe faptul ca sunt exulzate brusc nu ar fi corect daca as calcula viteza dupa 30 secunde dupa formula: v(r) = m(c)/m(r)*v(g) unde v(r)-viteza rachetei in momentul dat, m(c)-masa combustbilului ars pina atuci, m(r)-masa rachetei ramasa dupa 30 sec si v(g)-viteza gazului. Apoi stim ca a=v/t si impartim v(r) la 30 sec.
Apoi din aceasta scadeam g care il consideram egal cu 10(pentru ca paminrul il impedica sa aiba o viteza mai mare datorita gravitatiei.) E corect asa ceva, sau gresesc(nu ar fi de mirare :) )?

Electron

Citat din: Adrian111 din Martie 22, 2009, 08:40:06 PM
Da consideram... inseamna ca masa rachetei dupa t=30s va fi egala cu m. rachetei - m. gaz *30.
Ok.

Citatm(t)v(t)+m(t+1)v(t+1)=P, adica conform legii implusurile ar trebui sa fie egale pe toata durata (p1+p2+p3+...+pn=const.)
Asa ceva?
Nu prea vad de unde ai scos p1, p2, ... pn.

Conservarea impulsului pentru cazul rachetei nu ai scris-o corect. Cum tii cont de faptul ca racheta "arunca" o bucata in spate?

e-
Don't believe everything you think.

Adrian111

Citat din: Electron din Martie 22, 2009, 09:16:34 PM

Conservarea impulsului pentru cazul rachetei nu ai scris-o corect. Cum tii cont de faptul ca racheta "arunca" o bucata in spate?

e-
m(t)v(t)+m-m(g)(t+1)v(t+1)=P
asa ?

Stilicho

Citata=v/t
Nope.
[tex]\vec a=\frac{{d\vec v}}{{dt}}
[/tex]

Eu rămân la varianta mea: acceleraţia după oricâte secunde este -g, deoarece nu are nici un motiv să se modifice. Expulzarea gazelor în bucăţi de 800 kg nu face să modifice decât viteza.

Adrian111

Citat din: Stilicho din Martie 22, 2009, 09:21:21 PM
Citata=v/t
Nope.
[tex]\vec a=\frac{{d\vec v}}{{dt}}
[/tex]

Eu rămân la varianta mea: acceleraţia după oricâte secunde este -g, deoarece nu are nici un motiv să se modifice. Expulzarea gazelor în bucăţi de 800 kg nu face să modifice decât viteza.
Da corecta e delta v si delta t dar considerind t initial si v initial egale cu 0, putem scri si sub forma ca a=v/t adica a=(v1-0)/(v2-0).

Poate ca da... doar ca raspunsul e egal cu 11m/s2 :(

Stilicho

CitatPoate ca da... doar ca raspunsul e egal cu 11m/s2
Nu cred  ;D
Sau ar mai fi o varianta, experimentul cu racheta se petrece pe o planeta unde acceleratia gravitationala la suprafata este [tex]11\frac{m}{{s^2 }}[/tex] ?