Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Lb. Engleza

Creat de ibagus, Martie 01, 2009, 02:06:37 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

ibagus

 Am oservat si eu, ca fara engleza nu mai faci nimic.Incepand din clasa a5-a pana in a 8-a nu am facut deloc , normal ca ma bucuram.Am inceput liceul primul an l-am trecut cu 8 si anu asta cred ca tot atat o sa imi iasa, dar eu sunt la real si e profa mai ingaduitoare.Chiar daca n o sa se mai dea Bacu la engleza eu tot as vrea sa o invat. Stie cineva o metoda , nu rapida, da buna ? Eu am cate ceva da nu sunt cap la cap... !!!Nu vreau meditatie !!! (ca nu fac nimic)

Adi

Da, metoda este simpla. Trebuie sa asculti la tv si radio (banuiesc ca o faci deja de mic, ascultand filme). Apoi trebuie sa citesti (sa iei dictionarul in mana - acum ai si online, gratuit, la dictionary.com, si sa traduci tot ce nu stii, cu rabdare, ia timp, dar e eficienta. Asa am invatat eu germana in doar doi ani de liceu, de exemplu. Bine, asa invatasem inainte franceza si engleza). Apoi trebuie sa scrii si cineva sa iti corecteza. Sa scrii stiri, sa scrii eseuri.

De exemplu, poti sa inveti traducand texte de engleza la Stiinta Azi, noi le corectam pentru tine. Poti incerca si sa scrii stiri de stiinta in engleza, noi tot asa ti le vom corecta. In limita timpului liber.

In ce clasa esti?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

particula

Buna!Cred ce este in clasa a X-a.Am dreptate?

Adi

Oricum, in orice clasa ar fi, tot aceeasi strategie este, cea amintita mai sus de mine.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

ibagus

 Dap a 10:D problema mea este gramatica ,timpuri etc. ca asa cuv. pot sa invat, da imi e greu cu gramatica : :'(((

Adi

Gramatica se invata prin rezolvarea de exercitii si scris de eseuri pe care sa ti le corecteze cineva care stie.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

particula

Din ce oras esti?ibagus

ibagus


cammy

Ibagus...as putea sa te ajut cu lb engleza daca doresti. Cred ca asta iubesc sa fac cel mai mult si asa invat si eu pe parcurs. Pentru gramatica iti recomand fie o carte cu exercitii pe care dupa ce le faci te poti si verifica fie teste online. Ti-as da si un link dar nu stiu care este nivelul tau actual ;)



ibagus

Adevarul ca sunt cam paralel sa zic clasa a -7-a :D :(

ibagus

Daca ai putea....orice ajutor e bine venit!

graethel

buna. Ibagus!

Sfatul meu e sa nu te axezi doar pe exercitii, ci sa citesti cat poti de mult in engleza, stiri carti orice. La mine asta e cea mai buna metoda, pentru ca atunci cand vorbesti intr-o limba nu stai sa analizezi mecanic gramatica, ci structurile se imprima in memorie si le folosesti din reflex. Dar e bine sa faci exercitii pentru a pricepe logica din spatele gramticii. Iti doresc succes

b12mihai

Ibagus, si trebuie sa stii cat de cat engleza, nu poti spune ca nu stii deloc. Incearca sa mai comunici cu cei care stiu. Chiar daca nu iti iese. Incearca. Si receptorul sa te corecteze la fiecare pas. Asta incerc eu cu franceza dar nu prea am cu cine si atunci mi-am zis ca ma apuc de citit in franceza...

De gramatica iti zic eu ca dupa ce parcurgi intreaga carte de teorie si exercitii ti se ia  ;) Dar te ajuta enorm!!

Tu, in schimb, trebuie sa iti pui la punct un vocabular elementar. Si sa continui sa ti-l imbogatesti zi de zi...Asta se face cum ti-a zis Adi: citind, ascultand si folosind dictionarul, pentru cuvinte necunoscute (chiar daca o sa il invarti de mai multe ori).

Good luck, man! Have fun studying this "international" language  ;D .
Fiecare are scopul lui in lumea asta nebuna.

Adi

Da, asa zic si eu. Citeste stiri de pe net in engleza, citeste carti in engleza, asculta pe net radio in engleza, asa iti fixezi limba ... Si engleza e esentiala, cine nu stie engleza are un mare handicap.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

cammy

Mihai, invatam franceza impreuna.. si eu am un mare deficit aici ;D