Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Despre asteroizi

Creat de Adi, Martie 04, 2009, 11:35:27 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Auzim tot mai mult mesaje alarmiste din presa de astroizi ce trec de la distante mari de Pamant, dar presa le numeste mici si aminteste ce catastrofal ar fi ciocnirea cu un astfel de asteroid, daca ar lovi Pamantul.

Iata niste siteuri recomandate chiar de domnul Dumitru Prunariu.
http://neo.jpl.nasa.gov/
http://www.b612foundation.org/info/background.html

O sa le studiez si eu, poate le studiati si voi si daca venim toti cu intrebari, le ordondam frumos, concis, dumnealui este dispus sa ne raspunda la intrebari.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

paul

Excelenta idee, iar daca d-ul Prunariu va gasi timp sa intervina in discutiile noastre, vom avea doar de castigat.

paul

CitatAuzim tot mai mult mesaje alarmiste din presa de astroizi ce trec de la distante mari de Pamant, dar presa le numeste mici si aminteste ce catastrofal ar fi ciocnirea cu un astfel de asteroid, daca ar lovi Pamantul.
Spre deosebire de povestea drobului de sare de pe teracota bunicii, care devine inofensiv dupa ce luam un scaun si-l "coboram" pe masa, problema impactului dintre un asteroid si Pamant ar trebui sa raspunda la cateva intrebari de genul: "cand va lovi ?", "unde va lovi ?", "cat de mare va fi?" iar daca macar pe plan global nu se va reduce drastic (ca la noi) finantatrea cercetarii, poate ca se vor gasi raspunsuri si la  intrebarea: "cum ne putem feri de un impact devastator ?"
Deoarece spatiul extraatmosferic este "populat" si de corpuri ceresti ce nu au fost descoperite inca si a caror traiectorie nu a fost inca determinata, iar imensitatea Universului face ca evaluarea probabilistica sa fie dificila, eu cred ca putem renunta la intrebarea "daca va lovi" si putem sa ne concentram asupra intrebarii:"cand?".
Ar trebui sa realizam ca aceasta problema  este una majora pentru umanitate, un pericol de care nu sunt ferite nici statele sarace, nici cele bogate, nici cei bogati, nici cei saraci.

123

Citat din: paul din Martie 08, 2009, 09:06:06 PM
Deoarece spatiul extraatmosferic este "populat" si de corpuri ceresti ce nu au fost descoperite inca si a caror traiectorie nu a fost inca determinata, iar imensitatea Universului face ca evaluarea probabilistica sa fie dificila, eu cred ca putem renunta la intrebarea "daca va lovi" si putem sa ne concentram asupra intrebarii:"cand?".

Din punct de vedere statistic, se pare ca un asteroid de mari dimensiuni va lovi Pamantul o data la 100 milioane de ani. Cum ultimul asteroid mare ne-a lovit acum 65 milioane de ani mai avem de asteptat vreo 35 de milioane ;D. Lasand gluma la o parte, pericolul e totusi real. In plus nu stiu daca se monitorizeaza si asteroizii periculosi care intersecteaza traiectoria Lunii. Chiar daca un asteroid urias ne-ar ocoli, dar in schimb s-ar ciocni de satelitul nostru natural, consecintele ar putea fi la fel de devastatoare pentru noi (sau ar putea fi mai rau decat daca ne-ar lovi direct).