Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Buni popularizatori de stiinta

Creat de Adi, Martie 19, 2009, 05:27:13 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

io

Scuza daca se va intampla sa fiu pe langa subiectul gandit, propus in scris aici sub aceasta denumire.
Pe mine m/ar interesa cel mai mult sa gasesec oameni popularizatori ai stiintei cu care sa poti dialoga pe forum, nu cei de la care sa poti avea parte de monologul scrierilor lor.
Oare exista asa ceva?
Si inca. Ca sa fie "buni", consider ca se cuvine sa aiba si rabdarea dar mai ales arta de a te indruma ca sa poti intelege ce au ei de spus referitor la ce te intereseaza pe tine.

Adi

Exista pasionati de stiinta pe acest forum. Ei formeaza comunitatea Stiinta Azi. Poti dialoga cu ei.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

meteor

#17
 Cei mai buni popularizatori de stiinta cred ca sunt oamenii care cunoasc bine domeniul sau de activitate si mai ales persoanele cele care cerceteaza si au ajuns cu rezultate concrete si noi.

DAR, se pare ca nu e la fiecare din cei evidentiati mai sus asa.

In primul rind virsta. Mie mi se pare caci scopul cui anume de a   i se populariza stiinta nu e analizat deloc. Mie mi se pare caci se atrage azi o atentie EXAGERATA de a le populariza stiinta pensionarilor si persoanelor de virsta a doua. Este o greseala fatala, viitor mort veti culege.

Virta copilariei, pina la maturitate, maturizarea si pina persoana face ultimul urmas este cea mai importanta perioada.
Ca sa progreseze populatia in plan genetic (urmasi cu capacitati mai mari ca parintii) e nevoe ca parintele sa faca carte pina concepe sa faca copii. Daca pina sa faca parintele nu a facut carte, iar apoi face, in zadar va va fi, va iesi un urmas ca parintele.. poate mai rau..
Japonezii bravo, ei au inteles ce sa faca.

Virsta a doua dar mai ales pensionarii marea majoritate sunt foarte greu de educat (dresat ;D) corect acolo unde ei gresesc. Nu vreau sa spun ca totii sunt asa, sau ca is cei mai rai oameni, sau ca sa nu comunicam cu ei. Pur si simplu daca timp avem putin si avem de ales ai aexplica unui pusti sau ai exlica unui pensionar prioritate trebue sa aiba pustiul. Ati intilnit cazuri cind o persoana cu concepte profund eronate sa fi trecut in aceleasi clase si profesori cu o persoana care are o gindire corecta, analizeaza corect, duce o un dialog corect (stiintific, nu gen: eu vorbesc voi taceti, iar cind voi veti vorbi eu nu va voi asculta) eu cred ca nu veti gasi asa oameni.

Chiti pusti au trecut pe acest forum si mai totii au scris 1-3 mesaje si au disparut aproape complet?! De ce?! Viitorul tarii stiintei (sau pseudostiintei) este in miinile lor. Acum la virsta lor , in scoli, in clase, acasa daca nu se lucreaza cu ei, e o stupiditate sa se mai spuna ca se popularizeaza stiinta.
Eu cred ca pustii au lepadat forumul caci nu s-a incercat sa se dialogheze cu ei. S-a tolerat. Adi (si altii) cred ca au fost mult mai dinamici, au incercat sa ii sustina, cu parere de rau Adi rar scrie in ultimul timp pe acest forum. Totul se lasa pe umerii lor (a pustilor) si educatia de acasa. El e pusti (inca verde la minte), faptul ca nu are interes la fizica e proasta problema a profesorului (in cazul nostru forumistul) ca nu e in stare sa il faca sa fie interesat de fizica si matematica, care e asa obiect inimaginabil de interesant si aplicabil.
Eduacatia de acasa tot e o problema foarte mare, dar dialogul de aici si din alte parti cred ca ar putea juca rolul.

Daca trece de maturitate nu o sa mai invete el fizica sau matematica (obiecte fundamentale ale stiintei) asa cum trebue, RAR care vor reusi (nu cred ca sunt undeva cazuri reale).

Si coruptia in invatamint. Mai este sau s-a finisat ?! ;D Nu va fi nici un fel de popularizare daca este coruptie.

Internetul a devenit o unealta importanta pentru facilitarea popularizarii stiintei.

Asa deci, mai vedeti unde investiti timpul si energia, ce "sens" mai e din aceea "investitie"-"popularizare de stiinta".

meteor

Nu pot integele cum si de ce William James Sidis despre care se spune ca a avut un mare IQ  neintilnit (nici pina azi) nu a lasat practic nimic (descoperiri stiiintifice, ginduri).

sumalan dorin

 
@Meteor uite un link despre Sidis : http://www.thelogics.org/thelogicswilliamsidissmartestmanonearth.html

Vorba autorului (cel care a scris articolul despre Sidis) nu exista niciun motiv logic pentru a crede.

puriu

  Este greu sa fii un bun popularizator de stiinta. In primul rand trebuie sa cunosti bine stiinta respectiva si domeniul in care este necesara popularizarea (transmiterea in mod facil si atractiv a informatiilor catre cei care nu poseda domeniul). Exista buni popularizatori, de exemplu S. W. Hawking, un teoretician profund, care reuseste sa se faca inteles de cei fara pregatire de specialitate. Din pacate acestia sunt umbriti de catre cei submediocri, care sufera de boala jurnalismului. Popularizeaza subiecte controversate, neverificate sau chiar concluzii scandaloase, inclusiv prin intermediul televiziunii si Internetului. Este un mare pericol, deoarece vulgul ramane cu impresia ca exista o stiinta veche, grea, plicticoasa si nedigerabila care comploteaza impotriva unei stiinte noi, proaspete si adevarate.
  Din pacate mediile de informare nu pot discerne si publica cu entuziasm orice gunoi care suna "stiintific", iar cei interesati nu mai au rabdarea sa ia in mana o carte si prefera sa se informeze de pe YouTube.

meteor

Citat din: Şumi din Martie 01, 2015, 04:03:36 AM
 
@Meteor uite un link despre Sidis : http://www.thelogics.org/thelogicswilliamsidissmartestmanonearth.html

Vorba autorului (cel care a scris articolul despre Sidis) nu exista niciun motiv logic pentru a crede.
Multumesc de adresa, sunt chiar interesat sa aflu despre acel om. Cu parere de rau timp nu am sa fac lectura, dar cum imi voi face loc voi citi cu interes.
Parerea mea pina ce ramine la aceea caci totus ceva a fost, poate IQ-ul oamenii i l-au preamarit, DAR ceva a fost. Nu poate fi o asa mare galagie pentru un nimic sau un fleac. Orice vorbe iesite din gurile babelor care bintue prin piata, au la radacina un minim de adevar.

Despre forum, daca sa catalogam micutii care au trecut pe aici, eu personal vad 2 categorii:1. pusti care intradevar au pasiune fata de fizica (de exemplu pustoaica sacuta [daca nu am gresit numele]), 2. pusti care interesul fata de fizica sau matematica le e pe linga, interveneau pe forum doar cu scopul sa rezolve rapid problema pe a doua zi la scoala, ca sa nu capete o nota de doi.
Faptul ca nu s-au putut mentine aici sa activeze prima, dar si a doua categorie, e eroare mare. Mai degraba ei au fost luati in deridere. Ceea ce spun e important, repet, caci ceea ce inveti corect si sa nu faca erori un copil e una, iar ceea ce inveti un pensionar e cutotul alta, e un lucru fara sens, nici pensionarul nu va invata, nici urmasi nu va mai face, timp perdut in zadar. Cu un pusti timpul perdut in dezbaderi nu e deloc in zadar.

In RO poate mai e cum mai e , dar in MD lectiile de matematica si fizica in majoritatea satelor e hazlie.

Internetul e o inventie grandioasa care permite popularizarea stiintei.
O tactica buna de popularizare (in rindurile orecaror virste de oameni) eu consider caci ar fi crearea de lectii online.
Dar si aici nu orice "titular" de profesor sa tina lectiile. Profesorul sa fie inteligent, sa vorbeasca clar, la subiect, sa prezinte scheme , desene, exemple care sa faciliteze explicatia etc. Chiar sa se faca cursurile online la acelasi material explicate de mai multi profesori, din cauza caci fiecare are felul sau de explicatie, fiecare elev are pasiunea sa fata de anumita categorie de profesori.
In asa fel de se intimpla in un satuc oarecare uitat de lume ca niste elevi au "norocul" ca profesorul la matematica si fizica ii lene sa faca lectii sau vine biat, elevii doar avind calculator si acces la internet sa faca acolo studiul.

Unii forumisti de aici au asa o politica ca sa nu dea explicatiile mura in gura. Eu nu totalmente is deacord cu aceasta. Lectia trebue sa fie lectie, intrebarea in mod rapid sa aiba explicatie (ca sa nu perdem saptamini de zile la explicatia a unei siple probleme), chind e vorba de lucrul pe acasa, de lucru independent, de ghindire individuala, atunci da.