Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Urgent

Creat de laurentiu, Martie 04, 2009, 08:57:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

laurentiu

Salutare .Daca ma puteti ajuta si pe mine cu cateva formule pt urm problema :
un radar poate primi impulsuri electromagnetice de la surse aflate la distante intre 100 m si 100 km .sa se afle durata impulsului si frecventa de repetitie a acestuia .
problema pare banala da nu am absolut nicio formula

Adi

In ce clasa esti? Este o problema pentru tema?

Mi se pare vaga formularea problemei. Faptul ca poti decta un aparat la 100 de metri cu un radar, ce informatie iti aduce? Nu vad cum iti aduce informatie despre frecventa pulsului (dar stii fiindca este radar ca estte unda radio de tip FM) si de cate ori se repeta? Pai de cate ori vrei sa ti se actualizeze informatia, ma gandesc.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Electron

laurentiu, ai idee care e principiul de functionare al radarului?

e-
Don't believe everything you think.

laurentiu

Citat din: Adi din Martie 04, 2009, 09:06:46 PM
In ce clasa esti? Este o problema pentru tema?

Mi se pare vaga formularea problemei. Faptul ca poti decta un aparat la 100 de metri cu un radar, ce informatie iti aduce? Nu vad cum iti aduce informatie despre frecventa pulsului (dar stii fiindca este radar ca estte unda radio de tip FM) si de cate ori se repeta? Pai de cate ori vrei sa ti se actualizeze informatia, ma gandesc.
problema este pt o colega ca a dat-o azi la fizica si nu stie sa o faca .sunt in clasa a11a .ea nu are cont pe stiintaazi de aia am postat eu problema ,pt ca m-a intrebat si nu am stiut sa o fac .
[/quote]
Citat din: Electron din Martie 04, 2009, 09:07:18 PM
laurentiu, ai idee care e principiul de functionare al radarului?

e-
sincer sa fiu nu :(

HarapAlb

Radarul emite impulsuri catre tinta si apoi le receptioneaza, in functie de distanta le primeste mai repede sau mai tarziu. Frecventa cred ca se refera la frecveta de receptie/detectare a impulsurilor, care e functie de distanta  ;)

Adi

HarapAlb, adica zici ca se refera la durata intre emisie si receptie? Asta este functie de distanta, da. Dar nu este o frecventa. Frecventa poate fi doar la emisie. Si aceeasi la receptie, daca obiectul nu se misca si deci nu apare efectul Doppler.

Laurentiu, sa isi faca si ea cont pe Stiinta Azi si tu invata cum functioneaza radarul. E foarte interesant si te lovesti de el in viata de zi cu zi, pe strada. :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

HarapAlb

Cred ca e vorba de frecventa de receptie a impulsurilor, nu de frecventa (lungimea de unda) a impulsului.

paul

Pentru ca problema este "urgenta", intervin si eu cu cateva precizari: cu toate ca la prima vedere enuntul pare ambiguu sau incomplet, de data asta aparentele inseala.Radarul destinat determinarii vitezei se bazeaza pe efectul Doppler, dar cel destinat determinarii pozitiei unei "tinte" este similar "ecoului".Daca emitem un semnal sonor scurt spre un perete ce reflecta sunetul, vom primi un "raspuns" dupa un interval de timp mai mare sau mai mic, functie de distanta de la punctul de emisie pana la perete. Pentru a "auzi" ecoul, durata impulsului sonor trebuie sa fie mai scurta decat timpul de propagare a sunetului de la sursa la perete si inapoi.Daca impulsurile sonore se repeta regulat, trebuie sa avem grija ca aceste impulsuri sa nu fie "prea dese", adica sa stim cu certitudine ca un anumit "ecou" corespunde unui anumit impuls, in caz contrar ne vom lovi de o mare incertitudine.Cu aceste precizari sper ca problema sa para mai clara.

Adi

Citat din: HarapAlb din Martie 04, 2009, 09:28:10 PM
Cred ca e vorba de frecventa de receptie a impulsurilor, nu de frecventa (lungimea de unda) a impulsului.

Chiar si asta, frecventa de receptie este egala cu frecventa de emisie si asta aparatul decide la ce frecventa emite semnale. Timpul dupa care revin este data de distanta dar aia nu este o frecventa. Terminologia este gresita in problema, daca este cum zici tu.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

Adi

Paul, deci tu zici ca durata dus intors a a ecolului este valoarea maxima a frecventei de emisie. Da, e o idee buna. Dar ce te faci cu distanta care nu e fixa, ci variaza de la 100 de metri la 100 de km? Atunci ti-ar varia si frecventa maxima.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

paul

CitatPaul, deci tu zici ca durata dus intors a a ecolului este valoarea maxima a frecventei de emisie. Da, e o idee buna. Dar ce te faci cu distanta care nu e fixa, ci variaza de la 100 de metri la 100 de km? Atunci ti-ar varia si frecventa maxima.
Distanta minima determina durata impulsului, daca impulsul emis este prea lung, ecoul va veni inainte ca sa inceteze emisia, iar radarele ce functionau pe principiul "emite iar apoi asculta" ar avea grave erori.
Distanta maxima determina "cadenta" impulsurilor la emisie, cu alte cuvinte sa nu se emita un nou impuls pana ce n-a sosit ecoul de la cel precedent. Din aceste doua conditii cred ca se poate gasi solutia ceruta.

Adi

Aha, acestea sunt noi informatii, ce nu erau in problema. Deci radarul cand emite nu asculta si cand asculta nu emite. E bine de stiut. Da, cum informatiile astea, se poate rezolva.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

paul

CitatDa, cum informatiile astea, se poate rezolva.
Ce zici , Laurentiu, acum e clar ?

laurentiu

da am inteles cum vine

paul

#14
Citatda am inteles cum vine
Hai sa-i facem si pe altii sa inteleaga.
1.Radarul emite un impuls de durata t1, iar la momentul t=t1 isi inceteaza emisia.
2.Receptioneaza primele fronturi de unda ale semnalului reflectat la momentul t=t2.
3.Asteapta un timp t1, ca sa receptioneze si ultimele fronturi de unda ale semnalului reflectat.
4.Emite dn nou un impuls de durata t1 , la fel ca la pct.1 reluandu-se ciclul.
Acum, poate ca va veni cineva si cu rezolvarea propriu-zisa.