Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Problema mea?!

Creat de AndreiTudoras, Martie 15, 2009, 08:30:49 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AndreiTudoras

1.Calculeaza masa de cupru continuta in 10 moli de sulfat de cupru CuSO4!
2.Ince masa de apa sunt continute 10g de H?Alege raspunsul corect:
a)90g H2O
b)16g H2O
c)180g H2O
d)18g H2O

Formuleaza o problema in care sa determini cantitatea de substanta compusa ce contine o cantitate data dintr-un element chimic utilizand datele:nMG=5 moli de atomi;nMGO=?
Va rog sa ma ajutati cu cateva indicii la aceasta problema...chiar daca este foarte simpla pentru voi!
Multumesc!

Adi

Salut! Acestea sunt probleme de manual, care sunt menite sa testeze ca ai inteles teoria. Ai cautat in manual formulele? Adica nu e vorba ca e simple, e doar o formula de manual.

Pasul 1. Stii sa determini masa moleculara a moleculei CuSO4?
Pasu 2. Daca iti da sa zicem 55. Atunci, un 1 mol de CuSO4 are 55 de grame, iar 10 moli au ... 550 de grame (regula de trei simpla).
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AndreiTudoras

Deci masa molara mi-a dat 159,5
=>1mol CuSO4.........159,5 g C
=>10moli CuSO4........1595 g C

Am facut bine?

chimistul

Masa de Cu cuprinsa in 10 moli de sulfat de cupru este egala cu 10 atomi gram Cu pt ca exista cate un atom de Cu in fiecare molecula.

Prin urmare nu te intereseaza deloc care este masa sulfatului de cupru:

MCu=64 g deci 10 moli contin 64x10=640 grame

Aici cred ca se testeaza cunostintele ca sa se vada daca stii face legaturile intre formula atom gram si mol(formula moleculara)! Cred! ;D

Dincolo: e simplu

18 g H2O ( 1 mol) ...................................2 g H2
Z grame H2O..........................................y g H2

y=2Z/18=1/9 Z grame H2

Cum zicea cineva mai sus astea sunt probleme elementare si trebuie visate. Daca te intreaba cineva noaptea asa ceva ii dai raspunsul prin somn! Atunci incepi sa inveti chimia! Sunt rau! ;D