Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Jandarmul presei de stiinta: Stiri de stiinta gresite in presa romaneasca!

Creat de Adi, Februarie 20, 2009, 10:53:59 AM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Electron

Citat din: RaduH din Martie 04, 2011, 11:12:17 AM
Oricum nu e un perpetum mobile dar isi furnizeaza singur energia si mai da si in plus.
Daca face aceste lucruri incredibile (imposibile conform primului principiu al termodinamicii) cum de nu e un "perpetuum mobile" ?

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Din cate inteleg eu nu e de acord autorul sa i se spuna asa.
Pacat ca nu merge linkul cel putin la mine.
Eu stiu de inventia asta din presa nu de pe net.
Linkul acesta e tot ce am putut sa gasesc.

Electron

Citat din: RaduH din Martie 04, 2011, 11:51:53 AM
Din cate inteleg eu nu e de acord autorul sa i se spuna asa.
Daca vrei sa privesti asta din punct de vedere stiintific, atunci un asemenea argument nu are nici o relevanta.

e-
Don't believe everything you think.

RaduH

Nu stiu Electron.
Eu nu am nimic cu bietul visator. Cu felul in care e scris articolul am avut numai treaba si de aceea e la topicul asta.
Oricum in presa era si mai si in sensul ca domnii inventatori erau cu certitudine cei care o sa ne schimbe viata. In articolul din ziar mai era prezentat un inventator care se ocupa de energie din valuri.
Jurnalistul chiar o lua de buna ca daca au brevete sunt mari inventii care or sa schimbe fata omenirii.
Ca nu se pricepe ziaristul la stiinta sau tehnica inteleg dar sa considere ca daca e brevetat e si valabil stiintific mi se pare exagerat.
Nici eu nu stiam ca nu e neaparat sa fie corect daca e brevetat sau patentat si mi se pare ca tu m-ai luminat in privinta asta aici pe forum. Dar eu nu sunt ziarist.
Intrebarea mea e la ce se pricepe de fapt unul care scrie un articol asa ?

Electron

Citat din: RaduH din Martie 05, 2011, 09:55:20 AM
Intrebarea mea e la ce se pricepe de fapt unul care scrie un articol asa ?
Se pricepe sa scrie lucruri senzationale, chiar si acolo unde nu sunt. Meseria lui e sa vanda informatie, nu sa propage informatie corecta. Din pacate, desigur.


e-
Don't believe everything you think.

RaduH

De acord dar oare sa ne resemnam ?
Uite daca facem un filmulet de pus pe youtoube putem sa atacam in masa toate filmuletele cu magnetii aia permanenti explicand ca
[tex]P=M\omega[/tex]
Nu ar fi o idee sa faca si scientia productii din acestea cu impact din acesta mare de raspandire ?
Atat in romana cat si in engleza, da la asta nu ma bag voluntar ca nici nu cred ca am voce.
Oricum o sa studiez cum se poate face un filmulet ca lumea si o sa revin.

personal:
Nu vrei daca ai timp sa mai discutam la amplificatoarele alea magnetice ca eu am ramas profund nelamurit.