Ştiinţă şi tehnologie. Noutăţi, dezbateri pe subiecte ştiinţifice de actualitate > Popularizarea ştiinţei

Prezentari de stiinta in licee

<< < (2/3) > >>

tatule_m:
ma interesa si inceperea  unui concurs de mate si fizica(si nu numai) intre licee si scoli generale....am scris cateva mail-uri la minister cat timp am fost aici in State dar nu am primit nici un raspuns...poate voi avea mai mult noroc cand ajung acasa in Romania....trebuie sa trezim interesul pentru stiinta in toate domeniile si acestia ar fi niste pasi de inceput foarte folositori....

Adi:
Salut! Idee frumoasa, in ce ar fi aceste concursuri propuse de tine diferite de olimpiadele deja existente? Ar fi axate pe concurenta locala intre echipe de liceeni, ar fi mai mult de intelegerea conceptelor si cultura generala stiintifica si tehnologie moderna in loc de rezolvare de probleme, sau cum?

In general, orice antreneaza liceenii sa participe activ este minunat.

Primul pas este a se tine la curent cu stirile stiintifice. Deja un portal in acest sens a fost lansat, cu stiri din stiinta si tehnologie, cu podcast si cu tot mai multi contribuitori. Lucram la versiuni noi. Eu particip acolo cu stiri din fizica particulelor, pe care le publicam si pe fizicaparticulelor.ro. De asemenea stiinta.info au link catre acest forum.

tatule_m:
pai ma gandeam la ceva 1-1....adica liceu contra liceu....un fel de cupa a liceelor...sa se faca echipe pe fiecare liceu compuse din cate 5 oameni....si sa existe mai multe probe(am ceva in minte dar trebuie aprofundat)....finalistele vor primi premii de la sponsori.....

Adi:
Suna bine! O asemenea activitate cere multa organizare, de la detaliile tehnice precum sala inchiriata sau rezervata la liceu, profesori (sau alti voluntari) corectori, judecatori, publicitate, conceput de subiecte, recrutat elevi, cautat sponsori ... Ai gandit detaliile acestea? In ce oras ai incepe proiectul pilot? Cand ar fi asta? Cand ai organiza urmatorul? Cati sunteti care ar vrea sa faca asta? :)

Cu motivatie si o buna organizare si planificare, se pot face multe frumoase. Entuziasmul si puterea de a crea in tineri este:).

tatule_m:
dap le-am gandit.....am prieteni in fiecare liceu in Brasov(caci aici vreau sa incep concursul)....cunosc o gramada de profesori si am ceva colegi de facultate care predau in acest moment in diverse scoli si licee in Brasov....am 2 prieteni care lucra la in pubilitate si un redactor la un radio din Brasov....un foarte bun prieten are o firma ce se ocupa de realizare de Site-uri si are o experienta destul de bogata.....si cunoaste f multa lume.....de juriu si de recrutare de elevi sau studenti nu se pune problema .... sponsori sper sa pot aduce cu ajutorul  cunostintelor ca altcumva nu merge....sa vedem ce-o iesi....

Navigare

[0] Indexul de Mesaje

[#] Pagina următoare

[*] Pagina precedentă

Du-te la versiunea completă