Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fenomenul Grigore Nica

Creat de RaduH, Februarie 27, 2009, 05:57:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

#30

Sper ca sunteti de acord ca si rola actioneaza asupra inelului superior nu numai inelul superior asupra rolei .
Sa neglijam deocamdata greutatea .

Cum sa va mai explic ?
Ati vazut si mecanismul echivalent .

Stilicho

#31
CitatSper ca sunteti de acord ca si rola actioneaza asupra inelului superior nu numai inelul superior asupra rolei
Sunt convins că toate piesele interacţionează între ele prin apăsari, tensiuni, frecări, etc. Dar oricum ar acţiona ele, rezultanta pe verticală tot ar fi îndreptată în jos. (punem la socoteala si greutatea, normal)

CitatSa neglijam deocamdata greutatea .
Nu există aşa ceva !!!

Cum am spus si post-ul trecut, incearca sa desenezi DOAR corpul pe care actionează forţele centrifuge.

RaduH

De acord .
Atunci se anuleaza intre ele dar fortele centrifuge n-or sa mai creeze nici un fel de efect .
Teoria mea este ca Fv si -Fv or sa intinda piesa botezata inel inferior rotitor in timp ce Rv o sa tinda sa ridice sistemul .

RaduH

Da am analizat mai bine .
Singurul efect al fortelor centrifugale e acela ca intind piesa aia centrala .
Cu adevarat fortele pe verticala se anuleaza reciproc .
Deci Grigore Nica nu avea cum sa inventeze nimica !
Daca nu e asa sa vina si sa explice .

Stilicho

#34
Iată un alt constructor de OZN-uri şi rachete, de aici de la noi, de pe plaiuri mioritice.

http://www.libertatea.ro/stire/a-trimis-o-racheta-in-cosmos-218526.html
CitatFiind o legendă în domeniul fizicii fluidelor, profesorul Constantin Bursuc a inventat un motor care a trimis o rachetă românească în cosmos. Evenimentul s-a petrecut în poligonul militar de la Orăştie, în 1993.
Aflu cu surprindere că din oraşul meu, acuma 16 ani, a fost trimisă o rachetă în cosmos de către MAPN.  ;D



Electron

#35
Citat din: RaduH din Martie 03, 2009, 07:08:51 AM
Da am analizat mai bine .
Singurul efect al fortelor centrifugale e acela ca intind piesa aia centrala .
Nu chiar. Se pare ca te-ai oprit cu analiza cam repede. Nu ca ar fi important, oricum de zburat nu zboara "inventia".

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatNu chiar. Se pare ca te-ai oprit cu analiza cam repede. Nu ca ar fi important, oricum de zburat nu zboara "inventia".
Nu inteleg . Nu vreau sa "zboare" e suficient si sa tinda sa se ridice dar se pare ca incearca s-o faca tragandu-se de par . Daca sunteti de alta parere luminati si un biet nevoias .

Electron

Citat din: RaduH din Martie 03, 2009, 04:16:45 PM
CitatNu chiar. Se pare ca te-ai oprit cu analiza cam repede. Nu ca ar fi important, oricum de zburat nu zboara "inventia".
Nu inteleg .
Ai afirmat ca in urma analizei tale, singurul efect ar fi "intinderea" piesei centrale. Eu iti spun ca nu e adevarat, dar ca nu e important, pentru ca efectul pe care l-ai scapat nu tinde sa ridice nimic din sistem, fapt clar inca de la inceput.

Daca ar avea vreo tendinta sa ridice ceva din sistem, teoretic prin marirea turatiei putem invinge orice forta de greutate si ar "zbura" magaoaia.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

#38

Am mai incercat da nu garantez ca e bine .
Si eu tind sa cred ca si dvs .
Mi-am incalcit mintea deja in reactiuni .
CitatDaca ar avea vreo tendinta sa ridice ceva din sistem, teoretic prin marirea turatiei putem invinge orice forta de greutate si ar "zbura" magaoaia.
Pai chiar d-aia voiam sa vad cum de o fost bagat in seama asa de tare Nica asta .

RaduH

#39
Citatteoretic prin marirea turatiei putem invinge orice forta de greutate si ar "zbura" magaoaia.
Tin sa observati ca piesa pe care am denumit-o inelul superior este pe verticala si in sus practic nerezemata altfel decat prin propria greutate .V-am cerut sa renuntam pentru simplificare la actiunea campului gravitational .
Daca va cer sa renuntati si la inertie cred ca trebuie sa gandim altfel actiunile si reactiunile .


Daca si de aceasta data ma razgandesc sau ma contraziceti pertinent renunt si ma declar frapat ca Nica o reusit sa prosteasca presa si chiar o institutie europeana .
CitatInginerul Nica a gandit si a proiectat un model de farfurie zburatoare care ar putea ajuta foarte mult omenirea in viitor. Oficiul European al Brevetelor i-a comunicat in scris autorului ca nu a gasit nimic similar in lume.
Nu stiu daca oficiul asta a comunicat si ca ar considera posibila inventia lui .

Electron

Citat din: RaduH din Martie 03, 2009, 07:28:26 PM
Tin sa observati ca piesa pe care am denumit-o inelul superior este pe verticala si in sus practic nerezemata altfel decat prin propria greutate .
Fals.

CitatV-am cerut sa renuntam pentru simplificare la actiunea campului gravitational .
Este irelevant pentru rezultat daca te uiti la acest sistem pe Pamant sau in spatiu unde sa neglijam forta de greutate.

CitatDaca va cer sa renuntati si la inertie cred ca trebuie sa gandim altfel actiunile si reactiunile .
Daca renuntam la inertie, trebuie sa renuntam la legea a doua a dinamicii si atunci nu mai vorbim de Universul nostru, ci de niste inventii pur fictive fara relevanta in realitate.

Citat...ma declar frapat ca Nica o reusit sa prosteasca presa si chiar o institutie europeana .
Ce institutie europeana a reusit sa prosteasca domnul Nica? Daca te referi la Oficiul European al Brevetelor, cu ce a prostit aceasta institutie?

PS: Te rog evita sa mai incepi fraze si mesaje cu cuvantul "deci".

e-

Don't believe everything you think.

RaduH

#41
CitatTin sa observati ca piesa pe care am denumit-o inelul superior este pe verticala si in sus practic nerezemata altfel decat prin propria greutate .
Fals.
Pai eu asa am desenat ca sa nu fie rezemata . Daca neglijam greutatea .
Parca principiul actiunii si reactiunii se refera la echilibru ori putem considera actiunea fortei centrifuge ca un factor de dezechilibru .
Nu vad pur si simplu reactiunea la forta Fc*cos(tetta).
Am pus-o de doua ori pe desen pentru ca daca ii faceam proiectia pe verticala acolo unde actioneaza nu se mai vedea nimica .
CitatCe institutie europeana a reusit sa prosteasca domnul Nica? Daca te referi la Oficiul European al Brevetelor, cu ce a prostit aceasta institutie?
Pai se pare ca are un raspuns scris de la aceasta institutie . Dupa "Adevarul" parca .
Se ocupa aceasta institutie sa certifice numai originalitatea ?
CitatDaca renuntam la inertie, trebuie sa renuntam la legea a doua a dinamicii si atunci nu mai vorbim de Universul nostru, ci de niste inventii pur fictive fara relevanta in realitate.
Am cerut asta pentru simplificarea analizei . Voiam sa spun ca neavand rezemare nu am avea reactiune . Sau macar reactiune datorata inertiei posibil mai mica decat actiunea .

RaduH

CitatTin sa observati ca piesa pe care am denumit-o inelul superior este pe verticala si in sus practic nerezemata altfel decat prin propria greutate .
Fals.
Totusi ce naiba gresesc unde e rezemata ?

Electron

Citat din: RaduH din Martie 03, 2009, 09:02:41 PM
Pai eu asa am desenat ca sa nu fie rezemata .
Atata ca nu ai reusit.

Citat[...] putem considera actiunea fortei centrifuge ca un factor de dezechilibru .
Fals.

CitatSe ocupa aceasta institutie sa certifice numai originalitatea ?
Ar trebui sa verifici prerogativele institutiilor care se ocupa de certificarea brevetelor. M-ar mira sa fie treaba lor sa educe populatia. Pentru asta sunt destule scoli. ;)

CitatVoiam sa spun ca neavand rezemare nu am avea reactiune .
Ce anume numesti tu "rezemare" ? Din faptul ca neglijam complet greutatea rezulta ca te referi la "contact", altfel te contrazici singur. Iar daca nu avem contact, nu avem nici actiune nici reactiune, nici sistem. Vorbesti mai nou de piese izolate? ???

Citat[...] reactiune datorata inertiei [...]
Despre ce "reactiune datorata inertiei" vorbesti?

PS:
Citat din: RaduH din Martie 03, 2009, 09:15:42 PM
Totusi ce naiba [...]
Ai grija la limbaj. Aici nu esti in codru.

e-
Don't believe everything you think.

Stilicho

#44
Citat
CitatDaca renuntam la inertie, trebuie sa renuntam la legea a doua a dinamicii si atunci nu mai vorbim de Universul nostru, ci de niste inventii pur fictive fara relevanta in realitate.
Am cerut asta pentru simplificarea analizei . Voiam sa spun ca neavand rezemare nu am avea reactiune . Sau macar reactiune datorata inertiei posibil mai mica decat actiunea .
CitatDaca va cer sa renuntati si la inertie cred ca trebuie sa gandim altfel actiunile si reactiunile.
Radu, te rog, pe viitor nu mai spune niciodată ca vrei să renunţi la o forţă sau alta, aşa ca să simplifici lucrurile. Eliminând factori importanţi aşa aiurea ajungi la rezultante aberante.
Tu zici să renunţăm la inerţie, dar chiar forţa centrifugă este de tip inerţial (sper să nu greşesc aici). Nu poţi renunţa nici la greutate deoarece tot experimentul se desfăşoară în câmp gravitaţional.

CitatDaca si de aceasta data ma razgandesc sau ma contraziceti pertinent renunt si ma declar frapat ca Nica o reusit sa prosteasca presa si chiar o institutie europeana.
Nu se pune problema dacă Nica i-a prostit sau nu. Cei de la Oficiul Brevetelor doar îţi înregistrază şi protejeaza invenţia. În nici nu caz nu se apucă să verifice daca e realizabilă sau nu. Şi nici nu-i interesează.
Şi care presă să prostească ? Căutând pe Internet primul ziar unde este pomenit este Cancan  ;D http://www.cancan.ro/2008-04-17/Un-inginer-pensionar-bucurestean-Proiecteaza-rachete-pentru-deplasari-interstelare.html apoi Adevărul http://www.adevarul.ro/articole/2005/sf-ul-ca-pasiune-grigore-nica-este-proiectant-de-ozn-uri.html. Amândoua articolele au acelaşi autor: Razvan Mateescu. Încă câteva rânduri în Magazin şi atâta.
Tot căutând am dat de Romanian UFO Network http://www.rufon.org/forum/index.php. Radu, aici cred ca ai găsi persoane cu care te-ai putea înţelege.

Nu înţeleg nimica din desenele postate de tine. Bănuiesc că sunt mai multe corpuri acolo aşa că haşurează-le diferit să se înţeleagă care-i unul şi care-i altul.
Punctul de aplicaţie al unei forţe care acţionează asupra unui corp nepunctiform este centrul de masă. Forţele desenate de tine "trag" de centrul de masa al corpului ?
Ştii ce-i ăla centru de masă ?
Corpurile cu care lucrezi tu nu sunt punctiforme să poţi zice ca egalezi forţele după două axe şi ai terminat treaba. Probabil apar pe acolo nişte momente ale forţelor, mai ales daca sistemul se învârte apare un moment de inerţie ....
...vezi că ai uitat să desenezi nişte forţe, în afară de greutate.