Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

O intrebare de...sezon

Creat de paul, Februarie 25, 2009, 05:37:00 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Stilicho

CitatVom aseza boabele de porumb pe banda, lipindu-le din doua in doua, adica una nelipita, apoi una lipita, apoi din nou una nelipita si tot asa. In mod normal gaina ar trebui sa incerce sa ciuguleasca toate boabele dar va observa ca unele nu le poate lua de pe banda. Daca dupa un numar de incercari (sau zile)  vom constata ca gaina nu se va mai osteni sa ciuguleasca boabele lipite ci doar pe cele nelipite, putem emite ipoteza ca "a invatat sa numere pana la 2".
... sau pur şi simplu îşi va forma un reflex condiţionat - ceva asemănător câinelui lui Pavlov - care poate nu are legătură cu număratul propriu-zis.

Stilicho

Ar fi interesantă o soluţie care să nu implice neapărat mâncare.

teodora85

Citat din: paul din Martie 13, 2009, 10:00:20 PM
Dupa un numar de zile suficient de mare, cand vom considera ca gaina a invatat sa ciuguleasca boabele in acest mod, vom trece la urmatoarea etapa.
Vom aseza boabele de porumb pe banda, lipindu-le din doua in doua, adica una nelipita, apoi una lipita, apoi din nou una nelipita si tot asa. In mod normal gaina ar trebui sa incerce sa ciuguleasca toate boabele dar va observa ca unele nu le poate lua de pe banda. Daca dupa un numar de incercari (sau zile)  vom constata ca gaina nu se va mai osteni sa ciuguleasca boabele lipite ci doar pe cele nelipite, putem emite ipoteza ca "a invatat sa numere pana la 2".

De ce sa emitem ipoteza asta? Poate doar s-a prins ca unde sunt mai multe boabe, nu le poate lua.

panda

Citat din: Teodora Dan din Martie 14, 2009, 01:35:55 AM
Citat din: paul din Martie 13, 2009, 10:00:20 PM
Dupa un numar de zile suficient de mare, cand vom considera ca gaina a invatat sa ciuguleasca boabele in acest mod, vom trece la urmatoarea etapa.
Vom aseza boabele de porumb pe banda, lipindu-le din doua in doua, adica una nelipita, apoi una lipita, apoi din nou una nelipita si tot asa. In mod normal gaina ar trebui sa incerce sa ciuguleasca toate boabele dar va observa ca unele nu le poate lua de pe banda. Daca dupa un numar de incercari (sau zile)  vom constata ca gaina nu se va mai osteni sa ciuguleasca boabele lipite ci doar pe cele nelipite, putem emite ipoteza ca "a invatat sa numere pana la 2".

De ce sa emitem ipoteza asta? Poate doar s-a prins ca unde sunt mai multe boabe, nu le poate lua.

Mi-ai luat vorba din gura  :D

valangjed

Nu stiu despre gaini dar diavolii tasmanieni nu stiu sa numere(uneori isi uita cate un pui in urma si daca acesta nu striga nu se intoarce sa il ia).Am vazut asta pe Animal Planet.
Filosofia este abuzarea sistematica de un limbaj creat anume cu acest scop.

paul

M-am retras un pic de pe forum, ocupat cu bandajarea ranilor pe care mi le provoaca actualul buget al cercetarii. Totusi si in aceasta perioada m-am intrebat, aproape zilnic, pana la ce numar pot numara cei ce decid in Romania soarta cercetarii.
Acum revin la problema pe care am prezentat-o mai sus.
Citat... sau pur şi simplu îşi va forma un reflex condiţionat - ceva asemănător câinelui lui Pavlov - care poate nu are legătură cu număratul propriu-zis.
Stilicho, tocmai pentru a elimina un posibil reflex conditionat, dupa ce se testeaza gaina lipind boabele din doua in doua, se va trece la lipirea pe banda a doua boabe, apoi una nelipita, si ele nu trebuie sa fie grupate, ci asezate echidistant pe banda, la o distanta rezonabila una de cealalta. Daca si acum gaina "isi va crea un reflex" in a ciuguli doar boabele nelipite,eu cred ca este un indiciu ca e in stare sa numere pana la trei. Totusi exista si o alta interpretare, poate ca are un bun simt al ritmului si o putem invata alfabetul Morse sau, de ce nu, sa danseze pe o muzica ritmata.

Adi

Da, cu bugetul cercetarii e problema grava. In timp ce vesticii dubleaza sau tripleaza bugetul cercertarii, noi il micsoram de 3-4 ori.
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro