Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Generator de lucrari stiintifice

Creat de tazilanigram, Martie 20, 2009, 12:08:50 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

tazilanigram

Salut.
Am gasit un generator de lucrari stiintifice. Introduceti numele, dati click pe "Generate" si veti avea o lucrare stiintifica ;)   ;D
http://pdos.csail.mit.edu/scigen/

Exemplu:
Robust, Flexible Theory for Multi-Processors

Abstract
Recent advances in peer-to-peer archetypes and event-driven information are based entirely on the assumption that link-level acknowledgements [14] and IPv4 are not in conflict with SCSI disks. In fact, few scholars would disagree with the understanding of superblocks, which embodies the practical principles of cryptography. Soke, our new heuristic for digital-to-analog converters, is the solution to all of these grand challenges.

1  Introduction

In recent years, much research has been devoted to the improvement of superpages; contrarily, few have constructed the understanding of virtual machines. An essential problem in cryptography is the emulation of stable symmetries. Similarly, here, we demonstrate the simulation of model checking [22]. As a result, the simulation of hierarchical databases and optimal configurations are based entirely on the assumption that the Internet and the memory bus are not in conflict with the exploration of the lookaside buffer.

Motivated by these observations, the deployment of B-trees and game-theoretic archetypes have been extensively explored by cyberneticists. Predictably, two properties make this method distinct: Soke might be refined to refine embedded communication, and also our methodology controls interactive archetypes. Existing semantic and game-theoretic algorithms use mobile configurations to allow collaborative technology. On a similar note, existing client-server and decentralized methodologies use courseware to allow interrupts. This combination of properties has not yet been harnessed in existing work.

........etc.......

6  Conclusion

The characteristics of Soke, in relation to those of more little-known frameworks, are urgently more natural. Along these same lines, to realize this purpose for vacuum tubes, we constructed a framework for massive multiplayer online role-playing games. One potentially tremendous disadvantage of Soke is that it cannot study amphibious epistemologies; we plan to address this in future work. We plan to make Soke available on the Web for public download.

Adi

Salut. Interesant. Parca auzisem de idee asta. Ma bucur sa imi reamintesc. Pare mai mult un referat, un eseu. Adica tu povestesti ce au descoperit altii. Lucrare stiintifica este de obicei cand creez tu. Dar poate e doar chestie de terminologie.

Insa sunt curios pentru tine este aceasta oportunitate una buna, una rea? Cum vezi lucrurile?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tazilanigram

Salut
Citat din: Adi din Martie 20, 2009, 04:08:27 PM
Salut. Interesant. Parca auzisem de idee asta. Ma bucur sa imi reamintesc. Pare mai mult un referat, un eseu. Adica tu povestesti ce au descoperit altii. Lucrare stiintifica este de obicei cand creez tu. Dar poate e doar chestie de terminologie.
Imi cer scuze pt. terminologia gresita. Deci, in stiinta "scientific paper" e tradus corect ca si referat?

Citat
Insa sunt curios pentru tine este aceasta oportunitate una buna, una rea? Cum vezi lucrurile?

Mi se pare ceva bun, in sensul ca e ceva amuzant :) Ar fi interesant de tradus in limba romana   ::)


Ar iesi ceva ca si textul de mai jos (dar cu termeni 'stiintifici'):
Citat
In padurea cu alune
Aveau casa trei pitici
Vine pupaza si spune:

"Simptomatic, idiosincrazia dilematica isi reverbereaza atenuant ecourile absconse protoarmonice din spatele semitranscendent si disonant al obscurantismului incandescent de sorginte medievala, capsuland filonul crepuscular sincretic si aluziv metempsihotic al transmigratiei alchimice inspre circumvolutiunile interioare ale epocii istorice care tind sa formeze adevarate supape paleontologice inspre propensiunea paradigmelor de orientare paseista, intr-o veritabila recrudescenta de esenta –in ultima intanta- ludica, torturant-metafizica a senzorialitatii iluzorii, dar atat de vibrant hedonistic reprezentate, inteleasa ca o negare lipsita de rigurozitatea demersului stiitific, posesoare a unei natui mai curand intuitiva si instinctuala a acelor cauze primare, antepostulate de ganditorii clasicismului elen in perioada de maxima inflorire a democratiei antice, urmata -asa cum stim inca din traditia empirismului occidental care se sustrage inferentelor mediate- de deconstructia treptata a modelelor eluctabil utopice de inflexiune sociala reflexiva, contextual orientate inspre sevele pulsatorii ale neoclasicismului modern, ale carui ramificatii pot fi, totusi, percepute indubitabil mai curand a priori ca fiind personificari oximoronice volitiv-diminutivale ale starilor extatice, autosuficiente degajate prin intermediul apropierii omului de incantatiile onomatopeice ale naturii, impletite intr-un conglomerat de relativism amorf cu rol partial catalizator dar fiind si un filtru prin catharsisul emanat de intreaga arborescenta desemnata conventional ca "fiinta universala", in care se regasesc avanposturile ultime ale increatului semimaterializat, asta daca privim holistic hermeneutica afirmatiei mele, bineinteles, in nici un caz din perspectiva marginitoare a fracturismului osmozei neeuclidiene, care diverge ca factor de bruiaj in lumina degradanta a cortexului evanescent acestui univers prafuit de amprenta maculanta a ingradirilor stranietatii darwiniene, dezolantei cioraniene si frustrarii freudiene, pentru a numi doar cateva .
Parerea mea."

Epilog: Pupaza a fost -imediat- impuscata

Adi

Salut! Poate si ei au folosit terminologia gresita, sau poate ma insel eu. Voiam sa spun ca e bine sa facem o distinctie intre articolul in care oamenii de stiinta isi rezuma cercetarea (Ce este foarte tehnic si foarte riguros) si apoi articolele de sinteza sau de popularizare (in care rezultatul cercetarii este comunicat si altora, explicandu-se insa doar pe scurt si cu analogii, etc). Un site pe internet poate face doar partea a doua ...

Tot asemenatar, exista un site care ia un subiect ce il alegi tu, cauta live pe siteuri stiri despre asta (rss-uri recente cu stiri), din sta compune repede un articol si un robot citeste textul si un avatar se animeaza ca si cum ar citi. Nu mai tin minte cum ii zice. Dar era foarte tare.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

graethel

Nu e decat o insiruire de cuvinte corecta gramatical si atat. Ma indoiesc ca are vreun sens stiintific ce e acolo.
Am citit si eu pe site ce au de spus autorii despre. Cica ei trimit astfel de referate la conferinte ca sa vada de ce calitate sunt conferintele. Adica partea amuzanta e ca unele au fost aprobate spre a fi prezentate, daca nu ma insel. Cititi la About, acolo e precizat scopul site-ului. Acesta nu e in nici un caz acela de a rezolva problema cuiva care are nevoie de un referat despre orice si nu are chef sa il faca singur.

Adi

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tazilanigram

Citat din: graethel din Martie 20, 2009, 08:24:45 PM
Nu e decat o insiruire de cuvinte corecta gramatical si atat. Ma indoiesc ca are vreun sens stiintific ce e acolo.
Da, am observat asta. De aceea ma distrez de ce imi genereaza pentru ca desi e gramatical corect, din punct de vedere logic este un nonsens absolut :))
Ceva ca si prezentarea 'stiintifica' din videoclipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=yL_-1d9OSdk

Adi

Citat din: tazilanigram din Martie 20, 2009, 08:39:23 PM
Citat din: graethel din Martie 20, 2009, 08:24:45 PM
Nu e decat o insiruire de cuvinte corecta gramatical si atat. Ma indoiesc ca are vreun sens stiintific ce e acolo.
Da, am observat asta. De aceea ma distrez de ce imi genereaza pentru ca desi e gramatical corect, din punct de vedere logic este un nonsens absolut :))

Imi pare rau, dar noua nu ne-ai spus ca tu iti dadusei seama ca sunt texte gresite stiintific. Ne-ai spus ca sunt lucrari stiintifice. Te rog sa recitesti cum ai formulat si pe viitor sa fii mai precis.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Citat din: tazilanigram din Martie 20, 2009, 08:39:23 PM
Ceva ca si prezentarea 'stiintifica' din videoclipul asta:
http://www.youtube.com/watch?v=yL_-1d9OSdk

Bestiala "prezentarea" asta. E o gluma tare. Ar merita sa o pune pe site in dreapa sus, cu titlul "Cine a spus ca stiinta nu poate fi cool?!"  :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro