Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre chimie...

Creat de claudiu, Martie 08, 2009, 09:40:41 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

claudiu

Salut.Sunt un nou utilizator al acestui forum si,ca o prima intrebare,ce lucru  vi se pare cel mai interesant in chimie?(Chimia Organica).
Ex:(Izomeri,arene,petrol,diferite substante,reactii etc).Astept cu nerabdare sa vad ce o sa raspundeti. ;D

Adi

Bine ai venit pe forum. Sunt mai multi chimisti aici care iti pot raspunde. Eu, ca fizician, mi se pare fascinant ca chimia a ajutat fizica sa descopere atomul (cand balanta a fost introdusa in chimie de Lavoisier), iar apoi fizica a explicat atomul si legaturile chimice despre care chimia nu stia ... iar acum se poate vorbi si de chimie cuantica ...
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

claudiu

Ok.la asta nu ma gandisem.multumesc Adi .

chimistul

Chimia organica este fascinanta prin multitudinea de combinatii si reactii posibile. Cea mai frumoasa parte mi se pare stereochimia si izometria optica care in principiu sta la baza vietii.

inger_demonizat

Dupa parerea mea chimia farmaceutica este una din cele mai frumoase ramuri ale chimiei.....cel kai mult urasc chimia fizica si cea cuantica adica nici nu stiu deloc ceva din ramurile respective....
Cea mai fascinanta si cea mai dificila sinteza in chimia organica este sinteza morfinei, ador sa stau sa studiez acea cascada de reactii.....si nu cred ca am sa ma satur vreodata de ea.....

chimistul

CitatCea mai fascinanta si cea mai dificila sinteza in chimia organica este sinteza morfinei, ador sa stau sa studiez acea cascada de reactii.....si nu cred ca am sa ma satur vreodata de ea.....

lol

Imi plac afirmatiile absolute. cea mai cea si cateodata hais  ;D