Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Fenomenul Grigore Nica

Creat de RaduH, Februarie 27, 2009, 05:57:08 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatOricum, n-o sa-mi pierd vremea cu asemenea enormitati.
Si daca de fapt Grigore Nica e un inventator comparabil cu Coanda dar din cauza ca e roman subfinantat se pierde . Parca si Tesla vorbea de eter s.a.m.d. da parca el a inventat curentul alternativ .

Stilicho

#16
Citat
CitatForţa centrifugă stiu ce este şi cum este definită, dar de forţa axială nu am auzit.
RaduH, te rog să-mi explici ce întelegi prin "fortă axială". Eventual poţi să o defineşti.
Deci rezulta din actiunea indirecta a fortelor centrifuge .

Adică Forţa Axială verticală este un fel de rezultanta a forţelor centrifuge orizontale care le văd desenate pe schemă ???
Poti veni cu o formulă ? Ca daca nu vad si ceva calcule nu are lost sa mai vorbim.

CitatParca si Tesla vorbea de eter s.a.m.d. da parca el a inventat curentul alternativ .
Nici gând să-i contest meritele lui Tesla, dar vorbea şi multe prostii. Spre sfârşitul vieţii vorbea cu extratereştrii sau ceva de genu ...

Electron

Citat din: RaduH din Februarie 28, 2009, 09:42:54 AM
Si daca de fapt Grigore Nica e un inventator comparabil cu Coanda dar din cauza ca e roman subfinantat se pierde .
Nivelul deplorabil de cunonstinte de mecanica al lui Grigore Nica este o rusine pentru tagma inginerilor, iar daca are si diploma de inginer, este o rusine pentru institutia care i-a acordat-o. Acest lucru din pacate nu se poate remedia oricata finantare ar avea Grigore Nica. E nevoie nu de fonduri, ci de o re-educare in domeniu. Nivelul de cunostinte aratat pe paginile de internet aduse de tine nu depasesc nici macar clasa a 6-a la fizica.

CitatParca si Tesla vorbea de eter s.a.m.d. da parca el a inventat curentul alternativ .
Asta demonstreaza cu prisosinta ca apelul la autoritate e o grava eroare de logica. Realizarile lui Tesla in domeniul curentului alternativ nu implica faptul ca tot ce a spus despre alte domenii are aceeasi valoare.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

CitatAdică Forţa Axială verticală este un fel de rezultanta a forţelor centrifuge orizontale care le văd desenate pe schemă Huh
Poti veni cu o formulă ? Ca daca nu vad si ceva calcule nu are lost sa mai vorbim.
In curand .

Stilicho

Citat
CitatAdică Forţa Axială verticală este un fel de rezultanta a forţelor centrifuge orizontale care le văd desenate pe schemă.
Poti veni cu o formulă ? Ca daca nu vad si ceva calcule nu are lost sa mai vorbim.
In curand .
Aştept.

Sunt şi eu de parerea lui Electron, dar am ales să-ţi ascult teoria.

Am mai cautat pe net date despre Grigore Nica. Am gasit o carte de-a lui " Dezlegarea misterelor Luminii"
CitatAceastă carte, vă propune o «călătorie » în Univers şi în structura Pământului, unde veţi găsi în premieră şi câteva «Comunicări» din care veţi putea afla printre altele că; « In Univers, materia este grupată artificial în Cicluri Existenţiale şi - curge continuu -dintr-o Galaxie în alta, transformându-se mereu din materie în energie luminoasă şi invers. Materia trece ciclic prin centrele fixe (găuri negre) a câte nouă galaxii situate pe circumferinţa unui mare cerc, galaxii grupate ca spaţii volumice toroidale şi informaţionale închise energetic, şi aflate permanent într-un echilibru perfect, deplasarea materiei >pe cale> fiind supusă unei singure Legi Universale a Ciclurilor, unite mecano-energetic şi informaţional. De asemenea Cartea, conţine şi traducerea Tăbliţelor lui Thoth Atlantul (35.000 ani vechime), ca importantă - bază de date - şi în dezlegarea unor Mistere ale Luminii ».
Dacă se ocupă cu traducere de tabliţe de-ale atlanţilor, eu zic că domnu' Nica are ceva căramizi lipsă la mansardă.


RaduH

E uite ca nu reusec sa desenez sagetute .
Oricum F(verticala)=F(centrifuga)*tg(unghiului)
la modelul cu role*numarul rolelor desi acolo e putin mai complicat
F(centrifuga)=m(masa centrifugata)*omega(viteza unghiulara)^2*r(raza)
omega=2*PI*turatia-daca nu gresesc

Adi

Radu, invata Latex si scrie aici formule in Latex. Acolo ai si sagetute.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

scuze am cam gresit un pic

CitatRadu, invata Latex si scrie aici formule in Latex. Acolo ai si sagetute.
de unde sa-l copiez ?

Stilicho

#23
Nu văd viteza unghiulară ω pe desen.
După cum ai descompus tu acolo forţele, cele de pe verticală se anulează reciproc.
Trebuia să gândeşti mai simplu, dupa axele orizontală şi verticală. Aşa centrifugele se anulează, forţa axială nu există (de fapt nici nu are de unde să existe).
Ai uitat să pui greutatea (vectorul G=mg orientat în jos) pe schemă  :). Dacă ţii cont şi de asta, tot sistemul o să o ia în jos, în nici un caz nu o să se ridice.

Adi

Citat din: RaduH din Februarie 28, 2009, 09:42:54 AM
CitatOricum, n-o sa-mi pierd vremea cu asemenea enormitati.
Si daca de fapt Grigore Nica e un inventator comparabil cu Coanda dar din cauza ca e roman subfinantat se pierde . Parca si Tesla vorbea de eter s.a.m.d. da parca el a inventat curentul alternativ .

Coanda era baiat destept. A mers in Franta si le-a testat acolo si le-a implementat acolo. Daca Nica asta era destept, nu ramanea in Romania, unde lumea crede in astrologi. Si mai ales, nu scria pe site ca el crede ca Pamantul e gol la interior.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

RaduH

#25
CitatNu văd viteza unghiulară ω pe desen.
După cum ai descompus tu acolo forţele, cele de pe verticală se anulează reciproc.
Trebuia să gândeşti mai simplu, dupa axele orizontală şi verticală. Aşa centrifugele se anulează, forţa axială nu există (de fapt nici nu are de unde să existe)
De fapt nu rola o ia in jos ci planul acela inclinat o ia in sus ca e o piesa de revolutie .
E aplicabila la penultimul desen .
CitatAi uitat să pui greutatea (vectorul G=mg orientat în jos) pe schemă  . Dacă ţii cont şi de asta, tot sistemul o să o ia în jos, în nici un caz nu o să se ridice.
Inca nu am verificat cantitativ daca rezulta suficienta forta sa ridice sistemul si daca Nica are dreptate sau nu .
Ori is eu greu de cap ori aveti voi ceva impotriva noului .

RaduH

Deocamdata voiam sa verificam doar daca nu cumva ne tragem de par sa iesim din mlastina si mi se pare ca nu .
Ca s-ar putea sa nu putem sa obtinem suficient sa ridicam o farfurie zburatoare fie . Da tot ar fi un sistem de propulsie interesant .

RaduH

CitatSi mai ales, nu scria pe site ca el crede ca Pamantul e gol la interior. 
Am citit si eu o carte despre asta si nu e total imposibil daca niste constante ar avea de fapt alte valori . Sau daca s-ar putea intalni alte densitati .
Modelul e chiar fain chiar daca probabil stim ce masa are pamantul si ca e concentrata in centru .
Nu sunt un adept al acestei teorii dar e simpatica rau . Mie mi-a placut .

RaduH

CitatDupă cum ai descompus tu acolo forţele, cele de pe verticală se anulează reciproc.
De unde rezulta asta ?

Stilicho

#29
CitatDe fapt nu rola o ia in jos ci planul acela inclinat o ia in sus ca e o piesa de revolutie .
E aplicabila la penultimul desen.
Nimica nu o ia in sus din nici un desen.
Chiar din ce ai scris tu rezulta asta.

Citat
CitatDupă cum ai descompus tu acolo forţele, cele de pe verticală se anulează reciproc.
De unde rezulta asta ?
Fiindca ai un [tex]F_V=F_c \sin (\theta )\cos (\theta )[/tex] şi în jos. Cel puţin aşa înţeleg din desen.

Pur şi simplu nu are de unde să apară forţa aia pe verticală, nu există nici o lege a fizicii de care să ştiu eu şi care sa spună asta. În nici un caz nu este o consecinţă a forţei centrifuge.
Sau s-ar putea să apară un fenomen de portanţă, ceva asemanator cu elicea unui elicopter, însă atunci se schimbă lucrurile.

Eventual fă un desen mai exact, deseneaza separat fiecare corp şi precizează pe fiecare ce forţe acţionează, că nu se înţelege nimica din desenele alea.