Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Big Bang

Creat de daddy08, Martie 13, 2009, 09:30:30 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 4 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jean

CitatGresit. Din ce spune Adi rezulta ca e posibil sa fie materie in Univers la distante mai mari decat ar fi putut ajunge daca s-ar fi deplasat prin Univers.
Cine sa se fi deplasat prin univers? Nu inteleg la ce te referi.

Electron

Citat din: jean din Martie 16, 2009, 10:41:45 PM
CitatGresit. Din ce spune Adi rezulta ca e posibil sa fie materie in Univers la distante mai mari decat ar fi putut ajunge daca s-ar fi deplasat prin Univers.
Cine sa se fi deplasat prin univers?
Am subliniat de data asta subiectul pe care l-ai omis.

e-
Don't believe everything you think.

dead_space

Univers, Big-Bang ... Nu prea stiu multe lucruri despre aceasta teorie [cand voi avea timp ma voi documenta], insa se spune ca a fost anul 0 ... si atunci a fost marea explozie. Dar toata materia nu ar fi trebuit mai intai sa se stranga in acel punct de masa infinita? Dar pentru a se strange o masa infinita de materie intr-un punct, nu ar fi fost nevoie de o infinitate de ani [pamanteni]? Sau macar viteza cu care s-au strans in acel punct sa fi fost infinita ... Si daca ar fi fost sa fie asa, ar insemna ca Big-Bangul nu a avut loc niciodata... ??? Plus ca am vazut un documentar in care se spunea ca s-a calculat [referitor la toate corpurile din Univers care se departeaza], printr-o simulare pe calculator in care se dadea timpul inapoi ca toate corpurile din Univers s-ar strange intr-un singur punct exact cu o infinitate de ani in urma ... Asta insemnand iar ca Big-Bangul ar fi fost acum o infinitate de ani, deci niciodata.
Cine ar putea sa imi explice si mie acest lucru?  :(

Adi

#48
Citat din: dead_space din Februarie 25, 2010, 04:01:59 AM
Univers, Big-Bang ... Nu prea stiu multe lucruri despre aceasta teorie [cand voi avea timp ma voi documenta], insa se spune ca a fost anul 0 ... si atunci a fost marea explozie. Dar toata materia nu ar fi trebuit mai intai sa se stranga in acel punct de masa infinita? Dar pentru a se strange o masa infinita de materie intr-un punct, nu ar fi fost nevoie de o infinitate de ani [pamanteni]? Sau macar viteza cu care s-au strans in acel punct sa fi fost infinita ... Si daca ar fi fost sa fie asa, ar insemna ca Big-Bangul nu a avut loc niciodata... ??? Plus ca am vazut un documentar in care se spunea ca s-a calculat [referitor la toate corpurile din Univers care se departeaza], printr-o simulare pe calculator in care se dadea timpul inapoi ca toate corpurile din Univers s-ar strange intr-un singur punct exact cu o infinitate de ani in urma ... Asta insemnand iar ca Big-Bangul ar fi fost acum o infinitate de ani, deci niciodata.
Cine ar putea sa imi explice si mie acest lucru?  :(

Pe scurt. Nu s-a strans materia intr-un punct care sa poata exploda. Pur si simplu materia nu exista. Exista doar energie stransa in tot Universul, care Univers era foarte foarte mic, ba chiar un punct. Nu a avut loc o explozie in sensul obisnuit ca se misca materie in spatiu, pur si simplu nu exista spatiu. Acea explozie din Big Bang este de fapt marirea Universului, adica crearea de nou spatiu si odata cu crearea de spatiu transformarea de materie in energie.

Vezi asta despre Big Bang. Gasesti si multe alte materiale pe net.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cris

Pe de alta parte materia absorbita de o gaura neagra dispare fizic.

Electron

Citat din: cris din Februarie 25, 2010, 10:46:35 AM
Pe de alta parte materia absorbita de o gaura neagra dispare fizic.
Ce vrei sa spui cu asta? Ce inseamna "dispare fizic" pentru tine?

e-
Don't believe everything you think.

dead_space

A! Multumesc mult, acum chiar m-am lamurit.  :)

cris

Citat din: Electron din Februarie 25, 2010, 10:57:38 AM
Ce vrei sa spui cu asta? Ce inseamna "dispare fizic" pentru tine?

e-
Adica nu se mai regaseste sub forma de materie in GN.

Electron

Citat din: cris din Februarie 25, 2010, 11:57:32 AM
Adica nu se mai regaseste sub forma de materie in GN.
Dar sub ce "forma" se regaseste?

e-
Don't believe everything you think.

cris

Pai cel mult sub forma de quarci fara nici o caracteristica ce ar aduce aminte de materie.

Electron

Citat din: cris din Februarie 25, 2010, 12:57:08 PM
Pai cel mult sub forma de quarci fara nici o caracteristica ce ar aduce aminte de materie.
Hai nu mai spune! Pe ce iti bazezi aceasta afirmatie?

Chiar daca presupunem ca materia se regaseste sub forma de "quarci" in gaura neagra, asta inseamna pentru tine ca "materia a disparut fizic"? Glumesti? Iar "quarcii" aceia ipotetici de unde au aparut? Tu chiar nu iti dai seama ce vorbesti? Ce-ar fi sa te abtii de la astfel de aberatii pe viitor?


e-
Don't believe everything you think.

cris

Esti de acord ca o GN poate absorbi si antimaterie ?

Electron

Citat din: cris din Februarie 25, 2010, 04:09:25 PM
Esti de acord ca o GN poate absorbi si antimaterie ?
Care este relevanta acestei "(im)posibilitati"?

e-

PS: gaurile negre nu absorb nimic; revezi semnificatia conceptului de "a absorbi".
Don't believe everything you think.

Skolon

Bineînţeles că o gaură neagră poate "absorbi" şi antimaterie. Nu înseamnă că în practică se şi întâmplă.

Antimateria (care apropo, este tot "materie", adică compusă din barioni) nu prea există în Univers. Sau dacă se crează ca urmare a unor fenomene puternic energetice nu cred că poate avea o viaţă prea lungă. Întrun Univers dominat covârşitor de materie este foarte greu pentru antimaterie să nu intre în contact cu materia şi astfel să fie anihilată. Deci nu prea cred că există şanse ca antimateria să ajungă întro gaură neagră.

cris

Eu vreau sa zic doar ca nu e corect sa consideram GN ca fiind formata din materie pentru ca acea stare nu mai are nimic comun cu ea.