Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Cum se construieste un ceas electromecanic!

Creat de vladsandu, Februarie 18, 2009, 08:32:20 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

vladsandu

Zilele aceastea mi-am propus sa construiesc un ceas putin mai deosebit. A vrea sa functioneze in sens trigonometric(invers sensului normal) si sa foloseasca un sistem electromecanic(presupun ca este cel mai simplu sistem). Daca ma puteti ajuta cu nijte scheme alea unui astfel de ceas(ma refer la cel electromecanic) raman profund recunoascator ;D. Ma puteti contacta si pe mail(vlv_sandy@yahoo.com)

Adi

Bine ai venit pe forumul nostru!

Am vazut un astfel de ceas in Statele Unite la niste prieteni ce il cumparasera de la un magazin de suveniruri. Conceptual, nu este nimic diferit la astfel de ceas. Toate rotitele se invart in sens invers fata de cel obisnuite, dar aceeasi structura conceptuala are ceasul. Nu sunt constructor de ceasuri sa stiu detalii mai multe, dar tu ai deja experienta cu constructia vreunui ceas (mecanic, electric) inainte sa contruieste unul electromecanic?
Pagina personala: http://adrianbuzatu.ro

AlexandruLazar

Caută un ceas ieftin şi prost (pentru o primă încercare cel puțin), desfă-l şi întoarce prima componentă a angrenajului ;D. E cea mai simplă soluție care-mi vine în minte pentru moment. Cu puțină fantezie, o imprimantă color şi o foarfecă poți să îi schimbi şi "fața".

vladsandu

nu am niciun fel de experienta in construirea unui ceas. am incercat sa modific angrenajului unui ceas de perete, dar nu am reusit  :(. La cel la care am incercat axul central era conceput astfel incat sa nu pot scoate nici o rotita(era nituit sau ceva de genu asta la capete). Am gasit in cartea de fizica o schema pentru un ceas mecanic cu pendul, dar imi trebuie o roata de fier cu dinti si nu cunosc niciun strungar.