Ştiri:

Vă rugăm să citiţi Regulamentul de utilizare a forumului Scientia în secţiunea intitulată "Regulamentul de utilizare a forumului. CITEŞTE-L!".

Main Menu

Teleportare, dar preziceri ? credibile sau nebune ?

Creat de RaduH, Februarie 14, 2010, 12:55:40 PM

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

RaduH

CitatIdeele lui Radu coincid ceva cu ale mele numai cand ma gandeam nu la teleportare ci la telepatie
Nu cred ca Anatol a inteles foarte bine ideea acestui topic.
Poate ca nici eu nu ma exprim suficient de coerent.
Ce incercam sa propun de fapt spre dezbatere suna cam asa:
Daca acceptam ca s-ar putea sa ne parvina informatie din sau despre viitor cata credibililitate i se mai poate aloca unei astfel de informatie din punct de vedere cauzal ?
Dupa principiul ca daca stii ca urmeaza sa se intample ceva sa-r putea sa si poti modifica la o adica ceva.
Adica ar fi vorba de nedeterminism. Conform cauzalitatii probabil ca trebuie sa cunosti foarta multa informatie viitoare ca sa incerci sa operezi modificari dorite sa zicem. Poate sa fie insa suficient sa cunosti ceva ca sa consideri ca exact din aceasta cauza e posibil sa se fi modificat. Cam asa ceva.

Anatol


Daca acceptam ca s-ar putea sa ne parvina informatie din sau despre viitor cata credibililitate i se mai poate aloca unei astfel de informatie din punct de vedere cauzal ?
Dupa principiul ca daca stii ca urmeaza sa se intample ceva sa-r putea sa si poti modifica la o adica ceva.


Este logica in ce zici, dar la tema "sar putea sa ne parvina informatie din sau despre viitor" , eu cred in niste legi, (ceia ce sustine si biblia) ca totul in lume se petrece pe niste legi.Unde biblia sustine ca nici un par din cap nu cade din alta pricina.Eu personal am coinstiintizat pe ce se bazeaza aceste legi.Telepatii converseaza,afla despre ceva,... de fapt ,conducanduse(sub constiinta lor coinstiizandule) de aceste legi, consider eu.
Cunosc si eu ca , cand sa decoperit parimise Atlanta, sau gasit acolo pietre inscriptate pe ele elecopter, submarin, si multe neclaritati stiintifice...ma abtin sa ma gandesc la asemenea lucruri.

Anatol

Tacere, nu-i dinamica (impingere) , nici la propunerele lui Radu nici la ale mele.
Cum sa-mi fac eu oare dinamica ca zece ani sa stau pe ganduri ,pe net,prin carti, sa merg pe drum si numai una sa caut, ce este natura noastra intr-o regula simpla , si as dori inca matematic sa gandesc despre aciasta?

RaduH

Daca am putea sa fim asa simplii am fi ori dumnezei ori doar foarte plictisiti.

RaduH

CitatTacere, nu-i dinamica (impingere) , nici la propunerele lui Radu nici la ale mele.
Ai dreptate asupra acestui aspect. Si eu constat aici o tehnica interesanta de folosire a tacerii.

Electron

De acord, in mod cert e vorba de o conspiratie.

e-
Don't believe everything you think.

Anatol

Autorul masinii Lamborgini zice ca noaptea prin vis vedea raspunsul la intrebarile ce il framantau ziua, dar asemenea masini paralel se construiau fara puteri paranormale. Referitor la clarviziune, gasesc pe internet ca la  studierea armei psihice, stimularea creerului de a putea gandi mai bine, sa-u ocupat Rusia, America mai intens in timpul razboiului rece, au avut si multe perderi umane.
Dar eu vreau sa spun, ca daca ma-s afla la un pas de a avea rezultate in careva lucrare stiintifica destoinica , eu mi-as vinde locuinta si asi cheltui toti banii , pentru ca natural sa fiu dinamizat.Sa mai capat in timpul cela clarviziuni , sant convins ca rezultate o sa am.
Si probabil spre aciasta si merg, fiindca nu ma lasa gandul ca toata materia(fie subatomica,ori obiectele cosmice) exista sub forma de sfere, care se formeaza la actionarea particolelor din care este compusa ,de pe un oarecare diametru luat, asupra celor din cercul perpendicular acestui diametru. Ca sa fie acceptata  aceasta regula ,mai intai trebue de accept ca o sfera are proprietatea atrage fiindca particolele din care este compusa deacum au proprietatea de a atrage, in repetare spre infinit. 
Eu incep sa studiez , aplicand aciasta regula de formare a sferei, nucleul galacsii noastre. Vad ca comunitatea Stiinta azi.ro deacum conlucreaza cu mine, Adi a zis ca a inteles care este ideia mea,desi lucrurile sant sub control, vreau sa spun ca acelasi lucru se poate de aflat prin mai multe metode,si consider ca fizica are nevoie de o metoda noua de a fi luata sub control. Si sper in continuare sa capat critici si idei aici.