Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Stroke sau "calatoria hematiilor printre retelele neuronale"

Creat de inger_demonizat, Martie 22, 2009, 05:56:33 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

inger_demonizat

As vrea sa deschid un nou subiect de discutie foarte sensibil pentru ca nici unu dintre noi nu posedam studii la o institutie specializata in a pregati profesionisti. Este vorba de o "calatorie" foarte periculoasa a hematiilor printre neuroni, celule gliale, astrocite. Aceasta "calatorie" poarta numele de accident vascular cerebral sau stroke.
Sper ca acest subiect trezeste unele interese asa cum mi-a trezit mie. Mentionez ca din nefericire am o oarecare "experienta" cu el.

Adi

Subiect itneresant. Sper ca Raul, care este student la medicina si activ pe forum si coordonatorul sectiunii de medicina de la Stiinta Azi de pe site, sa ne poata oferi parerile lui.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

inger_demonizat

Sa vorbin despre creier la un nivel destul de inalt asa cum as dori sa facem prin acest forum alaturi de colegu nostru Raul, urmeaza intocmai aforismul bine cunoscut a lui Salvador Dali: Sunt nebun, exceptand un singur amanunt, acela ca nu sunt nebun. Adica e o dovada de o mare indrazneala sa vorbim de un organ asa de important si de complex cum este creierul  dar nu este o chiar asa de mare nebunie pe cum ar parea gresesc???

Adi

Desigur ca nu este nebunie a vorbi despre creier. Cunoastem foarte multe despre creier, foarte mult. Nu stim tot. Pe masura ce stim, stim ca inca si mai multe nu stim. Dar adevarul ramane ca cercetarea nu a stat pe loc, ca progresul cunoasterii este fenomenal si merita cunoscut creierul. In cel mai rau caz, putem aduna materiale educationale din afara si sa le punem pe categorii pe siteul nostru, la Stiinta Azi. Daca te tenteaza sa faci asta, si sa ne dai linkurile, noi le vom sistematiza si oferi publicului roman.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

raul

Citat din: inger_demonizat din Martie 22, 2009, 05:56:33 PM
As vrea sa deschid un nou subiect de discutie foarte sensibil pentru ca nici unu dintre noi nu posedam studii la o institutie specializata in a pregati profesionisti. Este vorba de o "calatorie" foarte periculoasa a hematiilor printre neuroni, celule gliale, astrocite. Aceasta "calatorie" poarta numele de accident vascular cerebral sau stroke.
Sper ca acest subiect trezeste unele interese asa cum mi-a trezit mie. Mentionez ca din nefericire am o oarecare "experienta" cu el.

Am putea incepe prin a ne relata experienta ta, desigur daca nu este  nici o problema, cu AVC-ul.