Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cat de clare va sunt imaginile mentale cand va ganditi la cineva (sau la ceva)?

Creat de tazilanigram, Februarie 27, 2009, 04:42:52 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Cat de clar va puteti imagina un peisaj cunoscut sau o persoana?

Doar stiu ca ma gandesc, fara sa am o imagine vizuala
1 (9.1%)
Imagine vizuala foarte neclara si care dureaza foarte putin timp
1 (9.1%)
Imagine vizuala stabila, dar fara culori
0 (0%)
Imagine mentala colorata (ca si o poza color)
5 (45.5%)
Clara ca si realitatea (3D, culori, miscare, etc)
4 (36.4%)

Numărul total de membrii care au votat: 1

tazilanigram

Salut.
Din cate m-am informat, capacitatea de a face imagini mentale difera de la om. La o extrema sunt oameni care nu pot deloc sa aiba o imagine vizuala in minte (cum sunt si eu  :) ) si la cealalta extrema sunt persoane care pot inchide ochii si pot sa aiba experienta unei imagini mentale clara ca si realitatea.
Sa zicem ca inchideti ochii si incercati sa va imaginati cat de clar puteti ceva foarte cunoscut (o persoana cunoscuta sau un peisaj familiar). Va rog apoi sa raspundeti la poll si sa scrieti aici cat mai multe despre cat de mult sau putin puteti acest lucru.

De asemenea, v-as ruga sa imi raspundeti si cat de utila va este aceasta capacitate, la locul de munca, in viata de zi cu zi.
Multumesc.

Ca o curiozitate, s-a gasit experimental o metoda de a masura obiectiv aceasta capacitate: adica s-a gasit o corelatie intre activitatea din cortexul vizual si raspunsurile la un chestionar similar cu cel de mai
sus.
Puteti gasi mai multe in acest studiu: "Vividness of mental imagery: Individual variability can be measured objectively", Cui, X., Jeter, C.B., Yang, D., Montague, P.R.,& Eagleman, D.M. (2007) si il puteti descarca in format PDF.

Adi

Din cate inteleg eu, statistic vorbind, femeile retin mai multe detalii si barbatii retin mai multe aspecte despre aranjarea in spatiu. Asta vine din evolutia speciei umane. Nu cred ca face vreo diferenta asta la locul de munca, poate doar daca esti fotoshopist profesionist si iti vine noaptea in somn ideea ca mai trebuie retusat nu stiu ce obraz al unui fotomodel.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

DJAnoniM

Depinde ... banuiesc ca femeile sunt mai atente la detalii decat noi barbatii si probabil deasta retin mai bine imagini , aranjamente etc.

@ Adi - Nu cred ca face vreo diferenta asta la locul de munca, poate doar daca esti fotoshopist profesionist si iti vine noaptea in somn ideea ca mai trebuie retusat nu stiu ce obraz al unui fotomodel.

Asta e tare ... zici tu ... am cunoscut pictor care se trezea noaptea din somn , brusc si picta , ca ii venise nu stiu ce idee si nu putea dormi din cauza asta ... ( Munca obsesiva )

Eu sunt de parere ca imaginile mentale variaza de la persoana la persoana indiferent de sex . Tin sa cred ca tine totul de atentia cu care privim o persoana ( in cazul nostru ) . E ca si cum ai vedea o masina de sute de mii de euro , frumoasa tare si ti se intipareste in memorie , imaginea vizuala ...