Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Prezentari de stiinta in licee

Creat de Adi, Noiembrie 19, 2007, 09:00:53 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Adi

Ce parere aveti despre prezentari despre stiinta in licee? Acum in decembrie voi tine cateva prezentari de introducere in fizica particulelor la cateva licee din tara. Ideea a fost preluata de la initiativa de acum cativa ani a dl. Cristinel Diaconu. Dumnealui s-a inspirat de la francezi, care au seria de prezentari Nepal, cu un site bine pus la punct, cu prezentari powerpoint si text de explicatii ale slide-urilor, astfel incat profesori pot intelege prezentarea si oferi ei la clasele lor, sau oameni de stiinta nu trebuie sa petreaca timp sa pregateasca prezentarile, ci ar lua deja ppt-urile facute, ar citi textul cu explicatii pentru a si-l reimprospata in minte si apoi, ar merge in licee.

Credeti ca ar trebui facuta o astfel de actiune in Romania?
Ati fi dispusi sa participati la ea, in domeniul vostrul de lucru?


Ce alte sugestii aveti pentru trezirea si mai mult a interesului liceenilor pt stiinta?

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

Sunt in clasa a X a in Colegiul National Matei Basarab din Bucuresti ,si astazi in liceul meu a fost invitat directorul revistei Stiinta si Tehnica de catre doamna mea profesoara de fizica sa ne vorbeasca despre Stephan Hawking si de ::) Isaac Newton.In mare parte a fost destul de interesant datorita faptului ca domnul Roman stie cum sa atraga copii chiar daca fizica este o materie cu care nu multi isi bat capul.

Adi

Excelenta initiativa! Ar fi minunat daca mai multe din acestea s-ar face. Si daca s-ar stii ce si unde se fac. Astfel s-ar pune in contact licee ce vor sa primeasca prezentatori si prezentatorii. Liceele ar putea vedea ca alte licee fac si ar face si ele. Apoi s-ar putea disuta pe forum pe tema prezentarii, cu intrebari si raspunsuri. As dori si eu sa tin o prezentare la liceul tau in decembrie. Sa ne mai anunti de alte prezentari de acest gen!

Mersi mult,
Adi
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

dragoooon75

cred ca mam inselat in legatura cu numele:D
te primim pe la noi in vizita ,nu de alta da poate mai invatam si noi ceva

tatule_m

aceste prezentari sunt f f f f folositoare.....caci trebuie sa recunoastem ca in Romania avem copii foarte inteligenti.....desi se intampla ca, cateodata sa nu existe un interes prea mare pentru ca nu s-a pus punctul pe i-ul care trebuie....si in plus fizica particulelor cu conexiunile ei reprezinta un domeniu foarte vast si interesant....pun pariu ca vizitele si prezentarile in licee ar fi primite cu f mare caldura si interes....

tatule_m

ma interesa si inceperea  unui concurs de mate si fizica(si nu numai) intre licee si scoli generale....am scris cateva mail-uri la minister cat timp am fost aici in State dar nu am primit nici un raspuns...poate voi avea mai mult noroc cand ajung acasa in Romania....trebuie sa trezim interesul pentru stiinta in toate domeniile si acestia ar fi niste pasi de inceput foarte folositori....

Adi

Salut! Idee frumoasa, in ce ar fi aceste concursuri propuse de tine diferite de olimpiadele deja existente? Ar fi axate pe concurenta locala intre echipe de liceeni, ar fi mai mult de intelegerea conceptelor si cultura generala stiintifica si tehnologie moderna in loc de rezolvare de probleme, sau cum?

In general, orice antreneaza liceenii sa participe activ este minunat.

Primul pas este a se tine la curent cu stirile stiintifice. Deja un portal in acest sens a fost lansat, cu stiri din stiinta si tehnologie, cu podcast si cu tot mai multi contribuitori. Lucram la versiuni noi. Eu particip acolo cu stiri din fizica particulelor, pe care le publicam si pe fizicaparticulelor.ro. De asemenea stiinta.info au link catre acest forum.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

pai ma gandeam la ceva 1-1....adica liceu contra liceu....un fel de cupa a liceelor...sa se faca echipe pe fiecare liceu compuse din cate 5 oameni....si sa existe mai multe probe(am ceva in minte dar trebuie aprofundat)....finalistele vor primi premii de la sponsori.....

Adi

Suna bine! O asemenea activitate cere multa organizare, de la detaliile tehnice precum sala inchiriata sau rezervata la liceu, profesori (sau alti voluntari) corectori, judecatori, publicitate, conceput de subiecte, recrutat elevi, cautat sponsori ... Ai gandit detaliile acestea? In ce oras ai incepe proiectul pilot? Cand ar fi asta? Cand ai organiza urmatorul? Cati sunteti care ar vrea sa faca asta? :)

Cu motivatie si o buna organizare si planificare, se pot face multe frumoase. Entuziasmul si puterea de a crea in tineri este:).

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

dap le-am gandit.....am prieteni in fiecare liceu in Brasov(caci aici vreau sa incep concursul)....cunosc o gramada de profesori si am ceva colegi de facultate care predau in acest moment in diverse scoli si licee in Brasov....am 2 prieteni care lucra la in pubilitate si un redactor la un radio din Brasov....un foarte bun prieten are o firma ce se ocupa de realizare de Site-uri si are o experienta destul de bogata.....si cunoaste f multa lume.....de juriu si de recrutare de elevi sau studenti nu se pune problema .... sponsori sper sa pot aduce cu ajutorul  cunostintelor ca altcumva nu merge....sa vedem ce-o iesi....

Adi

Wow! Suna foarte bine. Incearca si daca putem ajuta cu ceva, poate contribuim si noi. Cum ai contacte la liceu, la radio, la firme, poti si vrei sa contribui la a promova stiinta.info si fizicaparticulelor.ro la licee si public in Brasov? Mai ales pregatim un podcast cu stiri din fizica particulelor si stiinta (stiri pe muzica), ar fi interesat radioul din Brasov sa il preia? Noi il oferim gratuit si incepem la un radio online mixcraiova.ro. Sau a da cate o stire din cand in cand si a incuraja ascultatorii sa intre pe stiinta.info?

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

tatule_m

azi o sa vb cu tipa de la radio sa vedem ce imi poate spune....si in legatura cu promovarea fizicaparticulelor.ro si stiinta.info o sa fac asta sigur cand ajung acasa...hai ca vad chiar acum ce pot sa rezolv....:D

Adi

Multumim mult. O sa pregatim si noi un mesaj ce poate fi trimis spre promovare, o brosurica sau un poster. In mare, traducem articole din revistele americane Symmetry si Elementaire, am tradus site-ul Particle Adventure ce este gasit la fizicaparticulelor.ro precum o Vizita Ghidata (pentru cei ce vor sa citeasca cateva pagini si sa aiba un prim contact cu fizica particulelor), oferim o lista de romani in fizica particulelor la lista de linkuri recomandate, preluam stiri din fizica particulelor prin RSS, avem stiri din fizica particulelor traduse sau adaptate in romana, avem un forum tot mai activ, pregatim un podcast cu stiri pe muzica ce poate fi ascultat de pe site sau de la unele radiouri online si asa mai departe. Proiectul creste tot mai mult. La fel cu stiinta.info.

Avem nevoie de voluntari de liceu pentru a traduce articole! Sper sa vina cat mai multe contributii si de la Brasov! Multumesc mult! :)
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

sooperdooper

V-ati imaginat vreodata ca salvati lumea impreuna cu ordinul cavalerilor Jedi, sau ca aveti un prieten de nadejde precum R2D2 si v-ati intrebat cum au aparut si s-au dezvoltat robotii, ce anume a stat la baza acestor lucruri incredibile, care acum ne inconjoara la fiecare pas devenind uneori indispensabile?

Raspunsul la aceste intrebari precum si multe altele, il puteti gasi acum pe Robotica - Inteligenta Artificiala ,http://www.robotica.as.ro, site romanesc de robotica, inteligenta artificiala.Noutati din robotica, articole roboti industriali, roboti medicali si roboti militari .

Articolele traduse din diferite reviste straine va tin la curent cu ultimele stiri, in plus, cursul de robotica generala si roboti industriali va prezinta conceptele fundamentale din robotica si inteligenta artificiala. Tehnologia din spatele acelor sisteme mecanice complexe, numite roboti, devenind acum o joaca de copii.

Daca vreti sa evadati din cotidian si sa patrundeti intr-o lume cu totul noua, unde filmele science-fiction devin realitate,nu mai ezitati si vizitati-ne la adresa http://www.robotica.as.ro

Adi

Excelenta initiativa pentru site-ul de robotica! Te incurajez sa faci si cateva prezentari in scoli, cu niste filmulete, cu o prezentare powerpoint cu multe poze si sa mergi mai ales la generala sau la clasele mici de liceu. Este atunci ca se formeaza pasiuni pentru stiinta sau pentru un anumit domeniu al ei. Si scopul este tocmai de a trezi acest interes. O data trezit, au trezit pentru a face ceea ce facem noi, sau ceea ce faci tu.

Plus da bine si la CV si te antrenezi si mai mult in vorbitul in public si prezentarea cuvintelor pe inteles simplu ...

Iti urez mult succes in toate! Ai o rubrica si Robotica in Romania?

Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro